Összes oldalmegjelenítés

2022. február 28., hétfő

Dunán innen, Dunán túl: 30 kilométeres séta a hóvirág-áradatban

 Többször részt vettem már a Pentele Természetjáró Egyesület túráján. Dunaújvárosról elsőre nem az jut az ember eszébe hogy jókat lehet errefelé kirándulni... de tény, hogy megvan a maga sajátos hangulata, és a rácalmási Nagy-sziget igazán látványos hóvirág-áradattal örvendezteti meg a természetkedvelőket. Úgyhogy idén is ezt választottam, noha utálok korán ébredni...

Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis. Védett növény
A "korán" szó igazán jól leírja a dolgot... fél négykor csörög a vekker, teljes a csend a pesti bérházban, csak az egyik ablakban világít némi fény. Összefabrikálok egy szendvicset, ellenőrzöm a hátizsákom tartalmát, aztán hátamra kanyarítom és nekivágok az éjszakának.

Odakint a Körúton akár nappal is lehetne, nyüzsög az élet. Bulizó fiatalok csődülnek ki a Morrison's-ból, fel-alá cirkálnak a sárga taxik, néhány törzs-alkoholista bolyong padtól padig. Mindezen őrület felett pedig harsány szólót dalol, dalol egy álmatlan feketerigó...

Az éjszakai buszjárat pontosan érkezik, és egész értelmes populáció utazik rajta, leginkább korai műszakba igyekvő, kialvatlan emberek, nem a szokásos zombi-apokalipszis. Békés utam van a Népligetig, amiről az útvonaltervező azt írja, hogy a busz nem megy idáig - de a valóság jobb, ahogy sejtettem... igenis van járatomnak itt megállója. Azért hagytam rá időt, úgyhogy most kicsit bolyongok, jegyet venni még nem lehet, majd a buszon.

Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis a szentmihályi erdőben
Pontosan indul a busz hajnali ötkor. Rajtam kívül is vannak rajta páran, akik Dunaújvárosba, a túrára igyekeznek. Elnyúlok a műbőr ülésen, elsuhan mellettem a magasba törő, épülő MOL székház, aztán Érd házai, a százhalombattai kőolajfinomító kéményei... lassan pirkad odakint, feketéből szürkére vált az ég, kirajzolódnak az ágak, lassan kihunynak a villanyfények az ablakokban: sápadt napfény ömlik el a tájon.
Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis

Leugrok a Dózsa moziközpontnál, jó dolog a helyismeret, nekivágok a kilométeres útnak a Gárdonyi Géza általános iskoláig, ami a rajt-cél helye. Két túrázó srác megelőz, ők GPS-t követnek, nyílegyenesen átvágnak a panelházak között, én is szedem a lábam, hogy reggel hétre túl legyek a nevezésen, és a tulajdonképpeni rajtpontba szállító különbuszon lehessek...

Nem melegedtek még be az izmaim, lábaim szinte égnek, mindeközben viszont elég hideg van, felhős az ég is. A nevezés gyorsan, flottul megy, látszik, hogy rutinosak a szervezők. Hamarosan az itinerrel a kezemben állok az iskola aulájában, és kiszagolom a kávét... igen, kétszáz forintért lehet kávét inni, bizony reggel ez kimaradt, pedig ha kávé van, minden van!

Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis. Ennek az egyednek szokatlanul széles levelei vannak

A buszhoz már szaladnom kell, épp megtelt és indul. Másodszor is megnézhetem a Hankook gumigyár szürke, négyszögletes épületét, ezúttal a másik irányból, aztán a busz fékez, és már itt is vagyunk a hajdani Vízi fogadó épületénél. Innen a piros sáv jelzést kell követni, eltéveszthetetlen, ráadásul jól ismerem is már. Nem rohanok, elengedem a mezőnyt magam elé, felveszem a saját, kényelmes "utazósebességemet".

"Teltvirágú" kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis, szalagosodott virágokkal
Már a túra elején, a szentmihályi erdőben feltűnnek az ibolyák kis csokrai, aztán felbukkannak az első hóvirágok is. Száz és száz bókoló, fehér kis cseppecske rezeg vékonyka szárán. Óvatos fénysugarak szűrődnek be a csupasz fák közé. Elkattintom az első, bemelegítő fényképeimet.

Sok a hóvirág, én meg "vadászom" a ritka változatokat... persze nem leltározhatom le az összeset, ezért inkább beállítom a szemem egy egyfajta cserkészű üzemmódra, amivel a szokásostól eltérő példányokat "szúrom ki". Mert a hóvirágnak sok változata van, egyáltalán nem olyan unalmas, egyforma kis növényke, ahogy elsőre gondolná az ember. Szinte rögtön észreveszek egy négyleplű (szirmú) példányt. És, nini! Jelez az érzékelésem, hogy itt van valami... visszafordulok, és örömömre valódi ritkaságot pillantok meg: szalagosodás (fasciatio) jelensége, sokszorosan "osztódott" virágfej, valósággal teltvirágú... még nem láttam ilyet. Mondanom sem kell, hogy minden idők legtüskésebb vadrózsabokra alatt pompázik, ezért épp hogy be tudom dugni az objektívet a susnyásba, testi épségem megőrzése érdekében...

Téltemető - Eranthis hyemalis. Védett növény

Beérek Kulcs faluszéli házai közé. Harsány kutyaugatás kórusa fogad, néha utolér egy-egy kisebb, nagyobb kiránduló csapat. Igazi retró hangulat, mindenféle kis házikó, a legkülönfélébb építőanyagokból, házilagosan kivitelezve. Sárgán virágzanak a téli jázmin bokrai. Otthonos világ. És mindezen túl ott hömpölyög kékesszürkén, ólomfényűen a reggeli sápadt fényben a Duna. 

Harsányan énekelnek a madarak a házak közötti bokrokban. Akad itt verébcsapat, harsányan riasztó feketerigó, kecsesen balettozó őszapó, de még erdei pinty is. Fejem felett kárókatona repül át, fekete sziluettje a halak réme.

Kerti hulladékkal kerülhetett ki az út szélére a krókusz hagymája...

Gyorsan áthaladok a hosszú, Dunával párhuzamos utcákon, a hajdani présházak, pincék, kis szőlőskertek és víkendházak eklektikus világában. A Nap közben erőre kap, fejem felett kis szivárványtöredéket rajzol ki az égre a fény.

Az út végre közvetlenül a Duna mellé tér le, ezen a szakaszon vagy tíz kilométeren át nincs ellenőrzőpont. Többé-kevésbé korhadt, vízzel telt csónakok, és egy kikötött, kíváncsi anyakecske mellett haladok el. Elrágcsálom a szendvicsemet, nézegetem a növényeket... a szürke, barna, drapp színek között élénk kék színek villannak: ligeti csillagvirág!

Fekete rigó - Turdus merula

Ó, régi ismerős... itt lesz majd néhány színhiányos példány, emlékszem... és igen, meg is vannak. Ezek a csillagvirágok rózsaszínben pompáznak. Amott egy sárga salátaboglárka próbál kiszabadulni a száraz füvek fogságából. A sárga virág, mintha fészekben lenne. Fotózgatok, hátam mögött túrázók kis csapatai haladnak el.

Át a hídon, a szigetre... szép rész ez, szeretem. A part menti fák némelyikét itt is megfaragta a hód, fehéren villognak a friss rágások a törzseken. Lassan szakadoznak a felhők, ki-kivillan a kék ég, és a kedvem is megjavul. A megszépült fényekben parányi lámpásokként világítanak a hóvirágok.

Harsányan dobolnak a fakopáncsok... hol innen, hol onnan harsan fel a terüetjelző hang. Az öreg ártéri fák kiváló harkály-lakásokat rejthetnek!

Kíváncsi kecske nézi a túrázókat

A sziget déli csúcsánál elszomorító tarvágás fogad. Örülök viszont, hogy nincs sár... bélyegzek ismét, amolyan játéknyomdás bélyegzők vannak kitéve a szokásos narancsszín-fehér bóják mellé. Ezúttal eperkés és oroszlános pecsét közül választhatok.

A sziget másik oldalán halad visszafelé az út. Kicsit holtpontos érzéseim vannak, most jön ki rajtam a kialvatlanság. Szinte meleg kezd lenni... a madárlest már várom, azt tűztem ki célul, hogy itt iszom majd meg a motivációs dobozos kávémat, és jöhetnek a banánok is. A kalóriabevitel tényleg átlendít a holtponton, ismét gyorsan tudom szedni a lábam. Nem túl nagy távolságra van innen a következő ellenőrzőpont, a sporttelep. Itt szokott lenni házi süti... ami most, a járványhelyzetre hivatkozva nincsen, de kapok Sport szeletet és egy ropogós almát, ezeket el is rágcsálom. Felettem valóságos jégszivárványt rajzol az égre a légköroptika.

Ligeti csillagvirág - Scilla vindobonensis. Védett növény
Szembe süt a Nap, ahogy ballagok az aszfalton, és már beszélgető társaim is akadnak. Délvidéki, lengyel, németországi túrák kerülnek szóba, engem is invitálnak... Megcsodáljuk a "lámás udvart", a két láma is megcsodál minket. Gyönyörű, hosszú szempillájuk, gyönyörű szemük van!
Ligeti csillagvirág - Scilla vindobonensis
Elámulok azon, milyen szépek is a fák virágai közelről. A nyárfák barkái, a szil parányi rózsáspiros virágcsokra, ami porzószálaival meglepően hasonlít a koronavírus mikroszkópos képére. Azért ezt mégiscsak szívesebben nézegetem...
Dunai öblöcske horgászcsónakokkal

Most már sűrűn következnek az ellenőrzőpontok, és ezek "emberesek", itt nem csak bélyegzést, hanem jó szót is kap a vándor. A kikötőnél rozsdás uszályt ringatnak a hullámok, az öreg, sokat látott tölgyfa mozdulatlanul, lombtalanul áll, a kemping kis faházaiban is téli álmát alussza még a tél.

Fel a parknál, át a síneken, fel a dombra a lépcsőkön, felmagasodik és a kék égbolt felé nyújtózik a előttem a templom tornya. Itt, a "Gumimax" ponton rengetegen összegyűltek, várnom kell a bélyegzésre, nem is időzök tovább, pedig ez az "itatópont" - emlékszem, egyszer kaptam itt egy doboz sört... de most inkább szedem a lábam, jó lenne elérni a buszt vissza Pestre.

Út a Nagy-sziget felé

Ismét lépcsőkön fel a völgyecske túloldalán, elballagok az egykori római kori fürdő romjai mellett, aztán hatalmas betonfáklyaként magasodik fel a víztorony.

A panelházak között, hátulról lehet megközelíteni az iskolát, megkapom az oklevelet, felkapok egy szelet zsíros kenyeret és már megyek is a Dózsa moziközponthoz, a buszmegállóba. Jól is teszem, hogy sietek, mert a pesti busz korábban érkezik. Fejem felett elhalványul a jégszivárvány, délutániak már a fények, száguld a busz, kezemben egy krimivel békésen töltöm az időt hazáig. A Népligettől még egy út vár rám a metrópótlóval, de így is hazaérek egy kései ebédre... szép nap volt.

Ligeti csillagvirág - Scilla vindobonensis - színhiányos példány

Ligeti csillagvirág - Scilla vindobonensis

Nyárfa "virága" - Populus sp.

Korhadó csónakokat ringat a víz

Hóvirág és csillagvirág: egymás ölelésében

A szigeten most nem túl sáros az út

Hóvirág és csillagvirág: a Duna-menti tavasz két hírnöke

Kikeleti hóvirág - Galanthus nivalis

Salátaboglárka - Ranunculus ficaria

A rácalmási Nagy-szigeten már kezd zöldülni a fű...

Szilfa virága - Ulmus sp.

A "lámás udvar" házőrzője - igazából azt akarta, hogy foglalkozzunk vele

"Jégszivárvány" - halo jelenség, a napfény finom jégtűfelhők rétegén törik meg


2022. február 25., péntek

Dobogókő, Bölcső-hegy, Dömörkapu: séta a februári Pilisben

 Ez az első idei "virágvadász" kirándulásom... bár még csak február van, azért ilyenkor is mocorognak már a növények. Elterveztem, milyen jó lesz pirosló hunyort, hóvirágot, májvirágot találni... nos, mindebből alig lett valami, mondhatnám kicsit diétás volt a dolog a természetfotós számára is, mégis szép volt ez a kirándulás.

Kilátás Dobogókőről
Süt a reggeli nap a Duna felett, laposan és élesen. Ahogy a HÉV Pomáz felé visz, vaskos felhőpadok csíkozzák be az eget, a buszra szállva pedig eltűnik a napsugár. Dobogókőn meglepő hideg, szeles, borongós idő fogad... zsebembe mélyesztem a kezem. Nem mozdul még senki, a kirándulók sokasága később érkezik. De valaki áll a kilátóponton egy szoborszerű, izmos kutyával... a karcsú, hajlékony magyar agár a kezem alá bújik, vakargatom bársonyos fületövét, pár szót váltunk a tenyészszemléről és a vadászati kiállításról. Csuszka figyel fekete, fényes szemével, a távoli tájon fényfoltok kúsznak végig lassan. Valahol, messze, kék az ég és napfény fürdeti a tájat.
Nekivágok a borongós időben. Elhaladok a romos, kiégett szálloda szomorú maradványai mellett. El se tudom képzelni, hogy más országban évekig így maradna egy rom, egy ilyen forgalmas kirándulóhelyen... figyelmem inkább a táj felé fordítom. Halkan, magamban dúdolni kezdek: süss fel nap, fényes nap, kertek alatt virágvadász majd' megfagy...
Ballagok a lassan lejtő kék sáv jelzésen, hátam mögött elmarad a Zsindelyes. Dalocskám meghallgatásra lelt, amikor a Vörös-dagonyához érek, napfénybe borul a göcsörtös tölgyes. Szép rész ez, szeretem. Két őz ballag át előttem a távolban, szinte világít fehér hátsó felük. A távolban valószínűtlenül kéklenek a hegyek, vörösben izzanak a fákon maradt tavalyi levelek.

Aztán újra elborul az ég, eltűnnek az árnyékok, tompává válik a tölgylevelek narancs izzása. Örülök, hogy legalább nem esik. No, nem sokáig örülhetek: finom szemergéssel cseperegni kezd az eső. Megjelenik a sár is... kezdődik a "maradj talpon", ahogy ereszkedek lefelé. A cinegék harsányan éneklik a tavasz dalait, mit sem törődnek az esővel. A madarak nyilvánvalóan vízállóak.

Sandítok a bokrok alá, hátha látok hunyort vagy hóvirágot, de sehol semmi. Csupasz az erdő alja, a Bükkös impozáns medrében is alig-alig szivárog valami kis víz. A nedves föld, az enyésző avar illatai szállnak, finom zizegéssel esik.

Még nincs aljnövényzet
A Sikárosi-rét most nem sziporkázik a napfényben, mint legutóbb, amikor itt jártam. A kivágott fatörzseket már elvitték, csak a munkagépek sáros keréknyoma látszik, mint valamiféle szántás. Csicsog lábam alatt a vizes kaszálórét.
Februári színek a Vörös-dagonyánál

Egyenesen megyek a piros sáv jelzésen, nem fordulok az erdészház felé - pedig ott láthatnék hunyorokat - de inkább számomra új útra térek: megnézem a nemrég átadott Bölcső-hegyi kilátót!

Most már felbukkan egy-egy kiránduló, a fákon pedig néhol Qr-kódok fityegnek, talán valamilyen instant túra kellékei. Masszív testalkatú kis állatkára figyelek fel... vadmalac! Nem fél, öt méterre turkál tőlem... nem feltétlen öröm ilyesmivel találkozni, alkalmasint itt figyel valamelyik bokor alól a kétszáz kilós kedves mama is. Tisztelettudó óvatossággal haladok, nehogy koca-támadást provokáljak például azzal, hogy görbén nézek a malacra. Szerencsére nem is történik semmi... a malac eltűnik a bokrosban, én megkönnyebbülve kapaszkodok felfelé.

Szinte vakítóan élénk kék a távlat...
A Lom-hegyi nyereg után a piros kereszt jelzésre váltok, bal kéz felé. Aztán jön a zöld háromszög, ami felvisz a kilátóhoz... vulkanikus sziklák merednek ki a talajból, mint a föld csontjai, néhol egy-egy tavaszi kankalin is kidugja már ráncos, zöld leveleit... itt már elég sok a kiránduló, főleg kisgyermekes családokat látok. Gondolom, autóval feljöttek Lajosforrásig.
Fiatal erdei pajzsika - Dryopteris filix-mas
A kilátó szerencsére nem olyan ormótlan, mint a képek alapján gondoltam volna. Sőt, kifejezetten kicsi, nagyjából akkora az alapterülete, mint egy liftnek, és láthatóan nem sok kárt okozott a felépítése sem: nem látom kivágott fák nyomát, dózerutat, ilyesmit. Kibámészkodom magam a tetején, messzire ellátni... Az eső elállt, vizesen csillognak a fekete törzsek, sőt mintha szakadozni kezdene a felhőréteg.
Aztán óvatosan leereszkedek - hű de csúszik! - de hamar leérek a lajosforrási útra, amit már ismerek régről. Kisüt a nap, gyerekek játszanak a kaszált réten, de jó lenne, ha működne ez a turistaház... Kicsit pihenek egy padon, nézegetem a cinegéket, ahogy sürögnek-forognak egy kiakasztott cinkegolyó körül, nini, az egyik gyűrűzött példány.
Mohasziget az avartengeren

A Cseresznyés-árkon haladok tovább. Impozáns a száraz szurdokvölgy, a bükkök szürke törzse, a homogén avarréteg... Jól lehet haladni itt, nem csúszik vészesen, órámra pillantva látom, hogy pont el fogom érni a buszt Szentendre felé. Fenséges a magány az erdőben.

A zöld sáv jelzésre érve már csak két kilométer van hátra a buszmegállóig, húsz perc alatt meglesz... elcsattogok a katonai lőtér mellett az aszfalton, le a völgybe, fel a túloldalon, és itt is van az elágazás a megállóval. Két perc, és meg is érkezik a sárga busz, békés utam van a HÉV állomásig, a jegyet már reggel megvettem rá, így csak bóklászok kicsit. Fátyolos az ég, szivárványgyűrűje van a napnak, holnapra ismét esőt jeleztek... de egy igazi kirándulót ez nem riaszthat vissza.

Szép nap volt!


Vadmalacka

A cickafark is készülődik már - Achillea sp.

Panoráma részlete a Bölcső-hegyi kilátóból

Tölcsérzuzmó - Cladonia sp.

Kövi fodorka - Asplenium ruta-muraria

Széncinege - Parus major

Kéreghántás a lovaglóút jelzésen


Nemes májvirág - Hepatica nobilis. Védett faj

2022. február 15., kedd

Télbúcsúztató séta Dobogókőtől Pilismarótig

 Hétköznap egészen más világ Dobogókő. Sehol a kirándulók tömege, nincsenek kutyák, parkolóban helyezkedő autók, nincsenek sorok a bódéknál. Ilyenkor a természet sokkal inkább "úr" errefelé is, béke és csend honol a szirtek és gerincek felett... és sokkal több erdőlakó állattal lehet találkozni is. Ez az alig 10 kilométeres séta Dobogókőtől Pilismarótig télből a kora tavaszba vezetett.

Kilátás Dobogókőről

 Meglepően hideg a reggel. Az időjárás-előrejelzés tavaszias napsütést ígért... ehhez képest hófoltok, lefagyott jég, hűvös szél és borongós égbolt fogad Dobogókőn. Látom, hogy a távolban napsugarak cirógatják a vidéket, de itt bizony töretlen a felhők uralma.

Sehol senki, csak egy háromfős, virgonc nyugdíjas nénikből álló csapattal találkozom.

A lombtalan fák között többfelé kivillan a Dunakanyar panorámája
A Jász-hegy felé veszem az irányt, óvatosan kell lépkedni, piszkosul csúszik... a hóvirágoknak és a hunyoroknak még semmi nyoma, hó fedi a zörgősre fagyott avart. A lombtalan fák között ki-kivillan a ragyogóan kék távlat. A kék ötven árnyalata, a fakó-kéktől az ultramarinig. Gyönyörű!

Szemben a Szent Mihály-hegy tömbje
Alig érek ki a házak közül, amikor mozgásra leszek figyelmes. Két őz, egy barkás bak és egy suta ballag előttem. Nem izgatják magukat. A bak hosszan hátranéz válla felett, billegteti a fülét, próbálja kitalálni, mekkora a veszély szintje, amit képviselek, ezalatt a suta nyugodtan ballag tovább. Veszélyességem mértéke elhanyagolható... sok képet tudok készíteni az őzbakról, mielőtt hátat fordítana és követné párját a bokrok közé.
Sétálok a pazar, hűvös, álmodó magányban... bejön egy sürgős SMS (van térerő, sajnos), megállok megválaszolni... míg állok, megelevenedik körülöttem az erdő. Mozgásba lendül minden. Elrakom a telefont, és látom, ahogy pár méterre tőlem csuszka akrobatikázik egy fatörzsön, amott egy fehér hasú kis fakusz keresgél puha pókokat a kéreg repedéseiben... fekete harkály klüklüklü kiáltással repül át felettem, cinege csapat reppen át egyik fáról a másikra... Mozog, él az erdő!
Jó kedvem visszatér. Óvatosan ereszkedek le a Tost-szikláknál, innentől egyre inkább sáros az út. Az ég továbbra is borongós, de harsány hangon tavaszt énekelnek a széncinegék.
Őzbak
Élvezem, hogy időmilliomos vagyok, sehová sem kell sietnem. Minden lépést kiélvezek: bár még élettelennek tűnik az erdő, valójában már zajlik a készülődés a felszín alatt. Feszülnek a rügyek, az első puha, zöld levelek már emelgetik a tavalyi avart a fák alatt. Pár hét, és berobban a tavasz...

Egy nyiladékban eltűnnek a jelzések. De az irány egyértelmű, azért megnézem a térképen is... ballagok hát tovább, előttem sárba fagyott, hatalmas bakancsos lábnyomok. Az illető is tétovázott a jelzések hiánya miatt, kicsit mosolygok, látva az előre-hátra tipródás nyomait.

Érzem már a falu felől érkező fűtés-szagot. Homályosan kezd sütni a Nap, de bizony hűvös van. Remélem, hogy találok egy nyitott kávézót, cukrászdát, még negyven percem van a buszig... de minden zárva. Leginkább véglegesen, ahogy országszerte, másutt is ezt látni. Leülök a pad hiányos deszkáira, gyűlnek az iskolás gyerekek, akik a tanítás végeztével hazafelé tartanak. 

Hazafelé tartok én is.


Taplógomba kapaszkodik a fatörzsbe

Lefagyott, jegessé vált hó az ösvényen

Februári színek

Csuszka - Sitta europaea


Fakusz - Certhia sp.

A február sem szürke



Kékcinege - Cyanistes caeruleus