2020. március 24., kedd

Hagymás tavasztündér: a kikeleti hóvirág

A hóvirág a tél végének jelzője, a tavasz egyik első hírnöke, és mint ilyen, a látványa örömet csempész azok szívébe, akik csak látják. Rendszertani neve (Galanthus) görög szóösszetétel: szó szerint lefordítva tejvirágot jelent, angol neve - snowdrop - pedig hócsepp. A hóvirág fajai Európában és Ázsiában őshonosak, nálunk egyetlen őshonos faj él a természetben: a kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis). Kertekbe viszont számtalan különféle, nemesített rokonát ültetik, leggyakrabban a valamivel nagyobb termetű, szélesebb levelű pompás hóvirágot (Galanthus elwesii).
A kikeleti hóvirág elsősorban erdőkben találja meg élőhelyét. A növényke az év során tápanyagokat gyűjt a hagymájába, hogy ezt felhasználva az első napsugaraktól kicsalogatva virágozzon, mikor a többi növény még csak ébredezik. Aztán vissza is húzódik, mire kizöldül az erdő. Magját szeretik szertehurcolni a hangyák, így is képes terjedni.
Amarillisz-féle, és 2005 óta védett. Hagymájában méreganyagok vannak, amiket a gyógyszeripar tud felhasználni.

Bár egyszerűnek tűnő, apró virág, valójában rendkívül változatos. A dús hóvirág-állományokban mindig akad egy-egy szokatlan megjelenésű példány: három helyett négyleplű pártával, kívül is zöld foltos leplekkel ("szirmokkal"), vagy éppen teljesen zöld folt nélküliek. Akadnak kétfejű, vagy éppen "teltvirágú" egyedek is, ha az ember jobban körülnéz.

Ez a galéria egy kis válogatás az utóbbi évek legszebben sikerült hóvirágos fotóiból.
Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis



A védettség óta nem háborgatják - ezen az élőhelyen szemmel láthatóan dúsul az állománya

Tényleg olyan, mintha finom hólepel fedné a felszínt...







A hagymák "osztódásával", vegetatív szaporodásával csinos csoportok jönnek létre



A ráeső hó nem zavarja... szinte lerázza magáról

Galanthus nivalis lusus albus - teljesen fehér hóvirág, a belső lepelkör zöld foltja hiányzik


Galanthus nivalis lusus pictus (viridapice) - zöld foltok díszítik a külső, fehér pártakört



Galanthus nivalis forma isomicrochlamydeus. A külső és a belső lepelkör egyforma

2020. március 21., szombat

Élet a tóban

Március eleje van, szokatlan meleg, tavaszias az idő. Tegnap éjjel esett is, aprószemű, langyos eső - ideálisnak gondolom kétéltű-megfigyelésre, ha valami, akkor ez biztosan előcsalta őket. Valószínűleg ez az utolsó alkalom mostanában, hogy kimehetek Pestről a természetbe, hiszen hamarosan ott fog tartani a vírus-helyzet, hogy a tömegközlekedés veszélyessé válik, én pedig önkéntes karanténba vonulok. (Szerk. megj.: sajnos igazam lett.)
"Ne tartsa fel a sort, fiatalember!" Fenséges, hatalmas öreg nőstény barna varangy - Bufo bufo. Mint minden hazai hüllő- és kétéltű faj, védett
Amolyan vihar előtti csend van. Alig vannak a vonaton, ami robog velem a Budapest környéki településre, ahol a kétéltű-lesre kiszemelt tó (sőt tavak) vannak. ragyog a napfény, nevet az ég, belül mégis viharfelhők gyülekeznek... akit hallok, mindenki a vírushelyzetet tárgyalja. Kevés a hiteles információ, senki sem tudja, mi lesz: a bizonytalanság a legrosszabb!
Áttelelt nagy rókalepke - Nymphalis polychloros
Az állomáson csak én szállok le. Fura ilyen üresen. Két kilométer séta után megérkezek a tóhoz... alacsony a vízszint, nem volt hó a télen, kicsit algás is.
Nincs itt semmi, nem mozdul semmi. Kopár a fák alatti világ, csak a törött, száraz nádszálak zizegnek.
Sebaj, leülök hát egy nádtorzsa-csomóra, sütkérezek kicsit... És ahogy gondolatilag kikapcsolódok lassan a vírushelyzetből, elfogynak a fejemen átfutó gondolatok, és csak nézem a tó finom szellőtől berzenkedő felszínét, lassan látni kezdem a valóságot.

Az avar alól kövér hajtások törnek elő, húsos sárga bimbók, és szinte látható, ahogy mint egy ökölbe szorított kéz, lassan kinyílik a virág a Nap felé. Miniatűr Napok ragyognak fel, egyik a másik után - ez a martilapu, a vízpartok sárga, korai vadvirága.
Erdei béka - Rana dalmatina
Dehogyis nincs itt semmi! Nagyon is mozog, él a tó. Krok-krok-krok kórus hangzik fel, és ahogy a hang felé fordulok, megpillantok két verekedő erdei békát. Zajlik a nászi lovagi torna! Rőt vöröses zászlóként villannak meg a hátsó úszóhártyák, rövid összekapaszkodások, birkózások... ki tudja, talán nem is verekedés ez, csak a nem kívánt (azonos nemű) udvarló határozott visszautasítása? Nézem a víz alatt zajló forgatagot. Körben petecsomók jelzik, hogy nem eredménytelen, bármi is zajlik a vízben. A vitézek nem egyformák: némelyik világos, némelyik sötét, vannak mintás hátúak és egyszínűek... van, aminek látványos, sötét "bajusza" van, némelyiké halványabb - ezért is hívják ezeket bajszosbékának is - az biztos, hogy nagy a forgatag a tó egy napsütötte pontján, ahol ágak és nádak is rejteket adnak szükség esetén.
Tömegjelenet a petecsomó felett. Erdei béka - Rana dalmatina
Egyszercsak prüllögő hang hallatszik... és már tudom, hogy megérkeztek a varangyok is. És valóban: lomha, féloldalas úszással, nagy lábtempókkal evez el előttem egy nőstény, a hátizsákként rákapaszkodó hímmel.
Egy magányos barna varangy hím körbe-körbe úszkál, valósággal járőrözik... hátha elcsíp egy nőstényt.

Kövér, uszonyos lábú vízibogár kering serényen, rá méretezett prédára lesve. Kicsit távolabb - sajnos - törpeharcsa is keresgél, bajuszával tapogatva a sekély, agyagos tófeneket.
Egy kis pihenő. Erdei béka - Rana dalmatina
Mögöttem is megzizzen a partoldal. Eddig is hallottam ezt a hangot, de azt gondoltam, keresgélő madár. Most hátranézek, és két élénk, vöröses-fekete szem néz vissza rám. Egy szögletes fejű, nagy zöld gyík! Ő is napozik, és kezdi felölteni nászi színpompáját. Egy nagy rókalepke száll le a parton: gyíkunk szemmel tartja, de nem mozdul rá. Én se nagyon mozgok - ezért jó a teleobjektív, gyakorlatilag közel hozza az élővilágot - és pont mivel nem mocorgok, az élővilág maga is közel jön.

Fél méterre tőlem megmozdul valami a víz alatt, megrezdül a nád. Mozdul egy széles hát, egy tömzsi, rövidlátó apró szemekkel ellátott fej. Karmos mellső láb moccan az iszapos fenéken. Hogy nem vettem eddig észre? Kisebb lavór méretű öreg mocsári teknős, szép pettyes páncéllal. Elvagyunk egymással, az öreg teki meg én...
Erdei béka - Rana dalmatina
Irdatlan szárnycsapkodás, minősíthetetlen tónusú rikoltozás! Felkapom a fejem - hát itt meg "kit" ölnek? Két nagy fakopáncs harcol, egymásba kapaszkodva, csapkodó szárnnyal... szinte a földre zuhan a kavargó kettős, piros-fekete-fehér tollak örvénylenek... végül a vesztes távozik, miközben még odakiált valami csúnyát riválisának.
Amott feketerigó dolgozik nagy zajjal. Kapirgál, csőrével félredobálja a tavalyi avar halmait, a nedves, komposztos földkupacból néha diadalittasan kikap valami ehetőt.

Sikerül filmre vennem egy "lányrablást" is - a napozó békát derékon ragadja egy rárohanó hím, valósággal letépi a nádszálról... aztán kiderül, hogy az is fiú... a csalódás szinte lerí a pórul járt ostromlóról.

Szerelmi drámák bontakoznak ki előttem... Mindenki harcol, építkezik, élelmet keres, énekel, udvarol. Vagyis, teszi a dolgát, ahogy a tavasz diktálja. Nagyon megnyugtató ebben az őrült világban normális lényeket látni! Szinte fel sem tűnt az idő múlása... vagyis, hogy legalább két órája ülök az egyre kényelmetlenebb nádtorzsán. Kinyújtóztatom hát elzsibbadt lábamat, és elindulok visszafelé...
Róla nem tudtuk eldönteni, hogy erdei vagy gyepi béka-e
De még utoljára találkozok a Békakirálynővel személyesen. Nem királylány: királynő ez a javából, öreg és valószínűtlenül hatalmas nőstény, amint méltóságteljesen mászik a tó felé a földúton. Meghajolok a fenség előtt, sőt térdre is hullok, és ő kegyesen megengedi, hogy lefotózzam. Végig kísérem útját a tó széléig, ahol a partfal tetején még kicsit megállva "pózol" is nekem, ahogy szinte alulról kattintok. Aztán legurul a meredeken... leérve kinyújtja tömzsi lábait, és néhány kurta huppanással meg is érkezett a vízbe.
Vigyázz magadra, fenséges varangyasszony!
Mintha a bárpultnál ejtőznének...

Még az "együttműködő" barna varangyot sem könnyű fotózni... a fénytörés tréfája. A tóban "járőröző" hím egészen laposnak látszik ebből a szögből

Barna varangyok - Bufo bufo

Zöld gyík - Lacerta viridis

Erdei pajzsika - Dryopteris filix-mas

Barna varangyok - Bufo bufo

"Szerelmes" ölelés...

Sokszor csak a "periszkóp" szem árulja el, hogy van ott valami

Martilapu - Tussilago farfara

Mocsári teknős - Emys orbicularis. Egyetlen őshonos teknősfélénk

Tavaszi ködvirág - Erophila verna

Nagy fakopáncs - Dendrocopos major. Védett faj

Nőstény barna varangy - Bufo bufo

2020. március 20., péntek

A Börzsöny csúcsain

Érezni, benne van a levegőben, hogy hamarosan vége csillámló tavaszunknak, noha még szinte el sem kezdődött. A járvány már megjelent hazánkban is, csak idő kérdése, hogy mikortól ajánlott önkéntes- illetve, mikortól kötelező előírt karanténba vonulva otthon maradnunk. 
Ez a nap tehát ideiglenesen búcsú a csoportos természetjárástól, még akkor is, ha ez a csoport alig néhány tagból áll, és azok is eloszlanak a Börzsönyben.
Kora tavaszi színek
Nagybörzsöny... reggel van még, senki sem mozdul a faluban. Lomha füstkarikák szállnak a kéményekből, páran a parkban bíbelődnek - önkéntesek? Közmunkások? Ki tudja ezt megállapítani...
Nekivágunk hát az útnak ki Nagybörzsönyből, eleinte a kék-piros sávval jelölt széles aszfaltos úton, majd erről lekanyarodva a sárba a kék négyzet jelzésen.
Ismerős a táj, itt jártam a téli "zúzmaratúrámon". Az ösvény lassan, de kitartóan emelkedik, a fák még lombtalanul nyújtóznak az egyre kékebb ég felé, mögöttem elmaradnak a hamvas-zölden sarjadó gabonatáblák.
A Nagybörzsönyből kivezető úton
Kellemesen hullámvasutazik a széles erdészeti út, túl is szaladok a patakvölgybe jobbra levezető elágazáson. A jelzések frissek... lehet, hogy a megszokás vitt tovább, na meg a lendület. Odalentről miniatűr vízesések vidám csobogását hozza a szél.
A völgyben visszatérnek a fagyott foltok, a sár, a mozdulatlanság, a hűvös szellő - de a csurgókban, pocsolyákban igazi kristálykastélyok tündökölnek: minden gyöngy-lakosztályban egy-egy leendő béka rejlik.
Virágot bont a húsos som - Cornus mas
Pár huszáros patakugrás után ismét felfelé kanyarodik az út. Lángoló narancsvörös a fákon maradt tavalyi bükklomb, ahogy átsüt rajta a napsugár, valósággal lángra lobban az erdő alja. Egy öregúr ballag előttünk, nyakában jókora távcső. Talán egy régivágású madarász. Többször is összefutunk vele később...
Nem meredeken, de kitartóan emelkedik az út a Tilalmas-erdőben
Halvány üdezöld árnyalat dereng az ágak között: a rügyek már egérfülesek, finom zöld takarólevél öble dédelgeti még a törékeny, zsenge új faleveleket. A sárgult tavalyi fűszálak közt finom vízesésként törnek fel az új, zöld fűszálak. Itt-ott a tavaszi kankalin ráncos, bársonyos tőlevélrózsái is kigöngyölődőben vannak már. És harsány, életigenlő a madárdal!
A vöröses avarszínekkel csodálatos kontrasztot képez egy-egy színpompás kis csokor: a bársonyos tüdőfű rózsás-kék virágcsokra.
Változatos ősvilági lényeket idéznek a vulkáni sziklaformák
Felfelé ballagok, néhol elég meredeken... de sietni igazán nem kell, a többiek valahol messze lemaradtak, sebaj, bevárjuk egymást a nagyhideghegyi turistaháznál.
Ahogy egyre feljebb ballagok - előttem is messze vannak valahol a többiek - élvezem a belső csendet és a külső, millió hang szövedékéből összeálló harmonikus zengéseket. a madarak sokszólamú kórusát, amit aláfest a fakopáncs dobolása. Fenyők közt, puha tűleveleken lépdelek, hullott tobozok között. A sötét fenyők között besugarazó fénysávok foltokat hintenek a földre. Itt-ott arcát emeli az ég felé egy-egy lila ibolya.
Kellemes "hullámvasutazás" a harkálydobolástól visszhangos erdőben
Egyre több lesz a fák alatt a hóvirág is. Amikor - magánügyben - bevonulok egy farakás mögé, ritka kincset pillantok meg: egy teljesen fehér hóvirágot, amiről hiányoznak a belső lepelkör szív alakú, zöld foltjai. Galanthus nivalis lusus albus... Sose vettem volna észre, ha nem guggolok le éppen. Már több ritka növényre rábukkantam ezen a módon...
A som virágai sárgára pettyezik a tájat
A hóvirág-fotózgatás miatt meg-megállok. Annyira szeretem ezt a szerény, de végtelenül változatos kis tavaszi virágot! Az árnyékban még fehér cseppecske egy-egy virágfej, akár egy villanykörte - a naposabb foltokban száttárta szirmait. Óvatosan lépdelek, nehogy az ösvényre tévedt példányokra rálépjek.
Felbukkannak a Magas-Börzsöny jellegzetes vulkanikus sziklatornyai, a hajdani kaldéra peremén járok már. Micsoda látvány lehetett, amikor a háromezer méter magas óriás lávát okádott, izzó kődarabokat szórt mindenfelé, és az éjszakai kitörések vörös fényét a tenger tükrözte vissza...
Miniatűr vízesés
Előttem az utolsó meredek: Nagyhideghegy, a turistaházzal. Felkapaszkodok a sípályán - hát idén nem sok hó akadt - látom a hóekét, ennek se lehetett túl sok munkája ezen a télen. A csillagvirágoknak még csak a levelei hajtanak, és az erős napfény ellenére bizony a hegy méltó a nevéhez: hűvös van. Az égen finom jégtűfelhők fonadékai szállnak: fehér vattaszálak a kék háttérben.

Ahogy leülök pihenni kicsit a turistaház teraszán és süttetem az arcomat a nappal, bizony hamar fázni kezdek.
Érkeznek a többiek is szépen, beszélgetünk, előkerül a hátizsákból az uzsonna, a kulacsból a tea.
Kristálykastély: békapeték
Irány a Csóványos!
Mindig elfelejtem, milyen meredekek kötik össze a két csúcsot. Számtalan út van, népszerű kirándulóhely ez. Az alig több, mint két kilométeres távolság alaposan megizzaszt, bár hóvirág-fotózás ürügyén gyakran megállok szusszanni egy kicsit. A fák közt őrt álló óriásokként mozdulatlanul figyelnek a sziklatornyok...
Még egy utolsó meredek - emlékszem, combtőig érő hóban hogy jöttem itt le egyszer, nem is olyan régen - most felfelé kapaszkodok, kétfelől gyökerek markolják a vékonyka talajt, ami a sziklákat fedi. Megpillantom a kilátó vonalakból szerkesztett sziluettjét...
A lángvörös tavalyi lomb mellett már halványan zöldül is az erdő alja
Odafent vidám élet fogad, a különböző irányokból érkező kirándulók itt pihennek a padoknál, dübörögnek a fém lépcsőkön a toronyban, integetnek a torony tetejéről. Ragyog, ragyog a Nap. Megvakargatok egy öreg vizslát, előpecázom a hátizsák aljáról a dobozos kávémat... tökéletes nap!
Áttetsző rőtvörösek és narancssárgák... akár egy impresszionista festmény
Innen már gyakorlatilag lefelé tart az út. A Nyír-réti nyiladékban lefelé ballagva lassan kikerülök a "hóvirágzónából", virágtalan még az erdő alja. A hajdanvolt kastély néhány megmaradt, vörösre égetett téglája mementóként bukkan fel a fák alatt, ahogy elhaladok mellettük. Végig a zöld sáv jelzést követem, ez a legegyszerűbb útvonal Diósjenőig.
A távlat fantasztikus kékje ellenpontozza a tavalyi lombavar vörösét
Még egy patakugrás! Nem megy könnyen, bő a vize, nem is nagyon merek az örvénylő tajtékra nézni, ahogy egy lendülettel átugrálok a köveken.
Innen megint felfelé, érzem a fáradtságot, bár ez a túra sincs 25 kilométeres, azért szintkülönbség bőven akad benne.
Bársonyos tüdőfű - Pulmonaria mollis
A jó öreg Dugóhúzó! Itt se először járok az idén - meg egyáltalán - és bizony mindig csúszik. Hol az avar, hol a hó, hol a jég, hol a sár, esetleg ezek tetszés szerinti kombinációja miatt. Valaha fa lépcsőket építettek ide - bizony a fokok mára hiányosak. A természet visszaveszi, ami az övé.
Rigó ugrál előttem mókás, kenguru-szerű mozgással, élénk fekete göngyszemével szemmel tart, de láthatóan nem idegeskedik a jelenlétem miatt. Füttyentek neki egy "rigósat", erre megtorpan, félrebillenti okos fejét, rám néz: most mit bolondozol? Aztán gyakorlatilag vállat von és ugrál tovább...
Hamarosan már Diósjenő végtelennek látszó utcáján ballagok. Ismét hátamat simogatja a napfény, és öröm gondolni az előre lefoglalt vendéglői asztalokra...
Kis társaságunk minden tagja rendben megérkezik, asztalokra kerülnek a literes söröskorsók - én nem tudnék meginni ennyit - a radiátor előtti párnán kövér szürke macska melengeti értékes tagjait.

Vidámság, barátság, élmények, beszélgetés... a csapattagok, régi barátok gyerekei is nagyok már, a társaság tizenkilencedik éve minden tavasszal bejárja a Börzsöny csúcsait, a végén az emblematikus óriás söröskorsókkal. Jövőre legyen torta is! - veti fel valaki...

Jövőre... de addig is, ezen a tavaszon viszont jussunk túl mindannyian egészségben.
Köszönet a szervezésért és az invitálásért a Mona Liza túra megálmodóinak!

Kileleti hóvirág - Galanthus nivalis. Védett növény

Az a bizonyos különlegesség... Kileleti hóvirág - Galanthus nivalis lusus albus

Bújik a száraz fű közül is. Kileleti hóvirág - Galanthus nivalis

Kileleti hóvirág - Galanthus nivalis

Még lombtalanul, mint egy rézkarc, rajzolódnak ki a gallyszövevények

Ez bizony hagymás. Kileleti hóvirág - Galanthus nivalis

A tájban a színfolt: mi vagyunk

Vulkanikus sziklatorony

Egy szép kis "csokor" a gyökerek között. Kileleti hóvirág - Galanthus nivalis

A bükkös színei március elején

Kanadai vadvíz is lehetne...

Friss fűcsomó nyújtózik a napfény felé

Bújik az avar alól a hazai flóra egyik legbizarrabb növénye. Kónya vicsorgó - Lathrea squamaria

Nem volt hajlandó a kamerába nézni, de simogatni azért hagyta magát...