2021. június 20., vasárnap

A Mátrabérc élete június derekán

 Megérkezett az első igazi forró nyári hétvége... Úgy döntöttem hát, hogy a remélhetőleg hűvösebb Mátrába megyek kirándulni. Ez azért is jó, mert már rég kiszemeltem a kisvasutat, ami Gyöngyös és Szalajkaház között jár... de még sosem utaztam rajta. Itt van hát az alkalom!

A fák között kibukkanó mátrabérci panoráma...

 Meleg nap lesz! Már reggel is fémes fénye van az égnek. Leszaladva a régi bérház lépcsőjén kecsesen kikerülöm a döglött csótányt, ami napok óta ott hever (a keddi lakógyűlésen mindenképp szóba hozom az irtást), aztán kilépek az utcára, és szinte mellbe vág a hőség. Egy vonalnyi trolizás, aztán a Stadionok buszállomás alvilágába merülve már fent is találom magamat a gyöngyösi buszon.

Békés az út, a busz szinte tele van - a pandémia kezdete óta nem láttam ilyet - ölemben a hátizsákkal szendergek kicsit. Gyöngyösön se zajlik valami nagy élet ezen a forró szombat reggelen. Bőven van időm a kisvasút indulásáig. Megveszem a jegyet, aztán megbirkózok egy kifejlett girosszal. Ez a kalóriamennyiség ki fog tartani egy darabig!

Kisvasúti mozdony

A mátrafüredi szerelvény csordultig telik kisgyerekes családokkal. A szalajkaházi "expressz" nyitott kocsijában sokkal kevesebben vagyunk. Nagy zökkenéssel elindul a kisvasút, a piros mozdony nekikapaszkodik az útnak, a kellemes árnyékot kínáló platánok elmaradnak a vonatocska mögött.

Kellemes az utazás. Nincs akkora hőség, mint amitől tartottam, kellemesen simogatja arcomat a menetszél. Kis házak, kertek, szőlők, aztán erdő. Elzötyögünk egy elhagyatott épületegyüttes mellett, amin még jól olvashatóak a cirill betűs feliratok. Bármi is volt ez, volt konyhája, silabizálom ki az orosz feliratot egy üresen ásító ajtónyílás felett...

Bükkös a Csukás-patak völgyében

Élvezem a vonatozást. Zöld falombok maradnak el felettem, ahogy az égre nézek, sziporkázó napfény-nyilak vágódnak át a lombok nyiladékain... Lent hűs vizű patak kíséri a síneket. Szabadság-íze van a levegőnek! Néhány érdekes növényt is látok: nyúlánk sármát, madárfészek kosbort...

Nem csak úgy néz ki, mint egy orchidea, hanem az is: fehér madársisak - Cephalanthera damasonium

Szalajkaház! Itt is vagyunk, pedig elzötyögtem volna még ezen a szép tájon... lehuppanok, megigazítom a hátizsákot, elindítom a nyomvonalrögzítőt, indulás!

A legtöbben a vonatról nem is mennek tovább, előkerülnek a plédek és a piknikkosarak. Hamarosan egyedül ballagok a nagy fák alatt az erdei iskoláig - pár nagy sátor is gubbaszt itt - aztán jobbra át, és miután megmerítettem a kezem a Csukás-patak hűvös, tiszta vizében, nekivágok az emelkedőnek. A frissítő csobogás vidám hangja elmarad mögöttem.

Fekete medvelepke - Arctia villica

Bal kéz felé, a sárga sáv jelzésre kanyarodok. Ez már kevésbé meredek. Üvöltő-gerinc a hely neve, amiről eszembe jut életem egyetlen élménye a csontkovácsolással kapcsolatban. Kaptatok a szelíd emelkedőn, itt a fák alatt nincs is annyira meleg. 

Gyönyörű, fekete-fehér lepkét pillantok meg az út közepén, egy kövön. Összecsukott szárnya meg se rebben, ahogy közeledek - nem ehhez vagyok szokva - él ez egyáltalán? Felé nyújtom az ujjamat, hogy meggyőződjek erről, aminek hatására felvillantja narancsvörös "alsószoknyáját" - aztán átmászik az ujjamra, csiklandóan birizgálja izzadt tenyeremet pödörnyelvével... nem is akaródzik neki távozni.

Kétlevelű sarkvirág - Platanthera bifolia. Védett faj

Egy rövid aszfaltos szakasz jön, valóságos pihenő. Autóval nem is találkozom, szép fehér madársisak kosborokkal annál inkább. Ez is olyan hazai orchideaféle, amit közelről kell megnézni, hogy feltárja szépségét... örömömre a szokásos mészfehér mellett találok halvány krémszínűeket is ("ochroleuca" színváltozat).

Orvosi veronika - Veronica officinalis
Ismét földút a fák között, felfelé Galyatető irányában. Emlékszem tavalyról, hogy itt átfestették a jelzéseket: a kék sáv és a kék kereszt "helyet cserélt", úgyhogy nem zavar, hogy nem stimmel össze a térképemmel. Átügyeskedem magam a Galya-csurgó vaddisznótúrta ingoványán, aztán az elágazásnál úgy döntök: nem megyek fel kávézni a turistaközpontba, bár isteni kávéjuk van, mert nagyon menne vele az idő... Inkább rá is fordulok lefelé a Mátrabérc útra. 

Bizony, alaposan kijárták a népek, mióta erre vezet az Országos Kék! Most is jön szembe velem néhány felfelé kapaszkodó ember, miközben én vígan szökdelek lefelé a gyér aljnövényzetű, fotózási szempontból nem túl izgalmas erdőben. 

Kezdődik a "liftezés" fel és le... csodálatos panoráma tárul fel előttem, forróság sugárzik a sziklákból, az égen gusztusos kis gomolyfelhők úsznak át méltóságteljes lassúsággal. Lent jobbra az aszfalton egy-egy színes öltözetű biciklis csapat surrog el.

A Rudolftanyai elágazásnál tudtam, hogy van egy esőház, de az új padok örömteli meglepetést jelentenek. Kényelmesen leülhetek megenni ebédemet a fák árnyékában.

Folytatódik a fel-le. Technikai pólómban nem izzadok, jó ötlet volt ebben jönni. Lépten-nyomon valami szépséget pillantok meg: hol a pazar távlat torpant meg egy-egy ámuló pillanatra, hol valami apróság a lábamnál. Parányi csomborpereszlény, tágra nyílt pártájú, lila harangvirágok... Virágoktól roskadozó vadrózsabokrok alatt bújok át. Nini, turbánliliom! Az idei első, kinyílt liliomvirágról több képet is készítek. A fák között kivillan a toronyantennával koronázott Kékes.
Az Országos Kéktúrának ez a szakasza egészen keskeny kis ösvény...
Gór-hegy. Itt állt valaha a Kós Károly kilátó, térképem szerint a romja még mindig megvan itt - én ugyan semmi romot nem látok, pad gyanánt két sziklán keresztbe fektetett deszka szolgál. Kicsit pihenek, és lemondok a Kékes megmászásáról - meleg van, és nagyon rohanóssá tenné a túrát. Elrágcsálom frissítően fanyar, nagy almámat, innivalót is hoztam bőven. Kell is ilyenkor.
A fák között kibukkan a Kékes a toronyantennával
Innen először enyhén, aztán egyre meredekebben lejt az út. Két kiránduló zihálva mászik felfelé, szó szerint folyik róluk a víz. Én néhány érdekes Trifolium, azaz "here" faj miatt állok csak meg, akad itt bérci here, erdei here...

Leérek a műút elágazásához. Motorosok száguldanak, szerintem szabálytalan sebességgel és elég sokan, kicsit nehéz átkelnem. Aztán ismét a fák alatt sétálhatok, és órámra pillantva azt is látom, hogy nem kell sietnem. A forróság megült a fák között, még a bogarak is megfontoltan korzóznak. 

A hidasi erdészház után megint átszaladok a járművektől forgalmas úton, és szinte lemerülök a Hidas-patak völgyébe. Millió és millió muslinca dönög körülöttem. A névadó híd igencsak korhatag, egyik oldalán a korlátja is már csak emlék. A fák tövében óriás ágyúgolyókhoz hasonlatos vulkáni bombák kőgolyói sorjáznak... évmilliókkal ezelőtt a kövek is izzottak itt, és a vulkáni bomba alighanem most is ugyanott van, ahová akkor esett, amikor kitört a Mátra-vulkán.

Mekkora pocsolyák! Mély keréknyomként kezdték az életüket, aztán a vaddisznók kissé "kibővítették" őket... a sárba kövült számtalan finom patanyom jelzi, hogy itatóként szolgálnak... és nem csak itatóként, hanem van, aki életvitelszerűen lakik is bennük: szempárok emelkednek a sáros víztükör fölé. Sárgahasú unkák! Látok ebihalakat is, és drukkolok, hogy a víz kitartson az átalakulásukig.
Baracklevelű harangvirág - Campanula persicifolia
Beérek Mátraházára, már egy ideje tervezgetem, hogy itt a parkoló egyik bódéjában iszom egy hűsítő fröccsöt. Sort is kerítek rá. Működik a tévé, zajlik a francia-magyar mérkőzés, pont a szemem láttára varrják be a franciák az egyenlítő gólt.
Fűz-gyökércincér - Stenocorus meridianus, mint a hozzáértőktől megtudtam :-)

A focimeccs lehet a magyarázat, hogy gyakorlatilag "kiürült" az erdő. Senkivel sem találkozom egészen Sástóig, pedig ez forgalmas kirándulóhely. A Farkas-kútnál kicsit hűsítem a kezem a gyéren csordogáló, kristálytiszta forrásvízben. Próbálok rábukkanni a zöldes sarkvirág-gyanús növényre, amit tavaly véltem itt látni, de most semmi nyoma. Viszont találok egy csoport szép kislevelű nőszőfüvet: mai túrám negyedik orchidea-faja. A délutáni napfény nagyon hatásosan világítja meg őket.

Miközben az erdő alját pásztázza a tekintetem, elmaradnak mögöttem a tanösvény óriási, színesre festett fa gombái, és szinte észrevétlenül be is érek a sástói rétre.

Turbánliliom - Lilium martagon. Védett faj

Délutáni már a nap, kicsit oldalvást világítja meg a hosszúra szaladt fűszálakat. Rigó pattog a fűben, csőrében többszörösen feltekert gilisztával. 

Sás-tónál, mint mindig, valamiféle időtlen, "békebeli" békét érzek. A kicsit gyanús külsejű kacsák (némi háziréce gént is gyanítok bennük) eleséget kunyerálnak, a tőkés réce mama gondoskodva terelgeti öt kiskacsáját. A tavacska közepén látványosan pancsol egy megtermett tojó.

Meredekebb, mint amilyennek látszik. Kanyargós ösvény a Mátrabércen

Szó szerint felhőtlen fél órát töltök a tónál kacsafotózással, pihenéssel. Egy naptól meleg padon ülve nézem a tó sima felszínét. Amott egy szerelmespár ügyetlenkedik a kikölcsönzött evezős csónakkal. Apró erdei pinty tojó környékez, hátha neki is leesik valami, fejét félrebillentve néz rám éber, csillogó fekete szemeivel.

Bármeddig el tudnék itt üldögélni.

De a busz nem vár! Búcsúpillantást vetek a tavacskára, és irány a buszmegálló... A járat pontosan érkezik, Budapestig kényelmes utam van. Máris a következő mátrai túrát tervezgetem...

Erdei here - Trifolium medium

Bérci here - Trifolium alpestre

Óriás kőgolyók: vulkáni bombák a Hidas-patak völgyében

Hölgypáfrány - Athyrium filix-femina


Bimbós kislevelű nőszőfű - Epipactis microphylla. Védett növényfaj

Galajfojtó vajvirág - Orobanche caryophyllacea

Behálózva. Kétlevelű sarkvirág - Platanthera bifolia. Védett növény

Elvirágzóban lévő madárfészek kosborok - Neottia nidus-avis. Ennek az orchideafélének nincsen klorofillja, levele

Pancsolás Sás-tón


Erdei pinty tojó - Fringilla coelebs. Védett faj

Tőkés réce - Anas platyrhyncos



Lehet benne egy kis háziréce "vér"...

2021. június 17., csütörtök

A Naszály vadvirágai nyár elején

 A Naszály messziről látszódó, mészkőbányátől sebzett tömbje valóságos botanikai kincsesbánya. Több száz növényfaj otthona, köztük sok védetté vagy fokozottan védetté. Az élőhelyek nagyon változatosak aránylag kis területén is, a Naszály maga is mindig más és más arcát mutatja. Bármikor is látogatok ide, mindig megajándékoz valami kivételes élménnyel, látvánnyal...  

Kaszanyűg bükköny - Vicia cracca
Júniusi szombat reggel. Hamarosan felújítás miatt teljesen le fogják zárni a Nyugati pályaudvart, de most még a lefóliázott, felállványozott belvilágban zajlik a forgalom. A kirándulók mellett néhány vasútrajongó is felbukkan, különféle klasszikus mozdonyokat ábrázoló pólókban, valaki pedig század eleji cilinderes utasnak öltözött, a bajszát is kipederte... Ó, a vasútrajongók egy külön világ!

Már fent ülök az emeletes zónázó kakasülőjén, amikor nagy dohogással, párapamacsokat lövellő régi, fekete gőzmozdony érkezik a kettővel távolabbi vágányra. Nézem a reggeli napsütésben gyorsan eloszló pamacsokat, és elgondolkodok azon, hogy a két szerelvény között legalább száz év a korkülönbség...

Nem pipacs. Bujdosó mák - Papaver dubium, piros színváltozat.

Vácott bőven van időm átsétálni a buszállomásra - Egerben bezzeg a vasút és a busz állomása között ott van maga Eger! Érezhetően melegedik az idő, az égbolt feszesen szikrázik. Ígéretes, szép nap lesz ez!

Katalinpusztán rajtam kívül néhány kiránduló száll csak le, valószínűleg kéktúrázók - a Naszályon áthalad az Országos Kék jelzés. Én a látogatóközpont felé veszem az irányt, hogy onnan vágjak neki a hegynek.

Bangitalevelű hólyagvessző - Physocarpus opulifolius. Kerti növény, kiszökött

Sehol senki. De tudom, hogy nem lesz ez sokáig így, ez népszerű kirándulóhely, sok kisgyerekes család felkeresi a tanösvényt. A kis tavacska felől harsogó brekegés hallatszik, követem a hangot... 

Igen, bőségesen van béka a mocsári íriszekkel pettyezett tavacskában, köztük egy jókora, majdnem kéttenyérnyi példány - láthatóan ő az alfahím itt. Megállás nélkül brekeg, és kihívó tartásban, felemelt felsőtesttel ráúszik mindenkire, aki brekkenni merészel. Magamban vigyorogva nézem az alfabékát, gőgös fejtartását - milyen fárasztó élete lehet!

Amott egy hal oldala villan. Tenyérnyi hal, de valahogy furcsán úszik, oldalazva... és a fejére mintha rátapadt volna egy darab fekete hínár. De hoppá. Nem hímár az, látom már a tekergőző, hosszú testet is. A hal csap egyet a farkával, a küzdelem az orrán lógó siklóval a víz alatt folytatódik. Néha felbukkannak, ilyenkor igyekszem egy-két gyors képet kattintani. A hüllő sárga karikás szeme szinte villog. Zsákmányát lenyelni biztos nem tudja, még ha fele ekkora lenne a hal, akkor se boldogulna vele... de hát a siklókat nem a szemmértékükért szeretjük. Aztán mindketten eltűnnek a mélyben, és sosem tudom meg, hogyan végződött a viaskodás. A szemem előtt zajló drámai "természetfilmtől" szinte szédülten indulok utamra.

Termetes béka les a kis tóban...

Először a Rockenbauer-kopjafa felé veszem az irányt. Kimelegedek a kapaszkodótól, itt a fák alatt árnyék van ugyan, de megül a meleg is... még mindig nem találkozom kirándulókkal. Egy széles dózerúton "rövidítek" a tanösvény felé, örömömre szép szál parlagi rózsák nőnek rajta.

Átóvakodok a függőhídon. Most nincs rajta az "életveszély" tábla, remélem azért, mert mióta itt jártam, megjavították, és nem azért, mert valaki ellopta a táblát... Akárhogy is, az imbolygó függőhídnak megvan a maga hangulata.

Végre itt a Gyadai rét! Szemembe vág a ragyogó napfény. Mellmagasságú füvek lengedeznek, köztük sok színes virág: rózsaszín kakukkszegfű, felnyúlt közepes útifüvek, vadítóan rózsaszín magyar szekfű virágcsomói, halványlila mezei varfüvek fejecskéi, peckesen álló sárga bakszakállak... A napfény átsüt a szirmokon, színes templomi üvegablakokká változtatva a rétet.

Az "alfahím" béka megállás nélkül brekegett és demonstrálta erejét
A rét "alján" elkanyarodok jobb kéz felé, a piros jelzésen.Ami azt jelenti, hogy belemerülök a magas fűbe, mert az út alig sejthető. Nem sokan járhattak erre mostanában! Fejemet süti, arcomat égeti a napfény, és a magas füvek között szinte áll a levegő. Nagyon meleg van! Az út a kis Lósi-patakot kíséri, néhol sár is van, néhol pedig fehér paplant borít mindenre a nyárfa-szösz. Mintha még a patak medrében is nyárfa-szösz hömpölyögne, víz helyett... szinte havas a táj. Pár fotóval és megszámlálhatatlan csaláncsípéssel gazdagabban folytatom az utamat. Itt-ott ritkább növények is felbukkannak: liláskék réti iszalag finom, balerinaszerű virágai, erdei borkóró, amit eddig csak Ausztriában láttam. Az út alig sejthető keréknyoma végre kivehetőbbé válik, keményre száradt talajon lépkedek, kétfelől kaszanyűgbükköny áradata borul az útszélre. Nini, finom alkatú kis fehér szegfűféle: rigószegfűk csoportja kerül elém.
Mint egy mesekönyv illusztrációja...

Az út végre bekanyarodik a fák közé, már rég elhatároztam, hogy ahogy árnyékba érek, előveszem az innivalómat... ropogósra kristályosodott az arcomon a verejtékből kiváló só. Vége a hosszú, magányos vándorlásnak, de itt, a fák között sem jobb. Fülledtség ül a lombok alatt, és agresszíven zümmögő rovarok hada kezd ostromolni. Mire lesöpröm az átkozott böglyöt a karomról, már belém is harapott, és hamarosan tízforintosnyi piros flekk ékeskedik... ahhoz képest, hogy befújtam magam rovarriasztóval!

És most jön a Naszály megmászása, a lehetséges legmeredekebb úton! Órámra pillantok, nem kell rohannom, a kiszemelt kosdi buszig bőven van időm. Hát, ez a kilométer alaposan megizzaszt, meg is kell állnom néha. Örülök, amikor lankásabbá válik az emelkedő, felbukkannak a fehér, csontszerű triász mészkő tömbök.

A kockás sikló és a hal harcából ennyit lehetett látni...
Felérek a gerincre, szusszanok... mennyi látnivaló! A gyakori növényfajok váltakoznak a védett, sőt fokozottan védett ritkaságokkal. Színek és formák tobzódnak, óvatosan lépek még az ösvényen is. Szép szemes boglárka lepke kerül elém... vibrálóan mélykék szárnyait mintha fehér csipkeszegély keretezné. Amilyen kicsi, olyan elegáns! És még fényképezni is hagyta magát...

Felettem fehér tornyos gomolyok göndörödnek, néha a Napot is eltakarják. Óvatosan leereszkedek a Násznép-barlanghoz, amiben tán lakott az ősember is. Gyakran eszembe jut, hogy ősünk amellett, hogy beérte egy ilyen sötét és nyirkos lyukkal, igencsak "combos" lehetett, ha naponta mászott itt fel-le, és végtére is, a mamut meg a gyapjas orrszarvú se jött fel a Naszály tetejére, le kellett érte menni...

Parlagi rózsa - Rosa gallica

A meredek, páfrányokkal szegélyezett szirtorom peremén széncinege lebeg egy helyben repülve, mint valami kolibri, szapora szárnycsapásokkal. Legalább három páfrányfajt azonosítok hirtelen, aztán lesz itt több is. Valahol az elérhetetlen magasságban tarka nőszirom kelleti magát a meredély szélén. A cinege "liftezik", szerintem fészke lehet itt valamelyik sziklarepedésben...

Felkapaszkodok a rövid, de meredek úton, a Nap eltűnt a felhők mögött, szinte sötét lett az eddigi szemfájdító sziporkázás után. Esőben igencsak csúszós lehet itt!

Mezei varfű - Knautia arvensis

A gerincről immár lefelé visz az utam, a Nap ki-kisüt egy lélek sem jár erre most... lehajolok megkötni a cipőfűzőmet. Nini, szamóca! Öt perc szamócaszünet, tényleg nem sok kiránduló járhatott itt előttem. A szamócák még virágzanak, de már a mennyeien illatos piros termés is ott kelleti magát rajtuk... és milyen édes, milyen zamatos...

Kicsit lejjebb újabb gasztronómiai meglepetés vár. Egy kivadult cseresznyefa! Apró, de igazán édes, ropogós, szinte feketéspiros gyümölcstől roskadozik. Lehúzom az alsó ágakat, és "legelek".

Közepes útifű - Plantago media

Sárga körtúra, aztán sárga kereszt jelzés, egyre borongósabb az ég... amikor az útelágazáshoz érek, már csepereg is az idő. Néhány ibolyás gérbics azért megállásra késztet. Idén még nem találkoztam ezzel az orchideafélével!

Egyre jobban esik... elő a pelerint! Magamra húzom, aztán már zuhog is rám a gyorsan jött zivatar, cseppjei valósággal masszírozzák a vállamat. Kidugom a kezem a pelerinből, tenyereimet az eső felé fordítom. Tenyeremen koppannak a cseppek, finom érintésükkel simogatják, pici patakocskák szaladnak le az ujjaim között... arcomat is felfelé fordítom, mennyire jó érzés, hogy az eső mosdat!

Közönséges bakszakáll - Tragopogon orientalis

Ballagok a kövezett, régi úton, az esővíz patakokban folyik lábam körül, ügyelnem kell, hová lépjek. Az út végét homályba fogja az esőfüggöny Gyönyörű, meghitt pillanat!

Bányász emlékműhöz érek. Hat, kopjafára emlékeztető oszlop idézi az 1931-es karsztvíz-betörésben odaveszett vájárok emlékét. Milyen szörnyű sors, ami elkerülhető lett volna, ha a tulajdonosok nem spórolnak a bányán... olvasom a történetet az ismertető táblán. A hajdani bányatáró szűk, berácsozott bejárata is a katasztrófára emlékeztet...

Egy idősebb, magányos turistahölgyet érek utol, beszélgetünk, az eső ahogy jött olyan hirtelen el is áll, felragyog a napfény, párapamacsok szállnak fel mindenütt. Szakszerű magyarázatot kapok a naszályi mészkőbánya és a helyi mikroklíma összefüggéséről. Fél órám van még a buszig... ezt nem lehet jól kiszámítani, de jobb így, mintha lekéstem volna.

Nyárfa-szösz hömpölyög a Lósi-patak medrében

A busz szinte repül velem Vácig - alig van rajta utas - Váctól vonattal megyek Alsógödig, innen komphajóval tovább... a sok átszállás bőven ad módot pihenésre, sőt egy pohár sörre is. Micsoda remek nap!

A távolban, a pilisi Vöröskő orma felett esősávok lógnak a földig az alkonyat lilásnarancs fényében.

Réti kakukkszegfű - Lychnis flos-cuculi

Réti iszalag - Clematis integrifolia. Védett növény

Baracklevelű harangvirág - Campanula persicifolia

Ibolyás gérbics - Limodorum abortivum. Védett orchideafaj

Magas csukóka - Scutellaria altissima

Halványsárga repcsény - Erysimum wittmannii. Fokozottan védett faj

Borsos varjúháj - Sedum acre

Egy gyönyörű, elegáns kis boglárkalepke

Csendélet páfrányokkal és csúzliból kilőtt széncinegével

Édesgyökerű páfrány - Polypodium sp.

Galajfojtó vajvirág - Orobanche caryophyllacea

Sárga gyűszűvirág - Digitalis grandiflora

Baracklevelű harangvirág - Campanula persicifolia

Orvosi veronika - Veronica officinalis

Kivadult cseresznyefa - Cerasus sp.

Ibolyás gérbics - Limodorum abortivum. Védett orchideafaj

Pukkanó dudafürt - Colutea arborescens