2013. április 29., hétfő

Rétről rétre a Gödöllői-dombságon - a máriabesnyői kegytemplomtól a szkíta halomsírokig

Több, mint húsz kilométeres lett ez a kirándulás, de az is igaz, hogy a Gödöllői-dombság szelíd lankáin szinte észre se venni a fáradtságot. Nagyon szép zöld tájakon jártam kiránduló barátaimmal, és annyi gyönyörű, pihenésre hívogató zöld, friss füvű rét került az utunkba, hogy a haladási sebesség... ehh, hagyjuk.
Kirándulókkal alig, az állatvilág tagjaival annál inkább találkoztunk. Hol szarvasünők sora, hol kecses őz, hol fekete árnyékként, vaddisznó szaladt át előttünk... Le is fényképeztem... a hűlt helyüket.



Jó korán kellett kelnem, hogy elérjem a hathúszas kompot Alsógödre, onnan a vonatot be Pestre, a Nyugatiba. Esett, és pazar szivárványt láttam a vonatablakból. Aztán gusztusos, fürgén suhanó Siemens vonat vitte kis csapatunkat a Keletiből Máriabesnyőre, ahol először is a híres zarándokhelyet, a kegytemplomot néztük meg. Nagyon szép, és békés, letisztult a környezete is. Van itt egy csodatévő hírben álló, apró, elefántcsontból faragott Madonna-szobor, amit álom révén talált meg egy bozótirtó- és romeltakarító munkás az 1700-as évek derekán. "Áss itt, és értékes tárgyat fogsz találni" - lefogadom, hogy a derék munkás kincset remélt ezek után, és bizonyos szempontból azt is talált. A tatárjárás előtti, régi templomból származó szobrocska ezüst tartóban ott van az oltár felett.


A barokk stílusú katolikus templom megcsodálása és az itt remélt áldás után egyenesen a Halál völgyébe meneteltünk. Halál völgye (sőt, cifrázva, Kis és Nagy Halál völgye) nem csak Amerikában, hanem a Gödöllői-dombságban is van. A nevével ellentétben barátságos, kedves hely, itt láttuk a szarvas-csapatot.
A térkép szkíta halomsírokat is ígért. Reméltem, olyan lesz, mint a paziriki (oroszországi) szkíta ásatás, amiről egyszer egy filmet láttam a Nemzeti Múzeumban: aranyat rejtő nagy kurgánok a pusztában. Hát, nem olyan. Nem is tudom, hogy fedezték ezeket fel: a vadul burjánzó erdőben épphogy sejteni lehet, hogy a szintkülönbség nem természeti eredetű. A szkíták idején még biztos jól áttekinthető pusztaság volt itt, ahol most erdő található, a fák alatt színpompás, apró virágokkal.
Kónya sárma, kirándulókkal
Sokféle tavaszi virág akadt az utamba, hogy lefényképezzem, és ezáltal szokás szerint lemaradjak a többiektől, hogy aztán szaporázhassam a lépteimet. Akadt itt színeváltó kutyatej a legdivatosabb színekben, farkaskutyatej mezőnyi mennyiségben (na jó, csivavakutyatej nincs), többféle veronika, kék nefelejcs, sok-sok kónya sárma, pusztai meténg, tavaszi hérics, árvacsalán, olocsán csillaghúr...

Pusztai meténg

Árvacsalán

Egy veronikafaj
Színeváltó kutyatej

Tavaszi hérics
Hopp, végre egy állat, ami elég lassú ahhoz, hogy le tudjam fényképezni! Ha szarvas nem is, íme egy impozáns méretű nünüke.
Nünüke
Megpihentük ott, ahol - egy márványkő tanúsága szerint - Sissy királyné is ezt tette. Még mindig akadt élelem a hátizsákokban. Aztán lekéstük a vonatot, de nem baj, mert így a nap második szivárványának látványában is részesülhettem a vasútállomás peronjáról. Pont a kegytemplomot ölelte át. Szerencsére a gyors zápor már a máriabesnyői vasútállomás fedele alatt ért bennünket.
Azt hiszem, mi is találtunk itt kincset a Gödöllői-dombságban, bőségesen...




2013. április 23., kedd

Gyadai tanösvény, Naszály

Egy hét alatt rengeteget változott a rét és az erdő! Minden olyan zöld lett, hogy az már transzcendens. Igazi békebeli kirándulás, sok gyerekkel, pöttyös labdával, piknikkosarakkal...
Keltikeszőnyeg

Lombfakadás a bükkerdőben
A gyadai rét, virágba borult kökénybokrokkal
A Gyadai tanösvényhez Katalinpusztánál kell leszállni a buszról, kicsit még menni előre, és aztán már ki is van táblázva, jobb kéz felé lesz a tanösvény bejárata. Egy kapuval indul, amit nagy, integető, aranyos, fából faragott hangya díszít. Van a tanösvényen patakvölgy izgalmas függőhíddal, vizes élőhely lépőcölöpökkel és pallóval, és kellemes, piknikezésre csábító rét is (egy fiatal párt másra is csábított, de illedelmesen úgy tettem, mintha nem látnám őket).


A tanösvény "körforgalomban" megy, de a legtávolabbi részénél leágazik belőle jobbfelé a piros jelzés. Ez eleinte szolídan, majd egyre vadabbul meredeken megy fel a Naszály csúcsára. Kicsit elszántabbaknak való, de megéri. Nem voltam igazán elégedett a meredek lejtőn bemutatott menetteljesítményemmel, de aztán átlendülve ezen megérkezett a hegy ajándéka. Ilyenkor a haláltusát leplezendő elszánt növényfotózásba szoktam kezdeni. Nem volt nehéz témát találni, mert minden tele lett erdei virágokkal. Kankalinok, héricsek, és olyan odvas keltike-tömeg, mintha a Naszály oldalát leöntötték volna keltikével. Aztán a pazar kilátás miatt is megérte a meredek kapaszkodó.


Találkoztam még bogláros szellőrózsával, fürtös gyöngyikével, martilapuval, tavaszi lednekkel, olocsán csillaghúrral, kónya vicsorgóval, ínfűvel, gólyaorral és persze tüdőfűvel is. Életre kelt a Kisnövényhatározó! Elképesztő volt az a pazarló színpompa, amivel a virágok megajándékoztak. Elég sok kiránduló volt, egyikük számára fotótémát jelentettem, ahogy kankalint fényképezek.  :-)


A kirándulás nem lehetett több 15-16 kilométernél, de éreztem a lábamban, főleg a szintkülönbségek és a virágfotózáskor bemutatott balettmozdulatok miatt.
Hajnalpírlepke - találó a neve!

Gólyaorr

Kankalinok

Indás ínfű

Tavaszi lednek

Perzsa veronika

2013. április 18., csütörtök

Béka történetek

Odakint csepereg az áprilisi eső, nekem békát kéne mentenem, ilyen remek békászó időben, de nem akadt, aki elvisz kocsival. Így csak hallgatom az esőkopogást és irigykedek: a mai este biztos rekord "zsákmányt" hoz. Ma este még a barátnőm is fogott egy dekoratív zöld varangyot Kelenföldön kutyasétáltatás közben...
Elgondolkodtam, és rájöttem, milyen sok élmény és emlék fűz ezekhez az állatkákhoz!

Kecskebéka
Van-e a békának lelke?
Próbálom emlékezetből leírni nyugdíjas kolléganőm élménybeszámolóját. "Hát képzeld. Kimentünk a telekre, és a ház lépcsője előtt ott ült a béka. Jó nagy béka volt. Nem csinált az semmit, csak ült és nézett azokkal a szemeivel. Sikoltottam és hívtam a uramat. Hogy vigye el ezt innen, tegye vödörbe és vigye a patakhoz, az mégiscsak a békának való hely! És jött is az én uram, és egy gereblyével - mert megfogni ő se akarta - óvatosan belepiszkálta a békát a vödörbe, és képzeld: a béka sírt! Épp olyan hangot adott, mint amikor valaki sír. És akkor igazán megsajnáltam a békát. Hiszen ha sírni tud, akkor vannak érzelmei, és ha vannak érzelmei, akkor biztos van lelke is! Én sose gondoltam korábban, hogy a békának lehet lelke! És most már egészen megszerettem őket."  Elképzelni nem tudtam, miféle faj lehet, amelyik "sír" - amíg meg nem fogtam egy nagy barna varangyot. Mert neki tényleg van egy fura, sírós, nyávogó-ciripelő, műanyagjáték-hangja. És ki tudja: biztosan megvan a magához mért lelke is...

A kastélypark gondolatolvasó kecskebékája
A martonvásári kastélynak, mint a legtöbb efféle épületnek, van parkja. A parkban van tó, és a tóban van béka. A kastély megtekintése után a tó partján élveztem a koranyári napsütést, és észrevettem egy kecskebékát, amint egy levélen ringatózva bámészkodott. Egy bohém gondolattal téptem egy fűszálat, és csiklandozni kezdtem a békát. Vajon csiklandós-e? Meddig bírja? Nos, a béka - nem véletlenül kastélykert lakója - arisztokratikus gőggel keresztülnézett rajtam, és mit sem törődött pórias provokációmmal. Legfeljebb a szája szélét biggyesztette, hiszen - ahogy mondom - uradalmi béka volt. Arra gondoltam: micsoda óvatlan, buta béka ez, hiszen könnyű lenne megfogni!" Ahogy a "megfogni"-ig jutottam gondolatban, egy csobbanás - és a béka eltűnt a zavaros vízben. És az ilyenre mondjuk, hogy "oktalan állat"... ki tudja, hányféle titkos érzékszerv, érzékelés van a világon, amiről még nem tud a tudomány, csak a legendák világa?

A békák öreganyja
Életem első - nemhivatalos - békamentése gyerekkoromban történt. Hétévesen kaptam egy kiskutyát - azaz, egy magyar vizsla bőrébe bújt primadonnát. Sétáltattam is, bizony, minden este, tizenhét éven át. Egyszer épp a farkasréti temető mellett ballagtunk a sötétben, amikor egy közeledő autó reflektorfényében feltűnt az úttesten egy gigantikus béka. Azóta sem láttam hasonlót, minden békák öreganyja lehetett. Természetesen nem hagyhattam őt az úttesten. Zsebkendőbe dugott kézzel - mert azért kicsit féltem tőle - megfogtam, felkaptam az útról. Töppedten belehelyezkedett a tenyerembe, és kinyújtott ujjú kezemen bizony minden irányban túlért, félig leeresztett lufiként pislogott bronzarany-pettyes szemeivel. Igazi kétkezes béka volt. Nagyon öreg lehetett és bizony hatalmas nagy is volt. Bőrén pigmenthiányos foltok, mint némely öreg embereknek. Hazavittem, megcsodáltuk, ahogy mászik a nappaliban (állatbarát családban nőttem fel, ezért igen hálás vagyok, sosem volt probléma a lakásban elszökött nyolcvan szöcskéből, sem a gyíkokból). Aztán biztonságos helyen szabadon engedtük. Ma sem tudom, hogy ez a foltos jószág zöld vagy barna varangy volt-e. De szívesen találkoznék újra a békák öreganyjával - ki tudja, miket mesélne...

Békabarát kert
Az is barna varangy volt, amivel horányi kertünkben találkoztunk. Van egy sarka a kertnek, ahol az ágnyesedék, mindenféle fadarab felhalmozódik, "jó lesz a bogrács alá" jelszóval. És jó is, mert még egy ilyen kicsi víkendtelken is összegyűlik annyi faanyag, hogy kitesz néhány jóféle nyári bográcsozást. De hát minden bográcsnak eljön az ideje, és a tűzifa kupac aljára értünk. Amikor felemeltem az utolsó kérges fadarabot, alóla felbukkant egy nagy, öreg, barna béka - és, mondhatni, szomorúan, lemondóan, elmászott. Néztük, megsajnáltuk. Mint egy öreg hajléktalan. Nem jó ez így! Visszaépítettük hát a béka-zugot, és a kertnek az a sarka azóta helyi védettséget élvez. Az utolsó sor tüzelőt nem szabad elbontani. Hadd éljen alatta, aki ott szeretne...

Dráma
A vizslát már említettem. Egy nyári hajnalon éktelen sikítozással ébresztett a drága lélek. Mert ha valami feldúlta a lelki világát - ez nem volt nehéz - ugatás helyett elcsukló hangon sikoltozott. "Mi történt?" - kérdeztem tőle. "Nyííjáhh jáhh íjjááá hikk!!!" volt a válasz, a láthatóan magán kívül került állattól. "Na de tényleg, mi bajod?" "Jíháhhá ááá nyíhh!!! - nézd meg gazdi, lásd meg a saját szemeddel, szörnyűséééég!" és odavezetett az itatótáljához. Én ott semmi különöset nem láttam. De a vizsla továbbra is magán kívül volt, és hisztériásan követelte, hogy - jó gazdaként - intézkedjek azonnal, állítsam helyre a világ rendjét. Ahogy jobban megnéztem a vizestálat, hát - egy zöld varangy volt benne, nem nagyobb, mint egy söröskupak. A vizsla láthatóan elégedett volt, amikor látta, hogy megértettem: mi a feladatom... eltávolítottam a békát, lecseréltem a vizet, megnyugtattam a szálkás szőrű primadonnát és a világ rendje ezen a napfényes vasárnap reggelen helyreállt... én pedig visszamentem aludni.

Tempózó zöld varangy

Zöld varangy

Vöröshasú unka

Barna varangy

Tempózó barna varangy


2013. április 15., hétfő

Éjféli békamentés Honton

:-)
A békamentésben az a jó, hogy van benne valami a vadászat ősközösségi mámorából ("ott van! kapd el!"), és közben mégse a "préda" elejtése a cél, hanem ellenkezőleg: a megmentése. Az izgalmat fokozza a sötétség és hébe-hóba a kamionok. Bizony, volt olyan béka, ami már az úttesten mászott, centikre az elzúgó kamion kerekeitől. Neki szerencséje volt, vödörbe került, és biztonságban át az Ipolyhoz. Ilyenkor egyértelműen látszik, hogy van értelme kimenni értük éjszaka!


Sokan irtóznak a nagy békáktól. Pedig ezek a lények nagyon hasznosak, és nem arra születtek, hogy egy kamion kerekei alatt végezzék.

A mai békamentés számomra a százforintos boltban tett látogatással indult: vásároltam egy vödröt. Mivel fedeles vödör nem volt, vettem egy ismeretlen rendeltetésű konyhai eszközt (salátamosó?), ami tökéletesen ráillett a vödörre, és még (légző)nyílások is voltak rajta. A találmány nagyon hasznosnak bizonyult, mert a békák bizony kimásznak.


A Hont-parassapusztai békamentés egészen más világ, mint a farmosi. A lényeg ugyanaz: tavasszal a békák telelőhelyükről, a Börzsönyből lejönnek az Ipoly árterére, hogy gondoskodjanak a következő kisbéka-generációról. Ám útjukat keresztezi a nagyon forgalmas közút. A sűrű, Szlovákiába tartó (és viszont) kamionforgalom miatt a békáknak esélyük sincs átjutni. Pár éve kiépítették a terelőkerítést, sőt áteresztő alagutak is vannak az úttest alatt, ám a kerítést az idei tél masszív havazásai sok helyen tönkretették, az átereszekben pedig pillanatnyilag az Ipoly tartózkodik, feltehetően iszappal, hordalékkal együtt. Így az önkéntesekre komoly és fontos munka hárul.
Bemutató a parkolóban: ilyet kell keresni
Kicsit aggódtunk, hogy ezen az enyhe szombat estén ketten leszünk békamentők, de aztán sötétedéskor egész népes békászbrigád jött össze: békabarát egyesületi és szakosztályi kör-tagok, családok kisgyerekekkel (éjszaka!) - és aminek nagyon örültem - még lelkes, idősebb falubeliek is ("gyün a béka!"). Hogy ki miért ment békát szombat éjjel ahelyett, hogy békésen tévét nézne az otthonában, sokféle indok van, részemről a kalandvágy és a természetszeretet. Jó volt hasonló hozzáállású emberekkel találkozni!
Gyülekezés. Baloldalt a Börzsöny, jobb oldalt az Ipoly, középen a főút a békamentő önkéntesekkel.
Nem közúti ellenőrzés: békamentők.
De miért éjszaka kell menteni a békákat? Mert éjszaka vonulnak, sötétedéskor kelnek útra, és éjfél utánig lehet számítani a felbukkanásukra. Össze kell szedni a békákat, és vödörbe téve - számlálás után - átvinni az Ipoly felőli oldalra, majd szabadon engedni őket az ártéren. Az egy pillanatra őrizetlenül hagyott vödörből secperc meglépnek. Itt más fajok élnek, mint Farmoson. Nem ám olyan kis színes, csillogó dizájnerbékák, hanem igazi nagydarab, kopasz, kigyúrt barna varangyok. Azért találtunk a árokszélen egyetlen darab barna ásóbékát itt is, de a leggyakoribb faj az izmos barna varangy. Ahhoz képest, hogy mekkorák, elég nehéz észrevenni őket az elemlámpa fényében.  Még leginkább a szemük arany-borostyán csillogása árulja el őket, mert ha egyébként nem mozdulnak, szinte láthatatlanok a sok tavalyi avarkupac, ág, kődarab, sőt - sajnos - eldobott műanyagpalack között. Jó, hogy csapatostul mentünk, mert volt béka, amit öten nem vettünk észre, csak a hatodik önkéntes, ráadásul ez a béka is már egészen az út szélén tartott.

A kamionforgalom miatt a láthatósági mellény kötelező felszerelés, és nem árt egy nagy fényerejű elemlámpa (esetleg elemlámpa + fejlámpa kombináció). Egész jól tudtam vaku nélkül fényképezni, ha páran rávilágítottak a "fotómodellre".

A barna varangy a legnagyobb magyarországi kétéltű. Akár egykilósra is meg tud nőni, na az ilyen már igazi kétkezes béka, ekkorát azért nem fogtunk. A nőstények jóval nagyobbak, mint a hímek, és kevesebb is van belőlük, ezért párzási időszakban nagy meccs folyik a nőstényekért. Ha egy hím végre talál egy partiképes nőstény békát, azt megragadja és a világért el nem engedné: a vízben, a vödörben, a kezünkben - mindenhol - görcsösen szorítják választottjukat. Egyébként a vödörben is kitört a bunyó, amikor beletettünk pluszban néhány, az árok alján lelt facér hímet. Egészen a vízig el kell jutniuk, hiszen a kétéltűeknek víz kell a szaporodáshoz, még akkor is, ha egyébként nem vízben élnek: a barna varangy például csak szaporodás céljából keresi fel a vizeket. Mi is a vízben, a terelőháló mentén találtuk a legtöbbet. Nekem jutott az a megtisztelő feladat, hogy míg a többiek elemlámpával a célpontra sugarintanak, én becaplassak a sáros vízbe és derékon ragadjam a méltatlankodó, termetes békát. Egyébként könnyű őket megfogni, a varangy nem az a tipikus prédaállat, hogy mindentől meneküljön, nem is tudom, van-e olyan kétes ízlésű ragadozó, ami számára pont a strandpapucs méretű, mérgező varangy lenne az ínyencfalat. Mert hát mérget is termel a bőrük - érdekes módon a háti oldalon lévő fültőmirigy másfélét, mint a hasi oldal mirigyei. Ez ám a mindenízű drazsé!
Csak úgy, bőrön keresztül nem veszélyes a mérge - nyálkahártyán, vagy véráramba kerülve igen. Tehát egyszerű a szabály: a varangyot megfoghatjuk, akár puszta kézzel is, de ne szopogassuk és ne tegyük nyílt sebre :-) És természetesen a béka és a sajtos szendvics között ajánlatos a kézmosás!

Ezek a jószágok igen hasznosak. Rengeteg férget, lárvát, pondrót, bogarat fogyasztanak. A barna varangy bármit felfal, amit be tud gyömöszölni a szájába, ilyenkor a "kezeivel" is segít magának, nyeldeklés közben pedig nagyokat pislog: a szemgolyóknak is van szerepe a nyelésben. Nem harap, nem karmol - nincs neki mivel. Azt is mindig megkérdezi valaki, hogy "nem félsz, hogy szemen pisil?" Ez valami babona lehet - még sosem tapasztaltam a szándékát se, hogy egy béka szemenpisiljen, vagy egyáltalán. Az persze elképzelhető, hogy a megfogott állat - ijedtében - bepisil, de még ez se történt meg soha a békamentéseim során. Az is igaz, hogy igyekszem őket nem ijesztgetni, hanem szelíden, együttérzéssel, de határozottan megfogni. Szerintem az állat ezt megérzi. Sose voltak a békákkal nevelési-magatartási problémáim... :-)

A barna varangy nem ugrál. Kicsi korában még igen, vaskos lábacskáival lökdösi magát előre, de később felhagy ezzel a gazdaságtalan mozgásformával, és inkább méltóságteljesen mászik. Állítólag nagyon sokáig él - ha szerencséje van.



Szökésben
Vödörben - békasziluett

Méretarány: ekkora a barna varangy...

...és ekkora a barna ásóbéka
Az este mérlege: mínusz egy farmergatya és egy elemlámpa (az egyik árokba vetődésem során hangos reccsenéssel annyi lett nekik), plusz 17 béka. Ugyanis összesen 17 darab barna varangyot sikerült fognom, ezeknek így együtt egész komoly súlya volt. A vödör fedelét kaparászták, igyekeztek lelökni és egy ilyen külsejű állattól meglepő, finom, magas, pirregő-méltatlankodó hangokat hallattak. Levettem a fedelet kísérletképpen, hogy ki tudnak-e mászni - igen, másodpercek alatt.
A békamentők fogtak egy parányi, szinte áttetsző, hím pettyes gőtét is - rejtély, hogy sikerült ezt észrevenni a sötétben.
Pettyes gőte
Megérkezett a Zöld Út Egyesülettől az éjszakai békamentés összesített statisztikája. Eszerint ezen az éjszakán fogtunk 90 barna varangyot, 11 barna ásóbékát, három levelit, két vöröshasú unkát, egy zöld varangyot és egy szem pettyes gőtét, ezt itt ni. :-)


Dunakanyar, Remetebarlang - télből a tavaszba

Ilyenkor áprilisban nagyon vágyom már ki a szabadba! Hirtelen a hőmérséklet is megugrott, úgy húsz fokkal... ez olyan, mintha hirtelen Thaiföldre utaztam volna. Még szerencse, hogy csodálatos helyek közelebb is vannak!

Szokás szerint elvétettem a jelzést, ezúttal mindjárt az elején, és a bácsikám nagymarosi borospincéjénél kötöttem ki, igazán nem szándékosan! (Ennek valami sajátságos gravitációs tere lehet.)

Apró üzenet a lábam alatt: egy szívecske
Szeretek egyedül túrázni. Ezek az alkalmak azok, amikor leginkább önmagam vagyok. Talán mert nem kell másvalakire figyelni, csak a természetre és benne magamra. Az sem kínos, hogy a tavaszi plöttyedt kondi miatt sokszor megállok egy-egy rövid pihenőre. Cseppet sem érzem magam magányosnak, hiszen végtelenül meghitt és otthonos a táj. Ilyenkor pihenem ki azt a sokféle és ellentmondásos élményt, amit az emberek társasága jelentett a hét folyamán. Az erdőben töltött nap valóságos szellemi megtisztulás, felfrissülés. Persze a természetet járni társasággal is jó: nevetés, beszélgetés, ugratások, örömteli, barátokkal együtt töltött idő... összefoglalva: kirándulni társasággal jó, túrázni meg egyedül.

Rigó-bérc

Orvosi tüdőfű

Farkaskutyatej és aranyló zuzmók

Élénksárga virágú pimpó
 A Déli-Börzsönyre illett volna a televíziós vetélkedőjáték címe: "Maradj talpon!". Jó húzós emelkedő, eleinte vityillók között, aztán végre az erdőben! Az ösvények nagyon csúsztak, a szél meg folyton megpróbált lelökni a bércekről. Néhol még hófoltok virítottak, tetszhalott volt a természet, így a mély, árnyas Templom-völgyben is - a napsütésnek kitett részeken viszont, főleg a nagy sziklák adta védett, meleg zugokban már virágokkal ünnepelte magát a tavasz. Egyszerre volt jelen a két évszak: a tél és a tavasz, és csak pár méter választotta el őket. Zsenge zöld fű, aranyló zuzmóktól foltos sziklák, még lombtalan fák... élvezet volt fotózni, és senkit se zavart, hogy hol állok meg valami apró dolgot lefényképezni - enyém volt az egész játszótér! Nem csak látvány-ajándékokat kaptam: az erdő alján keletiszőnyeg-pompájú lila-fehér keltikék pompáztak, olyan illattal, hogy az már repülőszőnyeg volt...
Simogató napfény, és micsoda panoráma fogadott a Remetebarlangnál! Itt egy kicsit megpihentem, és befaltam a "csúcs-csokit". Hajdan itt kis remetemonostor állt, néhány köve, fala még sejthető, megszentelt föld ez...


Egyre több a holló! Stílusos, hogy Mátyás fellegvára körül, és itt a Börzsöny bércei felett is rekedten kiáltanak ezek a fényesfekete hátú madarak. Egyébként is, zengett az erdő a madárdaltól. Kirándulókkal egyáltalán nem találkoztam. Őzet viszont láttam - egyáltalán nem ijedt meg tőlem.
Tavaszi hérics

Homoki pimpó

Odvas keltike

A zebegényi réteses viszont nyitva volt. Valahogy mindig itt érnek véget a kirándulásaim. Sáros bakancsomat a Dunában mostam le - még jégsávok szegélyezték a vizet.