2019. március 31., vasárnap

Julianus 20: túra a márciusi Börzsönyben

A Ferencvárosi Természetbarát Egyesület túráját 2019-ben harmincadszor rendezték meg! Igazán patinás rendezésről van tehát szó, "gyermekbetegségekre" nem kell számítani. A Déli-Börzsöny egyébként is kedvenc tájaim egyike, ahol csukott szemmel is eltájékozódok, ennek ellenére örültem az igényesen nyomtatott, színes térkép-lapnak. Gyönyörű napot ígértek mára a meteorológusok... akkor hát Börzsönyre fel!
Pirosló hunyor - Helleborus purpurascens
 Jónéhány ismerőssel találkozom már a zónázó vonaton is. Nincs ez másképp a nagymarosi vasútállomáson kijelölt rajtponton sem. Gyors nevezés, látszik a rutin a szervezőkön, és már indulok is neki a Templom-völgyi kaptatónak a kék sáv jelzésen. Az "emberevő" kutyákat, amik itt a település szélén párszor már rám hozták a frászt, most úgy látszik, be tudták zárni a lakók a kerítések mögé, mert most mind ott őrjöng, ártalmatlanul. Sziporkázik a reggeli, tavaszi napfény, visszanézek a Duna felé - homályos, párálló szalagját legközelebb fent, a Julianus-toronyból fogom viszontlátni. Túrabotok kopogása hallatszik a macskaköveken. A gótikus templom kőtornya elmarad mögöttem.
A Templom-völgy extrazonális bükköse még alig lombosodik
 Harsog a madárdal a Templom-völgyben. A bükkfák szürke törzse valóban templomi oszlopcsarnokot idéz, ágaik áhítatos gótikus ívben hajlanak egymás felé. Hagyom, hogy a sietősebb túrázók lehagyjanak, nem sietek, bár a távolban felderengő lehetőséget: a fél kettes buszt Márianosztrán azért jó lenne elérni...
A szürkésbarna tavalyi avar közt kék csillagok: meténgek virítanak, alighanem a kertekből szöktek ki és megtelepedtek itt a völgyben. De találkozom ritkább "őslakossal" is: turbánliliom levélcsokra emelkedik ki az avarkupacból. Itt-ott lilás-kék ibolyák foltjai pettyezik az erdő alját.
Nem hallom már a település szombat reggeli hangjait: a vonatot, a flexet, a fűnyírót. Az emberi hangok az erdő áhítatos csendjébe süppednek. Csak a madarak éneke szól, de az aztán teljes tavaszi allelujával.
 Feljebb felbukkannak az odvas keltikék. És az ujjas keltikék is. Egyik túratársam meg is kérdezi, mi a különbség, megmutatom a határozóbélyeget: a jellegzetes murvaleveleket, aztán együtt örülünk az első pirosló hunyoroknak. A frissen lengedező szellő elviszi a keltikék édes illatát. Színes szőnyeg terül a lábunk elé.
Az Ürmös-réten valósággal csokrokban nő a pirosló hunyor, Fentről rápillantva egy nem túl szép, szürkés-lilás valamit lát az ember, de ha a fény átesik rajta, a bíborpiros legszebb árnyalataiban ragyog fel. Előttem felmagaslik a Julianus barát-torony kőfala. Rápillantok a stopperemre: egy órácskámba telt felérni ide. Természetesen felmászok a toronyba egy panorámapillantás erejéig, miután megkapom a bélyegzést. Sőt, szelfizek is, bár minden szelfin pocokfejem van. Apró madarak szökdécselnek az ágak között. Odalent a folyó szalagja csillog homályosan és a visegrádi várhegy ívelt tömbje sötétlik. Hollópár suhan át a folyó felett, egy hajó V alakú fodrokat húz, miközben állni látszik a Duna közepén.
Télizöld meténg - Vinca minor
 Kimelegedtem, kendőmet a derekamra kötöm és egy egész palack teát elnyelek pár nagy korttyal. De szép is ez a nap!
Ismerős az út továbbra is. Tudom, hogy "pihenős" rész jön, szelíd lejtő a Kövesmezőig, ahol majd megállok a héricsek miatt... sajnos, lendületből elszaladok a Büdös-tó mellett, pedig itt meg szoktam állni, hogy megnézzem, vannak-e benne varangyok. Tavalyi fenyőtoboz roppan a léptem nyomán, és még itt is akad egy-egy pirosló hunyor. Tudom, hogy innen északra már nemigen lesznek, ezért még meg-megállok egy kattintásnyi időre.
Kilátás a Dunakanyarra a Julianus barát-toronyból
 A Kövesmezőn tényleg ott sárgállanak a héricsek, nem is kevés... nehéz elszabadulni e csodás fotótémától, pedig csak azokat veszem "célba", amikhez nem kell letérnem az ösvényről... a bimbós héricsekre könnyű rálépni, mert ezek gyakorlatilag láthatatlanok! Bezzeg amikor kinyílik... mintha egy tenyérnyi, földre hullott napocska lenne mindahány!
Julianus barát-torony
 Csak forgatom a fejem, ahogy a családtagjaim által  "a Csapás"-nak nevezett réten szedem a lábam. Valaha marhákat hajtottak itt Bécsbe, lecsípve a Duna kijelölte kanyart, innen a név. Virág akad bőven az út szélén. A liláskék és fehér ibolyák, pettyegetett és bársonyos tüdőfüvek a leginkább feltűnőek. Gyíkocska zizzen: nehezen veszem észre, annyira beleolvad a tavalyi avar barnájába. De megvan: aprócska még, tavalyi, idén ő még kimarad a társkeresés "bekéküléséből", a nászi színpompából.
Bogláros szellőrózsa és salátaboglárka sárga pettyei kísérnek, ahogy ismét az erdőbe vezet az utam, Törökmező felé. Egy kis fel-le liftezés, egy meglepően harcias meredek - általában nem ebben az irányban haladok rajta - és máris kinyílik jobb kéz felé a mező, amin ezúttal nincsenek lovak, és messziről hallatszanak a kalandparkban kalandozó gyerekek sikongatásai. Nagy itt a nyüzsgés, almaszelettel és sósmogyoróval kínálnak, megkapom a bélyegzőt, de nem időzök soká: vár még jónéhány kilométer...
Pirosló hunyor - Helleborus purpurascens. A Dunakanyar védett növénye
 Békés, beszélgetős út jön Kóspallagig. A horgásztó vize épp hogy megcsillan lent, jobb kéz felé - a kék sáv elkerüli - aztán jön az az erdőrész, amiben még soha nem találtam semmi botanikailag említésre méltó dolgot. Szedem is a lábam, aztán hirtelen villanypásztor kerítés állja utamat, túlszaladtam egy elágazáson! Vissza, fordulás jobbra, a turistaút megkerüli a lovak legelőjét. A pacik messziről figyelnek.
A Békás-rétről csodás panoráma nyílik a kéklő lankák felé. Ámuldozva nézek körül. Az eget fátyolosan szövik át a jégtűfelhők, élénkzölden sarjad a gabonavetés. Kék és zöld színek valóságos áradata.
Itt, a rét sarkában könnyű lenne kiegyenesíteni a kanyart, de szerencsére észreveszem a kék jelzést egy fa törzsén, katonás derékszöget vesz az út, aztán pár száz méter után megint: jön a csendesen lejtő szakasz, ahol láthatóan igyekeztek az erdészeti útról leterelni a kirándulókat valamiféle párhuzamos ösvényekre.
Pirosló hunyor - Helleborus purpurascens
 Nem hagyom magam megzavarni az áthúzott jelzésektől, messze jobb kéz felől autókat is hallok, nem lehet már messze Kóspallag... és tényleg nem, itt az aszfalt kanyarulatában van a következő ellenőrzőpont. Ismét szép, igényes bélyegzést kapok, becsülöm az ilyet (alapvetően nincs baj a macis-nyuszis gyermeknyomdával sem, de a stílus azért mégiscsak...). Egy tacskó ádázul próbál lyukakat ásni, itt is kapok jó szót a bélyegzés mellé.
Már kevesebb, mint öt kilométer van csak hátra.
Sajnálom.
Ha nem kéne vasárnap dolgoznom, bizony a harmincas távra neveztem volna... "Benne van a bugi a lábamban", és már azt is látom, hogy bőven elérem azt a bizonyos buszt. Beszédbe elegyedek egy rokonszenves váci gimnazista fiúval, aki máris százával teljesíti a kilométereket. Száraz vidék ez, amolyan "karsztbokorerdő" lenne, ha nem vulkáni talajon járnék. Szúrós csipkebokrok, virágzó tövises kökényesek mindenfelé. Látszik, hogy rég nem esett az éltető eső.
Odvas keltikék - Corydalis cava
 A fák között megvillan a márianosztrai bazilika kettős tornya, a Mária-út jelzés arrafelé is kanyarodik, de mi maradunk a piros sávon. A település határa felől hurutos sikolyok hallatszanak. Első döbbenetem után ráébredek, hogy egy diszlexiás kakas lehet - sose tanulta meg, hogyan kell kukorékolni, de becsületére legyen mondva, igyekszik...
Ragyog a Nap, van ereje, érzem az arcomon.
A buszfordulóval szembeni kocsmaféle teraszán rendezkedett be a cél, ami a hosszabb távon indulóknak "csak" ellenőrzőpont. Ők mennek is tovább, alakjuk szinte felolvad az aszfalt felett vibráló levegőben.
Nekem van még fél órám a busz indulásáig, megiszom hát egy pohárka sört - jól is esik - beszélgetek a szintén már megérkezett túratársakkal, harapok egy jót az igazi házi lekvárral megkent kenyérből...

Megérkezni jó!
Odvas keltike fehér színváltozata - Corydalis cava

Salátaboglárka - Ranunculus ficaria

Tavaszi hérics - Adonis vernalis. Védett növény

Pirosló hunyor - Helleborus purpurascens

Pirosló hunyor - Helleborus purpurascens

Tavaszi hérics - Adonis vernalis

Földre hullott napsugarak: tavaszi hérics - Adonis vernalis

Fiatal zöld gyík - Lacerta viridis

Ibolya - Viola sp.

Rókalepke - Nymphalis sp.

Bársonyos tüdőfű - Pulmonaria mollis

A "Csapás" rétjén sok volt a kiránduló

Bogláros szellőrózsa - Anemone ranunculoides

Hívogató út Törökmezőnél

Békás-rét

Ebből az irányból még sosem kerültem meg a Békás-rétet

Lágy lankának tűnnek - valójában elég meredek kaptatók ezek!

Salátaboglárka - Ranunculus acris

Erdei galambvirág - Isopyrum thalictroides
... és sikeeeer! Sikerült végre egy "csíkhúzós" mobilalkalmazást letöltenem, teljesen egyedül :-) :-) A 13 percet az időből nyugodtan le lehet vonni, egyszerűen elfelejtettem leállítani a célban...

2019. március 27., szerda

Budai Zöld: 25 kilométer a budai hegyvidék peremén

Ez a zöld sávval jelzett túraútvonal régi ismerősöm. Különböző irányokban már többször bejártam, mindig élménydús és látnivalókban gazdag út volt, hiszen akadnak itt érdekes geológiai képződmények (Tündér-szikla, Kőkapu), történelmi emlékek (a solymári középkori "Szarkavár" és a nyéki királyi királyi vadászkastély romjai), kilátópontok (Árpád-kilátó, Normafa), és nem utolsósorban az engem különlegesen érdeklő botanikai ritkaságokra is rá lehet bukkanni. Ráadásul szép tavaszi időt jövendöltek erre a hétvégére... tegnap a Csóványost hódítottuk meg Száguldás-os barátaimmal, mára jöjjön "levezetésül" egy 26 kilométeres séta a Budai-hegyekben!

A budai zöld egyébként - ha nem turistajelzés, vagy az Ösvénytaposó baráti kör túrájának neve - egy őshonos hazai szőlőfajta...
Martilapu - Tussilago farfara
Már reggel szépen süt a Nap, amikor a Szél Kálmán (ex Moszkva) téren a 61-es villamos megállójába igyekszem. Ismerős túratársakkal köszöntjük egymást, vidám beszélgetéssel telik az út a hűvösvölgyi végállomásig, ahol pár percet kell csak várni a 63-as buszra, ami kivisz Nagykovácsiba. Élvezem a reggel békés hangulatát. A rajthely a buszvégállomás, gyorsan kitöltöm a nevezési lapot, megkapom az itinert, elindítom a nemrég letöltött "csíkhúzó" alkalmazást a mobilomon, indulás.
Az útvonal-leírás rokonszenvesen minimalista. Pont annyi adat van rajta, amennyi kell, és annak ellenére jól olvasható, hogy egy egyszerű fekete-fehér fénymásolt A4-es lap. Tájékozódni amúgy is könnyű: a túra nevének megfelelően a zöld sáv jelzést kell követni, ami kb. minden tizedik fára fel van festve. Átkapcsolok hát "robotpilóta üzemmódra", és a szokásos bámészkodó stílusomban "utazok" el Nagykovácsi házai, majd a temető és a kálvária mellett.
Ibolya - Viola sp.
Gyakorlatilag még nem egészen ébredtem fel. Kimaradt a reggeli kávé, és bizony hiányzik. Túratársaim szépen elhúznak mellettem, én nem sietek: a sietés és a tömeg városi, munkanapokra jellemző dolog... itt a természetben inkább a belső és külső csendet keresem. Apropó csend. Igazából nincs! Madár-koncert harsog a még alig lombosodó, "egérfüles" rügyek erdejében. Legalább tíz különböző madárfaj dalát hallom ki a kórusból, köztük a ritmus-szekciót: a doboló harkályt.
Az erdő alját lilás ibolyák, sárga martilapuk, rózsás-kékes tüdőfüvek színezik, de a világos részeken akad kénsárga hegyi ternye is. Fotózgatok a "Disznó-fertő" nevű erdőrészben, ami nevét meghazudtolóan kellemes. A fák árnyéka csíkosra festi az ösvényt előttem.
Pettyegetett tüdőfű - Pulmonaria officinalis
Íme, a Zsíros-hegyi turistaházból megmaradt kevéske alapfal... még emlékszem rá, hogy osztálykiránduláson aludtunk itt! Amott pedig,egy eldugott helyen - tudom - egy egészen pazar turbánliliom tő él egy fa rejtekén... A növények, nemcsak az egyes fajok, de a konkrét példányok is, szinte személyes ismerőseim errefelé. Jobbra egy barlang-jel mutatja a letérést az Ördög-lyuk felé. Tavaly februárban barlangásztam is benne, felrémlik a kint fehéren szikrázó hó, a benti kúszás-mászás, a fejlámpa és a piros overall emléke...
Solymári templomtorony
... És már be is értem Solymárra. Szinte tapintható a vasárnap délelőtt csendje és békéje. Nem szegény környék ez! Ápolt kertek, panorámás házak, lejjebb szép, hagyományos sváb utcák, fehérre meszelt házfalak sora. Jó ránézni. Lejjebb kicsit nagyobb a nyüzsgés, a kínai vegyesbolt is kinyitott már (ha egyáltalán bezár az valaha...), de egy jobbkanyarral ismét kint találom magam a "prérin". Távolban feltűnik a "Szarkavár" favázas teteje. Macska figyel gyanakvó, sárga szemekkel egy kerítés alól.
Szemmel tartás
Szép zöld a mező, aranyló napsugarak hullanak rám, élvezem a sétát. Kifejezetten meleg van. Virágát bontja a zöld juhar, lila felhőkbe borítja az út szélét az aprócska piros árvacsalán.
A pici várromhoz nem kell felballagni - ezért most hálás vagyok - alatta megy el a zöld sáv. Valószínűtlen méretű fekete kutya oldalog oda hozzám féloldalasan, gyanakodva. Megszaglássza a kezemet, meg is nyalintja, de odébbugrik, ahogy ránézek. Megtudom, hogy "cane corso" a fajtája és mentett kutya, azért félős... megsimogatom a lassan nekibátorodó borjút, nekidől a lábamnak, érzem a testéből áradó meleget.
Szarkavár felé
Viszonylag eseménytelen rész jön a Csúcs-hegyig, valahonnan harangszót hoz a szél.

Verekedő madarakra leszek figyelmes. Két apró madár egymásba kapaszkodva, csőrükkel egymást ütve-vágva csapkod, majd zuhan le az avarba, közben minősíthetetlen hangsúlyú "szíííp!" hangokat hallatnak. A verekedés a "padlón" is folytatódik, látom, hogy az egyik harcoló fél egy csuszka, a másik egy széncinege, "akit" a párja a háttérből biztat. Meglepetésemre a csuszka győz, a cinegék távoznak. Várok, mi történik. Csuszkám felreppen, megkapaszkodik egy fa kérgén, ahol egy odúból finom csőr villan elő. Lám, lakásért ment a harc!

Kirándulókkal szinte egyáltalán nem találkozom, viszont egyre szomjasabb kezdek lenni. Teás flaskámat végül a Virágos-nyeregnél veszem elő, és pár nagy nyeldekléssel végzek is az itallal. Többet is hozhattam volna magammal. Viszont ez is feléleszt, visszatér a jókedvem, és az út is megsokasodik kirándulókkal. A Guckler-út valóságos sétány, nemrég tanösvény-táblákat is kihelyeztek. A még lombtalan fák között lelátni a város háztetőire, az út mentén pedig kiválóan lehet vadvirágokat fényképezni lekuporodás nélkül, a meredek hegyoldalt kihasználva. Akad erdei galambvirág, néhány megkésett hóvirág, de már egy-két korán ébredő tavaszi kankalin is ott sárgállik a tavalyi, barna avar között.
Halványzöld már az erdő...
  Jó tempóban haladok át a Hármashatár-hegyen, a fák között megvillan az adótorony, fejem felett repülőgép zúg. Már várom az ellenőrzőpontot a Selyemakác utcánál, ott már a táv nagyobbik része meglesz. És itt is van! Örömömre szörpöt is kapok egy nagy tartályból, kimondottan finom, és mellé egy kakaós szeletet, amit hamarosan a bodzaszörp után küldök.
Megvidámodva szedem a lábam a Szépvölgyi úton keresztül - micsoda hó és undok havas eső volt itt idén januárban, amikor elnéztem egy zöld jelzést! - aztán fel, az Árpád-kilátó felé. Itt is sok a kiránduló, egész családok, iskolai osztályok nyüzsögnek. Nem is időzöm itt sokat, szedem a lábam a már jól ismert Vaskapu-hegy felé.
Itt, ha átnézek a völgyön, a túloldalon már látszik az Erzsébet-kilátó... amúgy meg picike házakat is látni, némelyik még akkorka sincsen, mint a Buckingham-palota.
A Szarkavár utáni dombtetőn
A hosszú lépcsőket virágözön teszi ünnepivé. Pár szót váltok egy túratárssal, akivel csúnyán kibabrált a cipője, meg meg is húzta a lábát még valahol Solymárnál, az első emelkedőn. Lehagyom ugyan, de végig szemmel tartom, hogy jön-e...
Egy kerítés tetején gyík napozik. Megkérdezem tőle, akarja-e, hogy lefényképezzem, mire pózba vágja magát, felemeli a fejét és okos szemével rám néz. Már több gyíkot láttam a túra során, de eddig egyik se akart híres lenni... ez viszont elég együttműködő.
Piros árvacsalán - Lamium purpureum
Ejj, de sok itt a szint... valahogy mintha megsokasodtak volna a szintvonalak, nem volt ez mindig ilyen meredek... öregszem? Azért elszántan battyogok a cél felé, bár az utolsó öt kilométer kicsit nehezen akar fogyni. Itt is találkozom ismerős növénypéldányokkal, például egy csoport bíboros kosborral. Látom az erőteljes tőlevélrózsákon, hogy szépen átteleltek.
Jön a szívós emelkedő "fénypontjaként" a Tündér-szikla. Szinte világít fehér tömbje, lábam alatt porló dolomit, akár a lisztpor. Fejem felett a Libegő utasai repülnek el hangtalanul. Utolsó nekirugaszkodás a Disznó-fő forrásig (vagyis a helyéig), néha megállok tüdőfüveket fotózni, igazából inkább pihenésből.
Az Anna-rétre felérve látom, hogy a reggel még csurig töltött mobilakkumulátort gyakorlatilag "megette" a térképes alkalmazás működtetése, viszont szép korrekt piros csík rajzolódik ki a térképre. Lábam előtt Budapest látképe, az égen tejszínhab-felhők úsznak, a réteses bódé előtt tekintélyes sor kanyarog.
Pár lépés még a normafai Síházig, ahol megkapom az utolsó (igazából a harmadik) bélyegzést, a pici oklevelet és a kitűzőt, és ismét ihatok a bodzaszörpből, ami még mindig nagyon finom. Pihenünk a sörpadokon ülve, beérkeznek a már ismerős arcok, igazi békebeli hangulat uralkodik ezen a vasárnap délutánon... kiderül, hogy egy csomó emberrel már régóta kapcsolatban vagyok a közösségi oldalon, de azt sehogy se értem, hogy lehet valakit felismerni egy pirinyó profilkép alapján...

Jó nap volt!
Visszatekintve Solymár felé

Erdei galambvirág - Isopyrum thalictroides

Szagos müge - Galium odoratum

Akad még hóvirág is... Galanthus nivalis

Erdei galambvirág - Isopyrum thalictroides

Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis

Aranyos fodorka páfrány - Asplenium trichomanes

Tavaszi kankalin - Primula veris

Ujjas keltike - Corydalis solida

Földönbelüliek támadása! A kis zöld lény örül a tavasznak

Ostormén bangita - Viburnum lantana

Az Árpád-kilátóban

Budapest hídjai közül is látszik néhány az Árpád-kilátóból

Ostormén bangita - Viburnum lantana

Hegyi ternye - Alyssum montanum

Korai juhar virágzása - Acer platanoides

Virágözönnel kísért lépcsők

Fali gyík - Lacerta muralis

Bíboros kosbor tőlevélrózsája - Orchis purpurea

Pettyegetett tüdőfű - Pulmonaria officinalis

Ami a jelzéseket illeti, teljes a szín- és ábraszortiment. (Normafa)