Összes oldalmegjelenítés

2018. november 21., szerda

Séta a Sas-sziklától a "Jenga-toronyig"

Huhh, de vágytam már ki a szabadba! Az utcánkban gázcsöveket fektetnek - miért is ne novemberben kezdenének ehhez hozzá - az ehhez kapcsolódó szivárgások, gázóra-leszerelések, árokásások, nyomáspróbák, jegyzőkönyvek és közgyűlési ordítozások - immár harmadik hete - már igencsak kezdtek az idegeimre menni. De ez az alig tíz kilométeres pilisi séta a barátaimmal valóságos "szanatórium" volt. Célunk a Piliscsaba határában, a Nagy-Kopasz tetején található Dévényi Antal kilátó volt, amit mindenki csak "Jenga-toronyként" emleget jellegzetes alakja miatt.
Turistaút a gázvezeték pásztája mentén
Gyülekezünk a Nyugatiban, változatosan beszerzett vonatjegyekkel (automatából vett, pénztári, netről kinyomtatott, okostelefonon felmutatott QR-kódos verziók). Én még egy papírpoharas kávét is szereztem! :-)
Az esztergomi vonattal megyünk Szabadságligetig. Kellemes az út, kicsit borongósan felhős az ég. Az előrejelzés szerint ma éjszaka megérkezik a tél, havazással... a horizonton felvillan a Szarkavár sziluettje, eszembe jut a Pálos70 túra ellenőrzőpontja. De most november van, és csak rövidet kirándulunk.
Fekete Konnektor szolgálatban, avagy ez a "harcikutya" is legszívesebben játszott volna velünk...
Szabadságligeten gyorsan felfejlődik a társaság, útnak indulunk a település széli kertes házak között, egy fokozatosan emelkedő földúton a Zajnát-hegyek felé. Fátyolosan süt a Nap, megcsillannak a kócos galagonyabokrok ráncosodó, vörös bogyói, egy-egy zafírkék, fanyar kökény. Dolomit magaslatok fehérlenek ki a feketefenyvesből: itt a Sólyom-kő, amott a Sas-szikla... Fehéren porlik a lábam alatt, láthatóan nagy munkával alakították ki talajfogó palánkokkal a kis teraszokat, amelyekbe valaha feketefenyőt ültettek... A kopárfásítási munkát vezető erdőmérnökről, Dévényi Antalról kapta a nevét a kilátó. Milliónyi toboz gördül le a lejtőkön, újulattal pótolva a széltől gyötört, satnya öreg fenyőket. Mert azért humusz, talaj úgy igazán most sincs itt. Puha a lépés a fenyőtűkön.
Galagonya - Crataegus monogyna
Kisüt a Nap, élénk rózsapiros fénnyel ragyognak fel a cserszömörce csörgősre száradt levelei. A fák közül kifehérlenek a dolomitgerincek. A száraz, lehullott fenyőtű között kövér, zsengezöld kövirózsák duzzadnak. Elszomorító, hogy a Sas-szikla oldalát valami kretén összegraffitizte...
Innen lefelé tart az utunk, az Iluska-forrás felé. A legtöbb fa már ledobta lombterhét, egy-egy mezei juhar öltözik még egyre tompább sárga köntösbe.
A forrásnál megállunk pihenni, tízóraizni. Ismét borongóssá válik az idő, a forrás most nem ad vizet, legalább egy hónapja nem esett az eső. Túratársaim hátizsákjából tea, nyers répa, reszelt cékla, műzliszelet kerül elő. Nem pálinkázós népek ezek.
Az elszáradt levelek vonalai is gyönyörűek...
Széles nyiladékokon, aztán a kék háromszög jelzésen vezet az utunk a kilátóig. Ismét kisüt a Nap, még az erejét is érzem a fák között - de lehet, hogy ez az utolsó "felvillanása" az ősznek. Sárgán fellángol egy juharfa a kék ég előtt, körülötte társai már csupaszak. Az avarban harkály tintagombák emelik fejüket. Ahogy a fény átsüt az utolsó leveleken, az idei ősz színáradatának utolsó szilánkjai ragyognak fel.
Felfalja vagy oltalmazza? Gondolatébresztő "kompozíció"
A kilátónál szinte ünnepi a hangulat. Madárdal és elég sok kiránduló tölti meg a Nagy-Kopasz tetejét. A kilátótorony masszív, egyszerű, rokonszenves szerkezet, négyszögletesre nagyolt fenyőgerendákból rakták. Ragyog a napfény, és ahogy északkelet felé nézek: kék az égbolt, délnyugat felé pedig felhős - a "demarkációs vonal" épp a fejem felett húzódik átlósan az égen. Ritkán látni ilyen élesen időjárási front határát! Szó szerint látni, ahogy közeledik a tél.
Cserszömörce - Cotinus coggygria
Ahogy kigyönyörködjük magunkat a fátyolos panorámában, indulunk lefelé, hogy elérjük a vonatot. Alig több, mint két kilométer az út Klotildligetig, végig lefelé. Öreg, félig kiszáradt fenyők böknek az ég felé, kidőlt törzsek hullanak az elmúlás kútjába, a gyanta nem óv meg az enyészettől. Aztán monumentális lepényfák között lépkedünk: ez már a település szélét jelzi. Terméseik a földön kunkorognak. Szedek is a kecskeszarv-szerűen csavarodó, sötétbarna "szentjánoskenyerekből". Egy fura kis épület késztet megállásra: feltűnően hasonlít egy gótikus kápolna és egy portugál "azulejo" ház kombinációjára, szép kék festett csempék díszítik a terméskő falon nyíló csúcsíves gót ablaknyílásokat. Kerítés sincs, csak némi bozót, de az elvarázsolt épületben láthatóan laknak valakik.

Pár lépés, és itt vagyunk az új vasúti peronon, és két perc múlva a vonatszerelvény is megérkezik. Az ablakon túl egyre borongósabb a világ. Amikor a Duna felett robog át a vonat, egy felhőnyíláson át narancsvörös sugarakat lövell a Nap, aztán végleg a homályba hanyatlik. Apró cseppekben szemeregni kezd az eső...
November derekán is túl járunk. Jön a tél, ez már visszavonhatatlanul látszik.
Sárga kövirózsa - Jovibarba hirta. Védett növény

Cserszömörce - Cotinus coggygria

Mintha parányi kígyó mászna a levélen...

Kopár dolomitgerinc

Magyar gurgolya - Seseli leukospermum. Fokozottan védett faj!

Középmagas gomolyfelhők és lencsefelhők a közeledő front peremén

Mezei juhar - Acer campestre


Az utolsó, még sárga lombok...

Mezei juhar - Acer campestre

Szép, parkerdei hangulatú pihenő a kilátó alatt

Széles erdei nyiladékok, sűrűn felfestett turistajelzések: nehéz itt eltévedni

A tél és az ősz határán...

A Dévényi Antal-kilátó...

... más néven a Jenga-torony

Harkály tintagomba - Coprinopsis picacea

Élesen látszik az érkező időjárási front határa

Az utolsó őszi szín- és fényjáték...

Csodálatos a színkontraszt a sárga tölgylomb és a kék csempék között. Nem kápolna, bár úgy néz ki...

2018. november 13., kedd

Rákosborzasztó 25: túra Budapest határán

Rákosborzasztó. Közismert gúnyneve a "Rákos..." kezdetű budapesti településrészeknek, amik olyan messze vannak a központtól, hogy "ide már útlevél kell". Valójában a rajthely, Akadémiaújtelep a Nyugati pályaudvartól alig egy órányira van metrópótlóval és expressz busszal (jó-jó: tudom, hogy ennyi idő alatt Szobra vagy Székesfehérvárra is el lehet vonatozni). Viszont tény, hogy errefelé még nem túráztam, sőt, konkrétan: ez a táj túrázás szempontjából "fehér folt", a Rákosborzasztó 25 nevű szervezett teljesítménytúrának egyetlen métere sem zajlik jelzett turistaúton: errefelé talán nincs is ilyen. Szóval, kíváncsi voltam, mit lehet itt látni?
Meglepően sok mindent...
Kedvetlenül tápászkodik a Nap, vastag ködpaplanját magára húzza ezen a novemberi vasárnapon. Fázósan összecipzározom a kabátomat. Nyirkos a levegő, kihalt a Belváros, amikor a Nyugati felé ballagok a Körúton. Metrópótlóval megyek a végállomásig, Kőbánya-Kispestig, a buszon kellemes meleg van. Itt, a Kökin meg kell találnom a 202E busz megállóját, egész gyorsan sikerül, és a járat egy perc múlva már indul is. Szerencsém van.
Nézek ki a busz ablakán: amerre ellátni, szürkeség. Az Új Köztemető keresztjei sorakoznak előttem, mielőtt elveszítik körvonalaikat és belevesznek a ködbe. Érezni vélem a nedves föld, a fonnyadó krizantémok, az elhamvadt gyertyák illatát. November: Enyészet hava. Aztán sírkőfaragó műhelyek végtelennek tűnő sora, "konyhapultot is vállalunk", szürke műkő-angyal áll összetett kézzel, szárnya tollai mintha nedvesen összetapadtak volna a ködben.
Precíz szalagozás
Aztán jön az 501-es utca nevű megálló, itt szállok le, ez Akadémiaújtelep sarka. Érdekes városrész. A terület valaha Vigyázó Sándor grófé volt, akárcsak a Vácrátóti Arborétum, és ugyanúgy a Magyar Tudományos Akadémia birtokába került végrendeletileg, ahogy az... innen a név. Egyszerű az alaprajza: romboéder, két nagy átló, középen kerek tér. Kertváros, nem is rossz környék. Az utcáknak nem neve, hanem száma van, akárcsak New Yorkban, de ezzel a hasonlóság véget is ér. A sarkon mindjárt egy barnára mázolt "Nemzeti Dohánybolt és Italdiszkont" üzemel. Becsattogok a számozott utcán, pár száz méter, és itt vagyok a kerek téren, ami a maga módján szintén jellegzetes. Itt van a rajthelyül szolgáló Boris Büfé, egy óvoda, egy számomra ismeretlen gyülekezet imaterme, egy közösségi ház. 
A városrész teljesen kihalt, ám a Boris Büfé körül nyüzsgő emberek jelzik, hogy a rajtoltatás már bőven zajlik. Kitöltöm a regisztrációs lapot, sorbanállok, befizetek, és hamarosan a fénymásolt A4-es itinerrel a kezemben útnak is indulhatok a kihalt, szürke utcán vissza, amerről jöttem. Ezúttal nem hagyom ki a Nemzeti Dohánybolt és Italdiszkont nevű hungarikumot, a visszajáróként kapott kétszázast szorongatva reménykedek, kapok kávét ennyiért, nem kell előásnom a pénztárcát a hátizsákom aljából. Kiderül, hogy a presszókávé 110 forint. Ez tényleg nem a Belváros.
Selyemkóró - Asclepias syriaca
A vasúti síneken átkelve jellegzetes peremvidékre érek. Kopottas aszfalt, aztán földút, valami ipartelep jobb kéz felől - most, vasárnap reggel is zúgnak a gépek - málladozó szemét az út mentén, enyésző avar. Zsebembe mélyesztem kezeimet, és tűnődve ballagok. Előttem, utánam túrázók. Ez a 25 kilométer olyan, mint egy masni, amin a csomó maga Akadémiaújtelep. Először egy 15, aztán egy 10 kilométeres "füle" van. Pompásan láthatók a fehér papírszalagok, amiket követnem kell, mégis majdnem elvétek egy kanyart, mert megszólal a mobilom, és távban intézkedek gázkonvektor ügyben...
Aztán elásom a mobilt, hogy elő se vegyem a továbbiakban. Az út szántóföld szélén halad, köd előttem, köd utánam. A kórók, száraz gizgazok fehér páracseppeket ringatnak, érdekes kontrasztot adva valamilyen faféle megfeketedett leveleivel. Kezdem meglátni a táj rejtett melankóliáját, szépségét. Az apró látnivalók lassan felfejtik titok-álcájukat, szemem átáll "fotós üzemmódra". Kék katáng, piros csipkebogyók, halványsárga ördögszemek. Sőt, örömömre megpillantok egy kék búzavirágot is. November derekán elég szokatlan látvány.
Csipkebogyó - Rosa sp.
Érezni, hogy fel fog szakadni a köd, a táj kap valami kékes árnyalatot, ami az égbolt felől derengi át a párát. Utam a Felsőrákosi-réteken halad, a Rákos-patak mentén. Hangulatos hely, jó futóterep, minden nedvesen csillog. Tanösvény táblák mellett haladok, az egyik a madárvilágról szól. Madarat ugyan egyet sem látok, de annál inkább hallom őket. Egészen tavasziasan csetteg a cinege, szarka cserreg valahol a ködben felháborodottan, valahonnan dolmányos varjú szól. Az enyésző táj tele van rejtett élettel.
A Felsőrákosi-rétek tanösvényen
Kezdenek megszokottá válni a derékszögű kanyarok, ennek a túrának másmilyen kanyarodása talán nincs is, a fehér szalag utat mutat: elhagyva a patak mentét mezőre lépek, kivilágosodik a táj. Száraz füvek, sárguló nádak - a lógó nádlevelek végén vízcsepp csüng - néhány, makacsul virágzó sárga ökörfarkkóró és tüskés bokor kíséri utamat. A távolban épületek derengenek, néhány család is kint van a ködös mezőn. Egy apuka focizik a kisfiával. Egészen különös látvány, ahogy az elrúgott labda eltűnik a ködben, a kisfiú körvonalai hol élesebbek, hol feloldódni látszanak. A csipkebogyókon milliónyi ragyogó vízcsepp. Kékül felettem az ég. Jobb kéz felé lovarda bontakozik ki, a lovak áttetszőnek látszanak a párában.
Kékes párák lebegnek a Rákos-patak felett
Az első ellenőrzőpont az "51. számú határkő" nevet viseli. Tényleg, a környék bővelkedik régi, 19. századi határkövekben. Lábam alatt földút, vagyis pontosabban homokba vájt keréknyom. Hajdan a Duna járt erre, hatalmas hordalékkúpot rakott le. Az emberek viszont kimustrált autóalkatrészeket, úgy látszik. Ezt sose tudtam megérteni. Meg is botlok egy lökhárítóban, miközben egy füzérnyi kecskerágó-bogyót igyekszem lefényképezni. A susnyásban jó százéves, kidőlt határkő hever, akár egy domború tetejű nagy olajoshordó.
Láthatóan sok kiránduló választotta a Rákosborzasztót mai programnak
Lassan derül az ég, homályos árnyékom születik, a napsugaraktól hunyorogtatóan vakítani kezd a pára. Terepfutó szökell el mellettem. Hosszú, egyenes, lassan emelkedő szakasz ez, nyílt terep. Már nem fázok. Hagyom, hogy a fürgébb túrázók lehagyjanak, nem sietek. Így is bőven meglesz a hat és fél órás szintidő. Megint átkelek a síneken - összesen nyolc sínátkelést sikerült összegründolni az útvonalra - aztán a forgalmas Bökényföldi úton is átszaladok, persze Bölényföldinek olvasom elsőre - ennek van értelme...
Ragyog a párán áttörő Nap, amikor a Cinkotai-kiserdőbe érek. Szép hely. Bal kéz felől felcsillan a Naplás-tó, sok a kiránduló, a horgász... de most nem megyek közelebb a tóhoz, egy pihenőhelynél vár a következő pecsét. Sőt, egy müzliszeletet is kapok, pont jókor jön, kezdek megéhezni. Kibontom a müzliszeletet. Egy nagy labrador világos szempillákkal árnyékolt ábrándos szemeit le nem venné róla.
Szép ez az erdőrész, noha tényleg kiserdő, ahogy a neve is mutatja. Sajnos, vége van. Egyetemisták csoportjába kerülök, ami azért jó, mert jó dolog vidám diákok történeteit hallgatni, ez eltereli a figyelmemet arról, hogy aszfalton gyalogolok. Pontosabban, bicikliúton, bár kerékpárt egyet sem látni. Épületek, ipartelepek. Megtudom, hol árulnak pénzért szakdolgozatot. A diákok megvetően beszélnek erről, aminek örülök. Tűnődök a saját diákkoromon...
Csipkebogyó - Rosa sp.
Megint jön a Rákos-patak mente, a diákokról kiderül, hogy ELTÉ-sek, kreditpontot lehet kapni a túráért. Egy pszichológusjelölt lány elmeséli, hogy csapatépítő élménytréningeket szeretne tartani. Elmerengek azon, hogy még nem tudja, milyen nehéz dologra vállalkozott. Én már akkor mindenféle csoportokra és tréningekre jártam, amikor ő még meg sem született...
Lehagyom őket, a következő pont egy hídnál van, önpecsételős.
Csíkos kecskerágó - Euonymus europaeus
Ez az útszakasz ismerős, közeledek a "masni csomójához", vagyis megtettem 15 kilométert. Vidám napsütés cirógatja a hátamat, kicipzározom a kabátomat, nyakamban csüng tartójában az itiner és a jó nehéz fényképezőgép. Nem is túra ez, hanem fotószafári. Egész sok apró látnivaló van, és most, hogy kisütött a Nap, felragyogtak az ősz színei is.
Hosszú, egyenes szakasz jön Akadémiaújtelep szélén, telepített fenyves, hosszú, puha fenyőtűk kerülnek a talpam alá, a földön borostyánindák tekeregnek. Megint vasúti átkelés, megint egy forgalmas úttest - meg kell várnom, míg az autók egy valóságos hulláma elhalad, de a dagály után mindig jön az apály: egyszercsak elfogynak az autók, átszaladok. Ismét földutak jönnek, és minden eddiginél derékszögűbb kanyarok.
19. századi határkő
Már szinte nem is tudom követni, melyik kanyarnál járok - bár az itiner hátoldalán lévő térkép, annak ellenére, hogy fekete-fehér fénymásolat, jól követhető, minden fontosabb dolog rajta van. A szalagozás pedig igen alapos, gyakorlatilag semmilyen navigációra nincs szükségem. Csak ballagok, nézelődök, fotózok a ritkás erdőben. Elég sok a vörös tölgy magonc. Adventív faj, felnőtt példányt egyet sem látok: hogy kerültek ide a magok? Feltűnő, nagy, lángvörös levelek... ha ez így megy tovább, a magyar őszi erdők sárgás színhangulata pár év múlva "kanadai vörösre" fog változni.

A kirándulók serege megritkult, ide már "csak" a hosszú táv indulói jutottak el, azoknak is nagy része már valahol előttem lehet. Fejem felett madárraj. Éles, gurgulázó-sipító hangok záporoznak az égből, felnézek: V alakban repülnek, aztán megbolydulnak, valami megzavarta őket - talán egy repülőgép, Ferihegy közel van - örvénylenek, jajonganak. Talán ez a hang is segít őket újra felvenni a rendezett, összehangolt formát, mert ahogy figyelem őket, a hangadás is rendezettebbé válik, ismét V-be rendeződnek és eltűnnek a ritkás, barnuló, novemberi lombok mögött.
Lovak az erdőszélen
Ahogy ballagok a cikcakkos útvonalon, nézegetem a fán maradt levelek szín- és fényjátékát, az átragyogó fénysugarakat, az ősz pazar moziját. Zavartalan a béke. Két túrázó ballag valahol előttem, sokáig látom a körvonalaikat. A Bélatelepi úton átkelve ismét kapok egy pecsétet, pár szót beszélgetek is a pontőrrel, ezután még néhány derékszögű kanyar, és a focipályán találom magamat. Furcsa hely, egy elhagyatott focipálya, nincs itt más a közelben, mint az Új Köztemető meg egy telepített faültetvény - sokan erdőnek nevezik az ilyet, pedig valójában nem az. Itt ismét kapok egy pecsétet az itinerbe, a fából ácsolt padon sósmogyoró is vár, no meg egy elég rámenős cirmos kismacska.
Lepényfa - Gleditsia triacanthos
Rövid pihenőt tartok itt, leveszem a hátizsákom, előszedem az uzsonnámat és az innivalómat, Alig múlt dél, mégis délutániasan laposan sütnek a fénysugarak be a fák között. Mégiscsak november van... Indulok is tovább, a katonás sorokba ültetett fák között kalandosan cikcakkozik a kijelölt útvonal, kicsit olyan érzés, mintha egy számítógépes játékba csöppentem volna, követem a fák törzsére rögzített fekete nyilakat.
Légifolyosó van fölöttem. Épp itt repülnek a Ferihegyre tartó, leszálló gépek, oly alacsonyan, hogy szinte súrolják a fák tetejét. Fura dolog, percenként követik egymást a gépek, az utasok arcát is láthatnám, ha a gépek nem a hasukat mutatnák felém. Próbálom azonosítani a légitársaságokat, nem mindig sikerül. Ballagok tovább az erdőben. Egy fán figyelmeztetés: kamerával őrzött terület!
Zöld juhar - Acer negundo
A repülők útvonalát magam mögött hagyva ismét meghallom a V alakban repülő madarakat. Talán darvak. Légifolyosó ez, minden szempontból...
Rákanyarodok a már ismerős egyenes földútra. Célegyenesben vagyok, noha ez az egyenes van vagy három kilométer hosszú. Kezd fájni a talpam, minden követ külön érzek. Nem csoda, tükörfényesre kopott már a talpa, a csillapítás pedig sehol nincs, ez biztos. Ideje egy új túracipőnek, nem kéne mindent szétfoszlásig hordani...
A távolban látom a vasutat, a villogó szemafort, ami után már Akadémiaújtelep következik, a cél. Két túrázó srácot tekintek "nyúlnak", igyekszem felvenni a sebességüket. Jó lenne hat órán belül célba érni, nem mintha bármi is múlna ezen.
Kertes házak, napfény, parkoló autók, alacsonyan elhúzó repülők. Egy jobbkanyar, és máris az 525. számú téren találom magam, a Boris Büfénél. Célpecsét, oklevél, kitűző, kézfogás. Lehet zsíroskenyeret is enni, de olyan sokan vannak, hogy inkább lemondok róla, és elindulok az 501-es utcán ma már immár harmadszor, a buszmegálló felé, ahol a bódé mögött egy vasútmániás túratárs épp a síneket fényképezi. Szerencsém van, öt perc múlva jön a 202E. Gondolataim ismét a gázkonvektor ügye és a szerveződő lakógyűlés felé fordulhatnak, amiből pár órára kiszabadulhattam.

Köszönet a szervezőknek!
Kék búzavirág - Centaurea cyanea

Ökörfarkkóró - Verbascum sp.

Vajszínű ördögszem - Scabiosa ochroleuca




Közönséges bakszakáll - Tragopogon orientalis

Megfeketedett levelek... ez talán szürke nyár (Populus x canescens)

És a kontraszt: színpompa platánlevelű juhar módra (Acer platanoides)

Árnyjáték


A gubacsdarázs "készítette" a csipkebogyó rasztafrizuráját

Mezei katáng - Cichorium intybus

Harmat gyöngyfüzér




Szerelmes levél...

Húznak mint a vadlibák! De lehet, hogy valójában darvak

Természetalkotta kompozíció

Vörös tölgy - Quercus rubra

Fény és árny játéka

Csíkos kecskerágó - Euonymus europaeus




Útonálló betyár lesett rám...

Fagyöngy - Viscum album

Ködös távlatok

Légifolyosó!