2022. október 25., kedd

25 éves a DINPI - 25 kilométer a Börzsönyben

 A Duna-Ipoly Nemzeti Park alapításának, "születésének" 25 évfordulójára túrákkal emlékeztek meg. Választható volt egy rövidebb "tájséta", és két 25 kilométeres túraváltozat: az egyik a Duna alatti közműalagúton át a Visegrádi-hegységben vezetett, a másik a Déli-Börzsöny tájain. Mindkettő jól ismert terep számomra, és mivel két hét múlva az Áprily-túra Visegrád vidékén lesz - ki nem hagynám - most a börzsönyi útvonalat választottam.

Ritkán adódik rá alkalom, hogy egy napon belül fotózzak tavaszi héricset és őszi kikericset... ez egy ilyen nap volt.

Kilátás a visegrádi Fellegvár felé Kövesmezőről
 Előneveztem, át is utaltam a részvételi díjat, sok tennivalóm nincs hát: csak annyi, hogy reggel nyolcra a rajthelyen legyek, egészen pontosan Nagymaroson, a Szent Márton közösségi házban. Itt tartottam egyszer előadást a Camino zarándokútról, és ez a terem volt a lányöltöző a Dunakanyar Félmaratonon, emlékszem, milyen zavarba ejtő érzés volt vetkőzni a Korpusz előtt, szerencsére most nem vagyok ilyesminek kitéve. Megkapom az útvonal-leírást, indulás!
Nagy pacsirtafű - Polygala major. Védett növény
Igazi hazai pálya, tudom útvonalrajz nélkül is, hogy a kék kereszt jelzésen kell menni, el a szecessziós gimnázium épülete mellett, fel a Fehérhegy utcán a Kövesmezőig, amit senki sem hív így, hiszen ennek a helynek a neve köztudottan az, hogy a Csapás. Más nem ilyen beavatott, útba igazítok egy elkeveredett túrázót, aki a visegrádi túrán indult volna - ellenkező irányba.
Budai imola - Centaurea sadleriana. Védett növény
Kaptatok felfelé a macskakövön, a lépcsőkön, mögöttem a mélybe süllyed az ólomfényű öreg Duna. A Nap fátyolosan süt - tudom, hogy ha vadvirágokat akarok fotózni, azt most kell, mert el fog borulni az ég. Ráadásul a Csapás rét tele van botanikai érdekességekkel. Itt láttam életemben először csillagőszirózsát, például. Most másodvirágzó nagy pacsirtafüveket, pompás budai imolákat, harangvirágokat, lila macskafarkú veronikát fényképezek. A lombok sárgán aranylanak a reggeli napfényben. Medve-arcú, nagy fekete kandúr figyeli egy bokor alól, hogy mit csinálok... Nini, hegyi hagyma! Meg kell majd néznem, van-e a fajnak egyáltalán adata a Börzsönyből... nem éppen gyakori faj, én legalábbis most találkozom vele másodszor.
Hegyi hagyma - Allium lusitanicum
Véget vetek a botanizálásnak, mert ilyen tempóban sose fogok beérni szintidőn belül. A zöld háromszög jelzésen folytatódik az út - az útvonalleírás igazából nem is szöveg, hanem térképvázlat, az útvonalat stílusos módon a havasi cincér csápmintáját idéző kék-fekete vonallal jelezték, ez a rovar a nemzeti park "címerállata"... hm, itt valahol grafikus lappang!
Ábrándos tekintetű leselkedő egy bokor alól
Fel-le "liftezek" a Gubacsi-hálás felé, ahol az első ellenőrzőpont vár. Valamint egy régi ismerős: Bezeczky Árpád, a Börzsöny tájtörténetének avatott ismerője! Most is megtudom tőle, hogy mitől fehér a Fehér-hegy, megbeszéljük a hajdani szőlészetet és a Trianont követő feketefenyő-telepítéseket... innen is nehéz tovább menni! Kezemben az itt kapott édességgel baktatok tovább az egyre fátyolosabb ég alatt. Néha némi aszfalt, máskor erdei ösvény kerül a lábam alá - meg, kis híján, egy kíváncsi juhászkutya is, "aki" lelkesen terelgeti - nyáj hiányában - a túrázókat.
Kosborképű fürtösveronika - Pseudolysimachion orchideum
Borongós, párás a távlat. Gyorsítok, és pár lépés után megérkezek Törökmezőre, ami a második ellenőrzőpont. A turistaház előtti padon egy másik régi ismerős kezeli a bélyegzőt: Darányi László, a börzsönyi hiúz kutatója. Miután tisztázzuk, hogy most sem rejtette a hiúzt hosszú, gomolygó szakálla alá, egymás némely ugratása után - kapok bélyegzést mindenhová, makkra, falevélre is - tovább indulok.
Visszanézve a Csapás felé...
Megkísért a gondolat, hogy beugrok a turistaházba meginni egy pohár sört, de legyőzöm a kísértést: a túra java része még hátra van. Amíg ezen töprengve megállok az épület előtt, öt macska rohamoz meg. Mind más színű, és biztosan etetik is őket a kirándulók!
A mai utolsó napfény színesre varázsolja a rétet, megvilágítja a szalagozást

Ballagok hát tovább a piros sáv jelzésen - mennyire szép ez a kis bükkös itt a turistaház mellett! - itt szintkülönbség nem sok van, jön a Szent Gál-rét, ahol reménykedek, hátha fogok látni a fura időjárástól megtévesztett, virágzó tavaszi héricset. Igen! Nini, itt van egy!

Gyönyörű a völgy. Pirosan izzanak a vadcseresznye levelei, smaragdszínű a fű. A fák között őzkoponyát találok, otthagyom. Pár lépés felfelé - igen, itt fotóztam tavasszal azt a bamba nyulat, ami szembe kocogott velem az úton, és csak akkor nézett fel, vett észre, amikor három méterre voltam tőle. Errefelé minden méterhez emlékek fűznek...

Közönséges gyújtoványfű - Linaria vulgaris
De vannak itt történelmi emlékek is: a harmadik ellenőrzőpont a toronyaljai pálos kolostor romjánál van. Nem sok maradt az épületből, talán csak a kút, amiből érdekes középkori leletek kerültek elő, no nem arany, hanem például a beleszakadt vödör... A hajdani faluból még ennyi sem maradt. Viszont, mai napig előfordul itt vadon a hajdani kertekbe, talán a kolostorkertbe is ültetett fűszernövény, a citromfű, ami túlélte a tatárt, törököt, az évszázadok pusztítását. A régiek jól ismerték ezeket a "füveket"!
Szeder - Rubus sp. Háttérben a fehér folt egy fürt szedervirág
A kolostorrom mellett ott parkol a Dunavirág vízibusz, a nemzeti park ismeretterjesztő "mobil állomása", és aminek különösen örülök: a ponton jelentős mennyiségű rétessel is készültek. Gigantikus darab, "van benne anyag", töltelék is bőven... kiváló! Mondanom sem kell, itt is akad DINPI-s ismerős: Sevcsik András. Ha tudom, hogy itt van, elhoztam volna neki az őzkoponyát!
Csertölgy levelek
Valósággal integetnek nekem a farkasboroszlán és a pirosló hunyor tenyérforma levelei... közöttük nem találok másodvirágzót. Az út a Békás-rétre vezet, szalagozással jelezve. Az ég immár egyöntetűen szürke, nehéz ilyenkor jól fotózható témát találni - nincsenek "fények". Szedem is a lábam. A Flóra Futam növényfelismerő verseny egyik irigylésre méltón profi résztvevője itt talált mindjárt két új fajt is a Börzsöny növényvilágára nézve... Most elég kopár a lekaszált rét, a távolban ködösen sejlenek a börzsönyi bércek.
A melankolikus időjárás hangulata az én hangulatomat is szomorkássá varázsolja. A túrázók is eltünedeznek, hosszan ballagok egyedül. A kék sávval jelzett erdőrész ritka jellegtelen, itt még sose találtam érdekesebb látnivalót - talán egy öreg varangyosbékát leszámítva, pár évvel ezelőtt - most is csupán néhány elöregedett gomba késztet rövid megállásra. Fejem felett hangos szárnysuhogás hallatszik: fel se kell néznem, tudom, hogy holló.
Ligeti zsálya - Salvia nemorosa
A következő útszakaszt nagyon szeretem: a zebegényi Malom-patak széles völgye bővelkedik érdekességekben. Valaha, még a középkorban itt - nemrég olvastam róla - királyi fürdőház is volt, aminek romjait rég maga alá temette a patak hordaléka... Most már a malomnak sincs nyoma, és víz sem sok van a mederben. Megkapom a soron következő bélyegzést, a tűzrakóhely felett füst kanyarog. Átvágok a szép zsombéksásoson, el az öreg nyárfák és füzek között, aztán a széles, kaszált völgytalp rétjén ballagok keresztül. A felhők átmenetileg megvékonyodtak, átsejlik a Nap, mint egy homályos fényű ezüstgaras. Kicsit "bogarászok": sikerül egy csinos, fémes fényű mentalevelészt lencsevégre kapnom.
Zebegény! Máskor ez az érkezési pont, és a Mókus söröző a cél... ezen a túrán nem, itt még komoly szint vár rám. Ezért nem is időzök sokat, a rajtban kapott kupont tejeskávéra váltom be. Itt is van egy ellenőrzőpont, és még egy lesz, a Miklós Lili-pihenőnél. Nekivágok az útnak keresztül Zebegényen, a borongós ég alatt. Boszorkányos Halloween-dekoráció hozza rám a frászt egy pillanatra, egy óriáspók viszont nagyon technikásan készült el fekete kukazsákokból. A sínek mentén ballagva "gyomflórázok". Eladó a vendégház, ahol pár éve anyu hetvenedik születésnapját ünnepeltük...
A törökmezői turistaház egyik macskája
Jön a kapaszkodó felfelé. Először szelíden, csak hogy elaltassa az éberségemet, aztán egyre meredekebbre vált. Sehol senki, a szintidőt... hát, azt elbúcsúztattam. Gyilkos a meredek, és fotótéma se nagyon akad a borongós időben. A Duna néha ki-kivillan a Dobozi-oromnál. Az útvonalleírás ezt úgy nevezi, hogy "vadregényes".
Bükkös a turistaház közelében
Már azt hiszem, sose érem el az utolsó ellenőrzőpontot, de végül megvan. Az idő már határozottan esőre áll, megvastagodtak felettem a felhők, mintha alkonyodna. Dideregve bújik avartakaró alá a világ. És még mindig van felfelé! Na jó, nem hosszan, és innen már lejt az út, el a régi érckutató bánya-aknák mellett. El is bízom magam, és megszokásból megyek tovább egyenesen, nem kanyarodok le a Templom-völgy felé a kék jelzésen - pedig parádés a szalagozottság. A Julianus-kilátónál fogok gyanút, hogy ezt mintha nem láttam volna az útvonalleírásban. És, tényleg. Egy bónusz "pont". Akkor hát némi kerülővel a szelídgesztenyés tanösvényen jövök le... szép, késő délutáni dunakanyari látkép a jutalmam.
Finom cseppekben peregni kezd az eső. Fényképezőgépemet a kabát alá rejtem, óvatosan ereszkedek lefelé - a tufa por esővel keveredve pokolian tud csúszni. Irányt mutat a gótikus nagymarosi templom tornya, aztán már itt vagyok a célnál. Odabent meleg, nyüzsgés és jó hangulat fogad - valamint egy hatalmas tábla "születésnapi csoki", amit minden túrázó megkapott az oklevél és a kitűző mellé. Meglep, hogy utánam még vagy harmincan fognak beérni - mindig az a benyomásom, hogy én vagyok a leglassabb... Kvíz kitöltésével nyereményjátékban is részt lehet venni, kitöltöm én is, bedobom a papírdobozba. Némelyik kérdés elég cseles volt...

Órámra nézve látom, hogy negyed óra múlva van egy zónázó vonat Pestre. Kár volna elszalasztani, elbúcsúzok hát mindenkitől, irány a peron. 

Az eső elől behúzódok fedél alá, a vonat pontosan érkezik. Holnap geo-túra a Mátrában hajdani egyetemi tanárom vezetésével... mára tehát nincs más hátra, mint a vacsora és a forró fürdő. Nagyszerű nap volt!

Virágbodobács - Spilostethus saxatilis, gurgolyán

Festő zsoltina - Serratula tinctoria

Tavaszi hérics - Adonis vernalis. Védett növény


Őszi kikerics - Colhicum autumnale

Békás-rét

Egyenes pimpó - Potentilla recta

Mezei juhar levelei - Acer campestre

Taplóféle holtfán


A zebegényi Malom-patakban alig van víz

Zöld mentalevelész - Chrysolina herbacea

Lila ökörfarkkóró - Verbascum phoeniceum. Ez is tavasszal szokott virágozni

Út a Malom-patak rétjén

Igazi őszi csendélet: zsidócseresznye - Physalis alkekengi

Kacsafarkú szender - Macroglossum stellatarum

Egy hívatlan és kellemetlen növény: cseh óriáskeserűfű - Fallopia x bohemica

Tavalyról itt felejtett pontőr? Nem, Halloween dekoráció egy parkban

Kilátás a Dunára a Dobozi-oromtól

Újra előttem van Nagymaros háztetőinek sora

Közeledő esőfelhők...

2022. október 21., péntek

Cserháti Tótúra - harminchárom kilométer a cserháti lankákon

 A BTHE cserháti tótúráját 2016-ban rendezték meg először: az útvonal a Nyugati-Cserhát kevésbé ismert, de gyönyörű vidékének kisebb-nagyobb tavait köti össze. Különféle távok közül lehet választani, a hét kilométeres nőtincsi tókörtől a 45 kilométeresig. Én a "harmincas" távra neveztem, ami - mindent összeadva, tehát a buszmegállótól - 35 kilométeres is megvan. Mivel még sosem túráztam erre, és a vizes élőhelyek is csábítóan hangzottak a magamfajta természetfotózgató számára, örömmel készültem rá. Nem is csalódtam: a táj, a látnivalók és a szervezés nem hagyott semmi kívánnivalót maga után a számomra.

Hívogató cserháti lankák
 Ébresztő ötkor, a hatnullanyolcas zónázóval irány Vác. Sötét van, de nem hideg az éjszaka. Ahogy robog velem a vonat, kint töretlen még az éj uralma, de Vácra érve már mintha kezdenek szürkülni az ég, az épületek kontúrjai sötét tömbökként rajzolódnak ki az égre. Itt azért jóval hűvösebb van, mint Pesten: bekuckózok a kellemesen langyos váróterembe, rengeteg időm van még a buszig. A fornettis hangos csörömpöléssel húzza fel a redőnyt, kávéillat száll. "Mozoghatnék" van a lábaimban, elunom az ácsorgást, odakint már lassan fényesedik az ég, mint a magához térő ember szeme.
A hajnali ködpárában szinte a szavanna akáciáit idézik a fák körvonalai

A buszvégállomáson megveszem a jegyet Nőtincsig, igaz először Lánycsókot mondok - végül is, majdnem - és megbeszéljük, hogy még mi szoktunk nevetni a fura amerikai városneveken (pl. Monkes's Eyebrow, azaz Majomszemöldök, miközben nekünk itt van Nőtincs meg Lánycsók...)

A megállóban ismerős arcok, féltucatnyian igyekszünk a túra rajtjába. A busz pontosan indul, kanyarog ki Vácról, aztán a Naszály alatt, a horizonton ébredő nap fényétől narancsvörösben ragyog fel a földek felett lebegő pára. Csodálatos látvány! Van, aki a busz ablakából próbálja mobillal megörökíteni a látványt, én ilyesmivel nem is próbálkozom... de remélem, marad még a ködpárából a túrára is, mert különösen kedvelem ezeket a fényviszonyokat.

Októberi napkelte
És, igen! Nőtincsre érve látszik, ahogy vaskos ködpaplan hentereg lent, a völgyben, a tó felett. Bele is merül a kis csapat, túrabotok kopognak, én lemaradok máris, ámulok a köd játékán... A rajthely a tó partján lévő vendégház, ahol gyorsan és gyakorlottan zajlik a rajtoltatás. Gyakorlatilag be se kell mutatkoznom, többször részt vettem már BTHE túrákon... Fából faragott szobrok sejlenek fel a ködben, a tavat majd alaposabban is szemre fogom vételezni, visszafelé jövet...
Kifelé vezet az út Nőtincsről

Előttem eltünedeznek a ködben a túrázók, én folyton megállok lefényképezni valamit: hol a ködben felsejlő fakoronákat, hol egy páracseppekkel ékes pókhálót, hol a párafelhők között benyilazó napfénytől felizzó vörös tölgy-lombokat. 

Elég hosszan kell a faluban bóklászni, mire kivezet a jelzett turistaút - a túra nagy része ilyenen zajlik, de bőven vannak szalagozott szakaszok is - az egyik sarkon építkezés zajlik a korai szombati óra ellenére, az egyik munkás kurjant, karjával mutatja az irányt, hogy "erre!".

A völgyben megült a köd
A ködös völgyet lassan magam mögött hagyom, a kelő nap fel is szippantja a párát, immár szántóföld szélén ballagok a szalagozást követve. Most a vízcseppektől ragyogó vadvirágok jelentik a fotótémát számomra, gyönyörűek a reggeli fények, szóval most se haladok valami gyorsan!
Közönséges borsfű - Clinopodium vulgare
Hosszú, egyenes szakasz jön egy patakkal párhuzamosan. Nagyon tetszik ez a rész is. Rengeteg az őszi virág: sárga gilisztaűző varádics, fehér seprence, rózsaszín aszatfélék mindenütt. Elcsípem a "magyar kolibrit", a kacsafarkú szendert is táplálkozás közben. Ez a lepkeféle képes helyben lebegve szívogatni a nektárt, egyébként zúgva száll, mint a győzelmi zászló, testes jószág, mégis gyors, mint a villám...
Mesterművek mindenütt
A Szántói-patak kis tóvá szélesedik, vagyis hát inkább birkaitatóvá, a temérdek patanyomból ítélve. Aztán megpillantom a nyomok hagyóit is: fekete rackajuhok, az ilyen helyeken általában van mérges pásztorkutya is, aggódva nézek szét - a mudi tényleg "rám ront", de igazából tarkóvakarászást szeretne, nyomában jön egy cirmos macska is, valamint a pásztor, akivel pár szót váltunk. A macska magasra púpozza a hátát, lábamhoz dörgölőzik, aztán hemperegni kezd a földúton. Két fekete csacsi is szemlélődik... A barátságos juhász elmeséli, hogy együtt szoktak kijönni az állatokkal, ki tudja miért, de a macska mindig jön velük. És hogy ebben a fekete nyájban van egyetlen fehér bárány, ő itt a "fekete bárány"...
Feltételes ellenőrzőponthoz érek, szép biciklimintás bélyegzést és egy nápolyiszeletet kapok. Kezd meleg lenni, egy kis emelkedő után Felsőpetényen találom magamat. Itt egy vörös macskát fényképezek le, aki kövérsége miatt elég komikusan, de annál lelkesebben igyekszik fára mászni. Aztán már ott is vagyok a hivatalosan első ellenőrzőpontnál, ami a Fenyő Büfé nevű kocsma. Hátsó teraszán megkapom a bélyegzést, és egy tanácsot: arra kell menni, ahol a ló van, de vigyázzak a lóval, mert harap!
Zsidócseresznye - Physalis alkekengi termése

Valóban, a villanypásztor mögül barna paci nyújtogatja a nyakát, de nem dőlök be neki! Innen a kék sáv jelzésen halad az út, elég sok kéktúrázóval találkozom. Többnyire szembe jönnek, sokuk menő "Országos Kéktúra" pólóban van.

A ritkás erdőben minden zöld. Az őszeleji esők miatt minden igyekszik bepótolni a nyári aszály miatti lemaradását... sok a galajféle: látok közönséges- ragadós- és tejoltó galajt, és nagy örömömre kereklevelű galajt is, ami új faj a képgyűjteményembe (a Digitális Herbáriumba). Minden métert élvezek.

Gilisztaüzű varádics - Tanacetum vulgare. Itt nem kerti gilisztáról van szó
Az út egy kastélyt kerülget - luxusszálló ez is, mint oly sok társa - nem akármilyen autók parkolnak a napelemtáblák árnyékában. Aztán megérkezem a Cser-tóhoz, ahol a második ellenőrzőpont vár. De nem csak ez, hanem házi tepertőkrémes kenyér is! Van lekváros is... innivaló terén van csak némi deficit, de a közeli horgászkocsma-féleségben tudok venni magamnak egy sört. Féltávnál járok, és most jön a nehezebb, szintesebb rész. Fátyolfelhőktől homályosodik az ég, mintha finom pókháló-szövedék borítaná el az eget. Melegfront jön, nem lep meg, igazából örülök, hogy a délelőtt napfényes volt.
A tóparton még szétnézek érdekesebb növényfajokat keresgélve. Sédkender, tisztesfű és óriás termetű mezei csorbóka az igyekezetem jutalma. Mintha nem is október derekán járnánk! A tóból láthatóan hiányzik vagy egy méternyi víz, rengeteg csapadék kéne, hogy visszanyerje kívánatos méretét. A horgászbódé felől bográcsos halászlé ínycsiklandozó illata száll.
Útszéli bogáncs (Carduus acanthoides) vendégével, az atalantalepkével  (Vanessa atalanta)
Pár méter az aszfalton, jobb kéz felé pihenő rackanyáj, gigantikus csavart szarvakkal - visszanézve látom, ahogy a túrázók szépen egymás után érkeznek meg az ellenőrzőpontra - aztán jön a sárga sáv jelzés balra, felfelé. (Az itinerben ez tévesen, kék sávként van jelölve, a Cartographia térképen meg sehogy. De a szalagozás segít!) Kapaszkodok felfelé, felfelé... még meg is izzadok. Örülök, amikor lankásabbra vált az emelkedő, és megérkezek egy dombtetőre, amit rövidre kaszált fű borít. De a fű mellett itt is akadnak érdekes apróságok: sárga repcsényretek - de rég láttam ezt a fajt! - na meg élénk rózsaszín kis ezerjófű parányi, dekoratív csokrai. Kicsit távolabb a réten hagyásfa, annak legfelső ágán jókora ragadozómadár ül. Igyekszem becserkészni, de takarás nélkül igazából ez azt jelenti, hogy elindulok felé. Meglepően türelmesen kivárja, hogy a közelébe érjek: egerészölyv.
Kacsafarkú szender - Macroglossum stellatarum

Elszánt kocogó halad el mellettem: a 45 kilométeres távot futja végig. Minden elismerésem!

Újra ritkás erdőben halad az út, kezdődik a szolid fel-le liftezés. Most a gombák ragadják meg a figyelmemet. Rengeteg a nagy őzlábgomba, de látok akkora világító tölcsérgombákat is, hogy nem hiszek a szememnek. Némelyik nyiladék májust idézően zöld... nini, pemetegyöngyajak! Ezt a ritka vadvirágot évekig nem is láttam, és most a börzsönyi sártaposós túra után másodszor találkozom vele...

Útszéli aszat és gilisztaűző varádics kompozíciója
Az út pár jelzésváltás után szépen bevisz Ősagárdra. Ez a falu ismerős a tavalyi Cserháti Advent túráról, ráismerek az akkori ellenőrzőpont helyére a falusi könyvtárnál. Fotóznivaló macska természetesen ebben a faluban is akad: baljós tekintettel méreget mindenkit egy tornác párkányáról. Gazdasszonya is ott tesz-vesz, kicsit beszélgetünk, a behemót kandúrt a "kíváncsi kiscica" szavakkal jellemzi.
Száraz héjakút-mácsonyák (Dipsacus laciniatus) szegélyezik a birkaitatót
Elborult az ég, immár véglegesen. Egyre vaskosabb felhők érkeznek - már ahogy ez melegfront idején lenni szokott. Hűvösödni is kezd, az ősagárdi parkban lévő ellenőrzőponton még van két óra hátra a "szolgálatból". A két kisgyerek remekül el van egy példátlanul türelmes és "kopásálló" szürke cirmos macskával, anyukájuktól megkapom a bélyegzést az itinerbe. Kapok egy almát is: friss, ropogós, finom.
Fel-le, fel-le... nem akar vége szakadni. Az út gyakran halad erdő és szántóföld határán, a távolt vadlesek kémlelik. Jobb híján gyom-flórázok a kukoricás szélén: az itteni gyom-flóra sajátossága, hogy minden gigantikusra nő. A nagy útifű tényleg nagy, levelei akár egy-egy kistányér. A piros tikszem, ami máshol egy aprócska növény, itt belep egy négyzetméteres foltot, csak egy hervadt kis virágról ismerem fel, amúgy nem jönnék rá.
Adventívek egymás közt: egynyári seprence (Erigeron annuus) és hajszálágú köles (Panicum capillare)
Egy mély völgy, aztán kikapaszkodás a túloldalon... elvileg az alján kéne legyen egy patak, de ennek nyoma sincs. Az aszály! Már számolgatom, hány kilométer lehet hátra, kissé fáj a bokám. A fények vastag felhőréteg mögé bújtak: szinte olyanok a fényviszonyok, mintha sötétedne.
Nincsenek goromba szintkülönbségek
Végre beérek Nőtincsre! Egy kerítésen vörös kakas őrködik és kiabál: ha az iménti macska volt a térfigyelő kamera, hát a kakas a riasztóberendezés! Még sokáig követ érces hangja... Még itt is hátra van 3-4 kilométer. Íme, az ismerős buszmegálló! Valaki egy kertben hulladékot éget, szerintem gumi is van benne, büdös füst lep el mindent. Örülök, amikor kiérek a szabadba ismét, az út lejt, és hamarosan megpillantom a tavat - és a célt, de a tavat előbb még meg kell kerülni.
Szép vidék, igazi horgászparadicsom lehet. Horgászok sátraznak mindenfelé. Cseperegni kezd az eső, de nem sietek: elbűvöl a szürke gém légi tánca, ahogy lebeg a víz felett. Ezt a madarat nem könnyű fotózni, de próbálkozok szorgalmasan... nem látom, hogy halat fogna, de az egyik horgásznak szemem láttára sikerül. Ahogy nézem, nem túl nagy ezüstkárász lehet a zsákmány. Kiugrik a vödörből és visszaindul a tó felé, a horgász utána se kap...
Vad szeder - Rubus sp.

Átkelek egy pontonhídon. Nem valami jó érzés, ha valaki szédülős, ráadásul egy gyerek azzal szórakozik, hogy még inogtatja is. Ránézek AZZAL a nézésemmel, ami már tanárnéni koromban is bevált. Ez a pillantás sejteti, hogy a következő fokozat a nukleáris csapásmérés. A gyerek észbe kap, abbahagyja a pontonok táncoltatását alattam.

Előttem a cél, nem vár rám más a Tópart Vendégházban, mint egy tányér különlegesen finom palócleves és az oklevél, kitűző, kézfogás hármas. Nézem a buszmenetrendet... ajjaj, sok időm nincs, belapátolom a levest, és bár kínálnak repetával, nekivágok az emelkedőnek, kilométeresre rövidítve a megállóhoz vezető távolságot.

A galaj-fajokban bővelkedő erdőrész Felsőpetény közelében

A buszmegállóban akad egy-két túratárs, a busz késik - ha ezt tudom, ehettem volna még palóclevest - beszélgetünk, jól telik az idő. A busz már a leszálló éjszakában kanyarog velem, Vácra érve megveszem a vonatjegyet hazáig, remek a csatlakozás. innen van vonat bőven Pestre. 

Nagyszerű túra volt!

Lankás cserháti táj

Hívogató utak

A juhász macskája látványos hempergő- és nyújtózóbemutatót tartott

Rackák

Barátságos csacsi, igazán különleges sminkkel

Tapadó vadszóló - Parthenocissus quinquefolia

Lepényfa - Gleditsia triacanthos

Cser-tó

Tarlóvirág - Stachys annua

Félelmetes fegyverzet... szerencse, hogy nem agresszívek

Egerészölyv - Buteo buteo. "Minden ragadozómadár egerészölyvnek nyilvánítandó, amíg az ellenkezője be nem bizonyosodik..."

Repcsényretek - Raphanus raphanistrum. A keresztesvirágúakra jellemző négy szirom helyett ennek a példánynak hat is jutott

Gyakori mezeilégy (Eupeodes cf. corollae) táplálkozik a kis ezerjófüvön (Centarium erythraea)

Zöld aljnövényzet, temérdek gomba... és egy-egy túratárs

Pemete gyöngyajak - Leonurus marrubiastrum

Itt kicsit több eső eshetett...

Mintha nem is október, hanem május lenne!

A jelzett turistaút sokszor vezet erdő és kaszálórét határán


Falusi térfigyelő, igazi "neked annyi" tekintettel...

Sílécekből, görkorcsolyákból komponált kerítés felfutó komlóval (Humulus lupulus)

Csertölgy és barkócaberkenye lehullott levelei festik színesre az őszi ösvényt

Kis ezerjófű - Centaurium erythraea

Erdei hölgymál - Hieracium murorum

Hatalmas világító tölcsérgombák - Omphalotus olearius. Mérgező!

Nagy őzlábgombák - Macrolepiota procera

Igazi falusi riasztóberendezés, kerítésre telepítve!

Szürke gém - Ardea cinerea

Szürke gém - Ardea cinerea