Összes oldalmegjelenítés

2019. május 15., szerda

Homok, lösz és víz találkozása: a Vörös Mocsár 30 túra

Vörös Mocsár. Szemembe villan a kiírás a képernyőn, rögtön valaki írja, hogy megy, és van még szabad hely a kocsijában. Ohó! Máris írok neki, stipistopi... Kiscsalára, a Kunsági Öko FITT egyesület túrájára aligha jutnék el vonattal-busszal. Legalábbis nem a tervezett korai rajtidőpontban! Ezen a vidéken, a Kalocsai-síkság löszös-homokos dűnéi közt még sosem túráztam, így hát lecsapok a lehetőségre...
A Duna-völgyi főcsatorna Hajós felé haladva
Szól a vekker, hajnali fél négy van. Vagyis hajnalról még szó sincs, de lassan halványul a sötétség, ahogy az éjszakai buszjárattal a Népliget felé "száguldok". A buszon kicsapongó, már nem szomjas fiatalok és éjszakai műszakból hazatérő holtfáradt idősebbek kornyadoznak. Talán én vagyok a leginkább ébren, amivel sokat elmondtam a dologról.
A találkozópontnak kijelölt parkoló szélén egy bódéban veszek kávét és egy rántottszeletes szendvicset, jól fog jönni napközben, melengetem a kezem a papírpoháron. A csillagok fénye halványul felettem, rohanva közeledik a reggel - és a "telekocsi", amiben négyen vagyunk. Jó társaság, acélizmú hosszútávos teljesítménytúrázók. Tisztelettel elegy borzadállyal hallgatom történeteiket a 100 kilométert meghaladó távokról... most "csak" az ötvenesen indulnak.
Boglárkalepke - Polyommatus sp.
Az ébredő nap vörös sugarakkal itatja át a mélyedésekben meglapuló ködlepleket. Csak a ligetek kontúrjai állnak ki a fák tövénél hömpölygő párából, ködből. Gyönyörű napnak ígérkezik ez a mai!
Száguldunk az autópályán Kecskemét felé, aztán jönnek a kisebb utak, és végül - tökéletes pontossággal, elsőre - a Kiskastély Vendégház bekötőútja.
Nem parkol túl sok autó a vendégház előtt, ez biztosan nem egy "tömegtúra", bár szerepel a Cartographia Kupában. Így a rajtolás is gyorsan megy, páran rántottát reggeliznek - a tojás, színéből ítélve, nem bolti.
Az itiner minimalista, egy agyonfénymásolt fekete-fehér A4-es lap, színeset a hosszútávosok kapnak. Kérek is egy kis segítséget az értelmezéséhez - bár kint a terepen minden egyértelműnek bizonyul, és a szalagozás is hibátlan.
Apropó, szalag: ilyet még nem láttam, hogy a szalag tényleg szalagból van. Nem csíkokra vágott kukazsák vagy krepp papír, hanem igazi, szövött szalag. Vidáman lengeti a kora reggeli szellő.
Vadkender - Cannabis sativa
Nekivágok. Nem sietek, több okból: egyrészt, nyolc óra a 32 kilométerre bőven elégnek tűnik, másrészt túratársaimat is be kell majd várnom a célban, harmadrészt: "fotószafárit" tervezek. Máris érkeznek a fotótémák: a harmatos-vizes fűben szárítkozó boglárkalepkék, a gyurgyalagfészkes löszfal, a harmatcseppeken megtörő fénysugarak.
Csak néha talpal el mellettem egy-egy túrázó. Minden ünnepi, friss, madárdalos, békakuruttyolásos és fénysugaras: ahogy ez a májushoz illik.
A Vörös-mocsár tanösvény Csala-csárda felőli kezdete meredek, gyurgyalagfészkektől átlyuggatott löszfal mellett indul
A túra első kilométerei a Vörös-mocsár tanösvényen haladnak. Ez voltaképp a hajdani tőzegbányató partján halad. A fekete víz megcsillan a nádas-szegélyen túl. Valaha régen itt a Duna folyt... a környék a hajdani alföldi vízivilág megmaradt hírmondója. Fajokban gazdag vizes élőhely, de még milyen vizes... valaha itt pallósor lehetett, de mára elkorhadt... opsz, bokáig sár! A nádszegély fölé görcsös kérgű öreg füzek hajolnak, a nádon túl láthatatlan békák ezreinek koncertje harsog. Vibrál a fény a vízen a rezgő kettős pofazacskóktól, de magukat a békákat alig-alig lehet megpillantani, messziről. Megállok hangfelvételt készíteni a mobilommal, mert ez nem mindennapi békakoncert!
A vizesebb-süppedékesebb részeken a tőzegpáfrány finom levelei is kibújnak az ösvényre, látom, hogy bentebb embermagas zsombékokat képez ez a ritka, védett páfrányfaj... történelem előtti hangulata van, főleg, amikor az ujjvastag szárú óriás zsurlókat is megpillantom.
Mocsári tőzegpáfrány - Thelypteris palustris. Védett növényfaj
Az első ellenőrzőponton sportszeletet is kapok a bélyegző mellé, aztán hamarosan véget ér a tanösvény egy kapuval és egy pihenőpaddal. Itt levetem a kabátomat, és belegyömöszölöm a hátizsákba: ma már biztosan nem fog kelleni. Egyre erősebb a magasba emelkedő Nap melege, és a mocsár szélén fullasztó a pára, de semmiféle kellemetlen rothadás-szagot nem érezni. Látszik, hogy ez élő, tiszta vizű, egészséges mocsárvidék!
Csodálatos zöld kaszálóréten haladok keresztül, közben lassan elrágcsálom a szendvicset. Ki akarom élvezni a táj minden szépségét és hangulatát. Kék ég, zöld mező. Felettem barna ragadozómadár kering állhatatosan.
A mocsaras vidék széle
A Duna-völgyi főcsatorna hídjánál van a következő ellenőrzőpont. A hídról rálátni a szinte sík tájra, a kobaltkéken megcsillanó vízre. Odalent szinte hemzsegnek a tavibékák a "spenótban". A hídlábnál egy óriási tő sárga virágú mocsári nőszirom ékeskedik.
A hídon túl balra fordulok - a hosszabb távok vándorai jobbfelé tartanak, így magam maradok a csatorna mentén haladó árnyas töltésen. Csodálatosan békés vidék! Andalgok, nézem a lassan folyó vizet, a horgászhelyeket, és diszkréten köpködöm az orromba-számba szálló nyárfa-szöszöket, amik pelyhes hóesésként záporoznak.
A vízen egy hattyú halad, épp olyan sebességgel, ahogy én. Néha kicsit begyorsítok, megelőzöm, és várok rá egy-egy nyiladéknál, hogy lefotózhassam. A visszatükröződő fák árnyai sötét csíkokat húznak a csatorna sima vizére, a hattyú ezeket "összeborzolja". Grafikára illő kép, a fotó nem is adja vissza igazán.
Boglárkalepke (Polyommatus sp.) gyermekláncfüvön (Taraxacum officinale)
Szemkápráztató a napsugár, amikor kibukkanok a nyárfasor árnyékából. Előttem a Hajósra átvezető híd, jobbra a vastag törzsű nyárfák, balra a csatorna a vékony nádszegéllyel, amin nádirigó kapaszkodik és énekel, énekel.
Az elkövetkező perceket azzal töltöm, hogy pocsék fotókat készítek láthatatlan madarakról. Nincs szerencsém velük, még a vadkacsával sem. A csatornáról épp felszálló szürke gémnek csak az emlékével kell beérnem. Lankadt, arisztokratikus szárnycsapásaival már messze jár. A nádirigó meg mindig akkor röppen két nádszállal tovább, amikor a kép már éles, és nyomnám az exponálógombot... A tövisszúró gébicset viszont sikerül "elcsípnem". Banditához illő szemcsíkjával, rozsdavörös hátával elég feltűnő látvány a nádrengetegben.
Legalább három béka ül az ágon...
Átballagok a hídon, megcsodálok egy furcsa vízijárművet: hínárszedő, nádarató csónak lehet vajon? Előttem Hajós pincefalu látványos homlokzat-sora magasodik egy fákkal benőtt, leszakadó magaspart tetején. Szép, ápolt település, már itt a szélén is. Nem látok eldobált szemétkupacokat vagy építési hulladékot.
Az út pincesor mellett vezet, az utcanévtáblák kétnyelvűek. A borászatot itt sváb gazdák honosították meg, és az "alföldi bor" minősége nem lebecsülendő. A löszös homokon, a kissé mediterrán jellegű éghajlaton megteremnek, jó termést hoznak a vörös és fehér szőlőfajták is.
Útvonalunk "súrolja" Hajós pincefalut, nem visz be a központba, az ellenőrzőpont az egyik pince előtt, hatalmas, árnyat adó diófa alatt van. Működő közkút is akad, ez se általános, sajnos. Utántöltöm a kulacsomat.
Tükröződés
Ballagok tovább, Császártöltés felé a zöld négyzet jelezte úton. Ez is szép rész. A fák alatt vérehulló fecskefű sárgállik. Lefényképezek egy pipacs-csoportot, szemem további színfoltok után kutat. A löszpart oldalában mezei zsálya kékeslilája, odébb lila ökörfarkkóró élénk színei villannak fel. Sajnos az agresszíven terjedő selyemkórót is mindenütt látni. Beszélgetek egy túratárssal, különféle zarándokútjaink élményeit meséljük, szaladnak a kilométerek a lábunk alatt. Találok egy szép tő szomorú estikét is az út mellett.

A következő érdekesség egy használatban lévő gémeskút turistajelzéssel és napelemmel.

Már kifejezetten meleg van, érzem a Nap hevét az arcomon. Bal kéz felé horgásztavak sorozata tűnik fel. Feltűnően gondozottak ezek is, szépen kaszált a partjuk, üdén zöldellik, a fák tavalyról maradt avarlombja akkurátus kupacokba van gereblyézve. Most a nyiladékok üresek: egyetlen horgászt sem látni ezen a szép szombat délelőttön. Talán horgászati tilalom van?
Felfutó komló - Humulus lupulus
A gyönyörű fekvésű Császártöltés szélén farm, a kerítés mögött csodálatos fekete lovak. Mintha fényes feketére patinázott szobrok lennének, izmaikon játszik a napsugár. A fapallós kerítésre ki van írva, hogy etetni tilos őket, de ezt biztos nem mindenki tartja be: a gyönyörű lovak ugyanis lobogó éjfekete sörénnyel és guvadt szemekkel rohamoznak, amint szemkontaktusba kerülök velük.

Beérek Császártöltésre, itt sincs "szemetes faluszéle", rendezett a településkép. Forgalmas főút, meredeken tűző napfény, pár bolt, méretes katolikus templom, aztán a Pincelakat étteremnél balkanyar.
Ismét csendes pincesoron találom magam. Bal felé szőlők sorai. Mindenütt kapálnak, kacsolnak, vagy tudomisén mit csinálnak az emberek, de tény, hogy zajlik a munka rendesen. Ennyi pince láttán megszomjazok. Örömmel hallom, hogy a következő ellenőrzőponton, a Bergervin pincében fröccsöt is lehet kapni...
Bütykös hattyú - Cygnus olor. Védett faj
... És tényleg lehet. Jól is esik a szép tükrös rozéfröccs! Dédelgetem az öblös borospoharat, nem akaródzik továbbmenni... pedig muszáj, hát kilépek az árnyas pinceboltívek alól a napfénybe. Vissza a templomhoz, aztán a kék sávon tovább!

Az ég bepókhálósodott, finom jégtűpászmák szövik át keresztül-kasul. Megtörik rajtuk a napfény, valóságos száraz szivárvány köríve feszül a Nap körül. Helyezkedek, hogy a templomtorony kitakarja a Napot - ehhez az út közepére kell kibaletteznem, szerencsére épp nincs forgalom - sikerül is mutatós fotót készítenem a 22 fokos halo jelenségről. Ha másból nem, ebből biztosan tudnám, hogy két napon belül elromlik az idő, ideér az időjárási front... sőt, a magaslégkörben már ide is ért, ezért van udvara a Napnak.
Bütykös hattyú - Cygnus olor
A településről kivezető út is csinos. A házak előtt káprázatos kerti nőszirmok, a legváltozatosabb pazar nemesített fajták. Csak ámulok, mennyiféle van, és milyen hatalmasra nőnek. Lila és sárga, bíbor és narancs bársonyos, illatos szirmok tengere! Egy ereszcsatornán mezei veréb énekel teli csőrrel - fotózni is hagyja magát.

Az utolsó tíz kilométer van előttem, immár kint a "prérin". De nem olyan sivár, mint gondoltam. Különféle ültetvények váltakoznak nemesnyaras és füzes erdőfoltokkal, egy-egy illatos feketefenyő ligettel. Akác is van bőven. Száll az akácillat, és olyan dongás hallatszik, mint egy trafóházból...
Méhkaptárakat is bőven látni. Szinte felhőznek körülöttük a méhek.
A Duna-völgyi főcsatorna
Nem jól raktam el a poharamat, a pereme nyomja a hátamat, de lusta vagyok levenni a hátizsákot és megigazítani. Ballagok a meleg tavaszi szántók, dűlőutak szövevényében. Egy helyen végtelenbe nyúló szőlősorok, van kerítés is, és a kerítésen - örömömre - költőodúk. Nem is hiába: élénk "szip! szip!" hangok hallatszanak a fadobozokból.

Akácillat, süppedős homok - milyen lehet ez a vidék nyáron? - felhőjáték az égen, itt-ott árvalányhajas sztyeppfoltok. A túrázók szépen eloszlanak a terepen, csak messze előttem imbolyog két hátizsákos alak a horizonton. Néha gyíkok zizzennek, halk és monoton cirpeléssel szól a tücsök, vijjog valamilyen ragadozómadár, a távolból traktor motorja brummog, az égen repülő halk moraja... de egyébként csend van.

Maró-égető érzés a lábikrámon! Odakapok, aztán csodálkozva nézem ujjbegyeimen a vért. Benyálazom az ujjam, és szétdörzsölöm a lábszáramon, közben végig azon szurkolok, nehogy KÉT pici sebhelyet találjak... ki tudhatja, itt a "Vad Kunságban"... de nem, csak egy lyuk van, alighanem valami ádáz bögöly került a nadrágszáram alá.
Béka a "spenőtban"... fiatal tavibéka (Pelophylax ridibundus). Védett faj
Ballagok, ballagok... sehol senki, de a szalagok megbízhatóan lógnak a fákon. Egy ligetben valami tetem is hever, legyek donganak körülötte, nem merem jobban megnézni, de azt hiszem, elhullott vaddisznó süldő lehet. Néhol kerítések is akadnak, rajtuk régi ruhák, rongyok: talán a madárijesztő helyi megfelelői. Egy egész jó állapotban lévő kék Puma melegítő sejteti, hogy nem túl szegény, vagy forgalmas vidék ez - különben ezt a hibátlan darabot már begyűjtötte volna valaki. Apró fotótémákat keresek: egy érdekes árnyék, egy görbe törzsű fa... aztán egyszerre egy őz! Ott ballag előttem vagy száz méterre, és egyáltalán nem veti szét az ideg. Néha hátranéz, hogy ott jövök-e mögötte, aztán ballag tovább.

Középcsala, ha jól sejtem, itt járok... pár elhagyott, düledező épület, aztán az utolsó ellenőrzőpont, amit egy műanyagszéken üldögélő és olvasó magányos hölgy "üzemeltet". Itt még árnyék sincs, egy gyöngytyúk felháborodva kárál és talpal el a homokos dűlőúton. Pár szót váltunk, ismét feltöltöm a kulacsomat. Érzem, hogy az arcomat megkapta a Nap.
A Duna-völgyi főcsatorna
Az utolsó szakasz nehezen megy. A homok fránya terep, nem szabad lebecsülni. Fáj a lábam, kiváltképp a talpam, ahogy a süppedős felületen ballagok. Márpedig holnap futóverseny lesz, nem kéne kicsinálni a "futóművet"... Hát nem sietek, energiakímélősen ballagok a tűző napon. Árvalányhaj lengedezik sárgászöld kutyatej tengerében. Vidám társaság ér utol, kicsit engem is feldob, ahogy hallgatom őket.
Nem akarom elhinni, hogy már csak másfél kilométer van hátra, igaz ez tényleg hosszú egy másfél kilométer...
Aztán váratlan hirtelenséggel ott találom magam az aszfalton, pár lépés, egy jobbkanyar, és látom a parkoló autókat, meg a Kiskastély vendégházat, szóval a célt.

Oklevél, kitűző, gratuláció, vajaskenyér. Időm bőven van még, míg hosszútávos túratársaim is beérnek, így hát beszélgetek, megiszom egy dobozos sört, elpusztítok pár vajaskenyeret. A délutánba hajló nap melege már csökken: megborzongok, kimegyek, hogy kicsit melengessem magam az utolsó sugaraknál... és örömömre a vendégház mellett akkurátusan feltornyozott bontott tetőcserepek tetején egy zöld gyíkra találok, "aki" szintén kihasználja a búcsúzkodó napfényt.

A "célegyenesben" felbukkannak a többiek, nézem az érkezőket, látni érdekes járásmódokat... ez a betyár homok...
Aztán már az alkonyatban száguld velünk az autó, leszáll az este, vár a forró fürdő. A futócipő, a póló és a rajtszám már ki van készítve holnapra...
Mocsári nőszirom - Iris pseudacorus.

Kéregrajz...

Tövisszúró gébics - Lanius colliuro. Védett faj

Egy fura vízijármű

Házsor Hajós szélén

Hajósi pincesor

Pipacs - Papaver rhoeas

A szőlészet meghonosítása errefelé a sváb gazdáknak köszönhető

Mezei zsálya - Salvia pratensis

Mezei zsálya - Salvia pratensis

Használatban lévő gémeskút turistajelzéssel és napelemmel

Lila ökörfarkkóró - Verbascum phoeniceum

Réti here - Trifolium pratense

Császártöltés, horgásztó

Gyönyörű paci a Császártöltés határában lévő farmon

Magyal - Ilex aquifolium

Császártöltés, pincesor

Napglória a császártöltési katolikus templom tornya körül. Valójában 22 fokos halo, légköroptikai jelenség. Gyakran jelzi időjárási front közeledését

Mezei veréb - Passer montanus. Fekete arcfoltja különbözteti meg a házi verébtől. Ma már a veréb is védett faj

Árvalányhajas sztyepp-részlet

Mákültetvény

... és a "mezei rokon": pipacs (Papaver rhoeas)

Fonódó úthálózat :-)

"Részeg erdő" :-)

Hívogató dűlőutakon...

A magaslégköri jégtűfelhők mellett megjelentek a középmagas gomolyfelhők is: tényleg közeledik az időjárási front

Vetítés: akáchajtás árnyéka selyemkóró levelén (Asclepias syriaca)

Egy őz lett az útitársam

Árvalányhajas- farkaskutyatejes préri

A környék csúcsragadozója: a  házi macska

Hím zöld gyík - Lacerta viridis

Birkák. Olyan elszántan legeltek, mintha elszaladna a fű

Zöld gyík - Lacerta viridis. Védett, mint minden hazai hüllőfaj

2019. május 1., szerda

Káli 30. Túra a Káli-medence tájain

A Káli 30 teljesítménytúrán már negyedszer vettem részt - nem volna így, ha nem tetszett volna. Egy bajom van e varázslatos tájjal: hogy ilyen messze van, legalábbis a magamfajta vonatozós embernek. A Kőtenger Természetjáró Egyesület túrája a Balaton.felvidéki Nemzeti Park területén halad, számos történelmi, geológiai és botanikai érdekességet megmutatva. Mivel én fotózni is szeretek, már vártam, hogy mit fog mutatni kamerám számára ez a vidék idén!
Kilátás a Fülöp-hegyi kilátóból
Hajnal, Budapest, zuhogó eső. Fejemre húzom az esőkabát fejfedőjét, spuri ki a villamosmegállóba. A pocsolyákon szapora gyűrűket húz az eső, de érződik, hogy el fog állni. Nedves föld szagát hozza a levegő. A Déliben bőven van még időm, egy korán nyitó bódéban kávét és sajtos szendvicset veszek, bóklászgatva elrágcsálom. A szerelvény már bent áll, indulásig még egy sudoku rejtvényt is megoldok.
Nincsenek sokan a vonaton, eloszlik a nép, ráadásul plusz kocsik is vannak a túrázókra számítva. Békésen szalad velem a táj Székesfehérvárig. Az eső valóban eláll, sőt kék nyílások támadnak a felhők között. Átszállás a "falujáró" vonatra, itt már sűrűsödik a hátizsákos-botos népesség. A két óra alatt, míg Ábrahámhegyre ér a vonat, megoldok egy "nehéz" besorolású X sudokut is, közben bámészkodok az ablakon kifelé. Egyszercsak bevillan a Balaton víztükre, a távolban Pest felé szinte fekete az ég, a vízen elomlik a napfény, olyan a tó, mint az izzó ezüst. Az ezüst ragyogásban egy szál vitorlás, szinte feloldódik a vibráló fényáradatban. Csodálatos látvány. Aztán ismét összezárulnak a felhők, és borongóssá válnak a fények. Ilyen napnak ígérkezik ez!
Úton a salföldi kolostorrom felé
Ábrahámhegy vasútállomásán hatalmas a tömeg, mindenki nevez, regisztrál, fizet, előnevezést egyeztet, itinert lobogtat, golyóstollat keres. Izgatott kutyák lihegnek a lábak között. A látszólagos káosz ellenére a nevezés gyorsan megy, bár szeretem a korai rajtot, ez most - menetrendi okokból - nem jöhet össze, népes populációval együtt vágok neki az aszfaltnak a salföldi kolostorrom felé.
A baktatók többsége népes család, ők se keltek korán, tudom, hogy a salföldi ellenőrzőpont után elválik az utunk.
Meleg, fülledt az idő, örülök, hogy a kisebb hátizsákomat hoztam. Az esőkabát már apróra gyömöszölve az alján lapul, remélem, nem kell előbányásznom. Szőlők, házak, vörös kőből rakott kerítések és pincefalak. A kövek repedéseiben páfrányok kapaszkodnak, az út szélét szennyes bükköny fura, piszkos-sárga virágai szegélyezik.
A borospincék kőfalazatán közönséges édesgyökerű páfrány kapaszkodik (Polypodium vulgare)
Szinte be se gyorsítottam, és máris itt a középkori pálos kolostor romja. Varázsa van a helynek, mint általában a hasonlóaknak, a pálosok nem építkeztek akárhová. A vöröses falak maradványai kirajzolják a kolostor kerengőjét, a kutat, a masszív falakat. A klastromhoz tapadó templom falai magasabbra nyúlnak, egészen az oszlopfejezetekig. Körbejárom a szentélyt, vakítóan zöld minden a vöröses kövek hátterében. Az ellenőrzőponton túrórudit adtak, csomagolását gondosan elteszem, véletlenül se essen ki a zsebemből: haragszom a szemetelésre, hát én ne kövessem el még akaratlanul sem!
Szennyes bükköny - Vicia grandiflora
Felkapaszkodok a meredeken, a kolostor mögöttem marad, és átölel a csend. A fiatal akácfák között jókora pajzsika páfrányok nőnek, fényes gólyaorr parányi, pink ötszirmú virágai pettyezik a zöldet. Szinte kívülről ismerem már az útvonalat, bámészkodhatok. Vajon mi minden az, amit még nem vettem észre eddigi Káli túráimon?
És, nini, meg is van: kardos madársisak, egy orchideaféle! Itt még nem találkoztam vele. Enyves szegfűk rózsaszínje - megfogom a szárán a sötét csíkot, mert sose hiszem el, hogy ennyire ragad - aztán kónya habszegfű kecses virágai. Szép erdő ez itt a Csönge-hegyen, jó elegyes, fajgazdag, szeretem az ilyen hangulatos erdőket.
Egész családok vágtak neki a rövidebb távoknak
Tudom, hogy most némi andalgás után a túra legmeredekebb része jön, vagyis a felfelé kapaszkodás a Tóti-hegyre. De először is lejt az út, aztán egy szőlőültetvény következik, duzzadó levélcsokrok itt is, ott is... A háromszázmillió éves vörös homokkőről igazi homokba lépek, jóval újabb kori ez, de ez is régvolt tengerről mesél. Pillanatra a nyolcmillió évvel ezelőtti tájat látom: sekély, meleg vizű tenger fövenyes fenekén ballagok, előttem izzó kráterű bazaltvulkán emelkedik ki a vízből, körülöttem ezüstfényű halak és cápák úszkálnak. Akár a Karib-tenger... csak ekkoriban a cápák akkorák voltak, mint egy kamion.
Álmodozásomból egy népesebb, zajos túracsapat zökkent ki, ismét a szőlők sorait látom, és magam előtt a Tóti-hegyet. "Kiballagok" a tengerből, és nekivágok a kaptatónak a hajdani vulkán egyre meredekebb oldalán. Eleinte a hegy "szoknyája" még lankásan emelkedik, és bőven van botanikai látnivaló is. Aztán jön a meredek!
A salföldi pálos kolostor szentélye
A rendezők kötelet is kifeszítettek a biztos mászás érdekében, innentől a túra - szó szerint - kötelező. Nem veszem igénybe felfelé, jól tapad túracipőm recézett talpa, lefelé majd jól fog jönni a kapaszkodó... mert máris sokan érkeznek szembe, lefelé, már a második ellenőrzőpont bélyegzőjével az itinerükben.
Odafent élénk szél fogad, ez most nem az a kimondott piknik-idő. Körben káprázatos a panoráma, a távolban a Balaton vize izzik a reggeli fényben, amott a Gulács ferde csúcsa, a Badacsony asztalszerű teteje és a többi tanúhegy. Iszom pár kortyot a csúcsra szánt fröccsömből, a Balaton-felvidékre csak nem hozok ice-teát vagy kólát!
Szinte vakító az április végi zöld szín...
Lefelé tényleg jól jön a kifeszített kötél, hamar lent vagyok, még mindig kapaszkodnak felfelé is túrázók. A nagy lendülettől majdnem túl is szaladok egy elágazáson. Kidőlt villanypásztor kerítés maradványain kell átlépni, pedig idefelé is feltűnt...
Most "pihenő" szakasz jön, békés ballagás. Rohannom igazán nem kell. Beszédbe is elegyedek egy túratárssal, egy fura sporteseményről mesél, aminek ő az egyik önkéntes szervezője, futás - a nevezési díjat a végén elsörözik, egyébként régi brit gyarmati katonák kezdték, és most már ez egy világszervezet... Ő is járt már 120 országban, legközelebb Mongóliában lesz ilyen sörös futás, irány Ulanbator...
Nagyvirágú méhfű - Melittis melissophyllum. Leveleinek parfümszerű illata hozzátartozik a tavaszi erdőhöz
Már látom a salföldi templom hegyes tornyát, aztán leérve ott az "etetőpult" és a bélyegzés. Van szörp és pogácsa, elrágcsálok egyet, miután megkaptam a bélyegzést. Most nem időzök itt sokat, nekivágok a murvás egyenesnek Kékkút felé, közben a természetvédelmi major állatait nézegetem a kerítés mögött. Hegyes szarvú rackák, fekete bazalttömbként heverésző bivalyok, lovacskák.
Enyves szurokszegfű - Silene viscaria. A szárán sötét, ragadós sávok vannak, amik megakadályozzák a rovarokat abban, hogy felmásszanak a virágig
Kékkút igazán hangulatos falu. Fehér falak, kovácsolt vas kerítések, sok virág, rendezettség. Egy kiránduló család pöttöm leánykája közli, hogy ha nagy lesz, "szelfiző" akar lenni.
A kőkeresztnél balra, aztán tovább, fel a szőlőhegyre... ott vár Kari bácsi ellenőrzőpontja (Checkpoint Charlie). Muzsikaszó, pirosarannyal és hagymával "személyiséggé" varázsolt zsíros kenyerek és fröccs fogad a néhai Székely Károly gazda szőlőjében.
Most tudatosul, hogy egy találós kérdéses vetélkedő is zajlik, itt pont valamiféle dinnye súlyát kéne kiszámolnom... sokan lelkesen részt vesznek a játékban, és az egyik ponton kapott kérdést a másik pontra érve meg is fejtik.
A poharamat - ó, bűnös mulasztás - rámoláskor kitettem a hátizsákból, aztán persze kint is maradt, de sebaj: itt az ivópalackom, kiiszom ami benne van, és abba kapom a jóféle fröccsöt. Mit mondjak, nem sajnálják belőle a bort, nézegetem a cirka fél liter bort némi szódával higítva, hejj ha én ezt mind megiszom, buli lesz hajnalig... Persze szörpöt is lehet inni!
Kardos madársisak - Cephalanthera longifolia. Orchideaféleség, védett növény
Most jön az a rész, ami botanikailag a legérdekesebb. A szőlőhegyet megkerülve végignézek az elém táruló látképen az ásványvíz-palackozóval és a hosszú fűben legelésző tehenekkel, aztán bemegyek a galagonyabokrok közé, hogy megkeressem a tavaly itt látott bíboros kosbort. Megvan! Igaz, fele akkora, mint tavaly - nagy a szárazság - de a mézajak-rajzolat ugyanolyan, rendkívül szép. Olyan, mintha régi ismerőssel találkoztam volna!
Aztán a fűben megbúvó más érdekességekre fordítom a figyelmemet: fura, szinte fekete virágú apácavirág, egy tő kivadult kerti írisz, szóval akad itt is sok minden. Odalent bikaborjak évődnek egymással a kerítés mögött.
Vegyes erdő a Csönge-hegyen
Nekivágok a műútnak a palackozónál, aztán balra be a "prérire" a tanösvényen. Ez a régi, érintetlen sztyepprétek kis, megmaradt foltja, egy kis vízfolyás mesterséges csatornája szeli át, a susnyásból öblös, harsány brekegés hallatszik. Fejem felett a mezei pacsirta vibráló éneke, a tüskés bokrokon szövőlepke-hernyók idegsejtet formázó szőtt "bölcsői", talpam alatt kecskebogyók. Tompa a napsütés, egyszerre fülledt és szeles az idő.
Itt-ott letérdelek élénksárga tavaszi héricseket és lila agárkosborokat fényképezni. A száraz fű között világos "bilikék" gubóvirágok, élénkrózsaszín pacsirtafüvek, sárga nyúlszapuka bársonyos gombócai rejtőznek. Előttem is, mögöttem is túrázók, de szépen eloszlott a nép, már a hosszabb távok is lecsatlakoztak. Ballagok hát és szemlélődök a természetben. Körben, akár a koszorú, a tanúhegyek, előttem a Hegyestű csonka teteje.
Ha valaki nem tudná, merre van a hegy...
A Kornyi-tavat előbb hallani, mint látni. Éktelen békakoncert harsog, a dombocska tetején modern szobrok alkotnak mozgó kompozíciót a túrázók sziluettjével. Itt, a domb alatt két "albínó", vagyis pontosabban színhiányos növényt találok: egy fehérre sikerült hegyi lent és egy tő, szintén hófehér lecsepült veronikát.
A domb után át a köveskáli műúton - nem túl forgalmas - és jöhet a ballagás tovább a kaszálón, a sóstókáli templomrom felé, ami a következő ellenőrzőpont.
Meglepően rövid idő múlva felbukkan előttem a bozótosból kiemelkedő középkori faldarab, a Pusztapalota-rom, amit talán hajdan püspöki palota volt, és szintén talán római alapokra épült... aztán egy kanyar után a szintén középkor, vagy nyolcszáz évvel ezelőtt épült román stílusú templom romja.
A templomrom körül ott hevernek a leomlott kövek, talán a néhai toronyból, a hajdani település épületeit kisebb, ligetes dombocskák jelzik. Hej, tatár, hej török... mennyi falucskánk elpusztult!
Felidéződik bennem az a két-háromszáz évvel idősebb asztúriai templom, aminek kifogástalan állapotban lévő faragott oszlopai tövében aludtam egyszer, hálózsákban...
Lila ökörfarkkóró  Verbascum phoeniceum
Dobozos kávét iszom a romok közt tűnődve, de nem időzök sokat. Reménykedek, hogy sikerül a köveken napozó kéktorkú gyíkok közül egyet-egyet lencsevégre kapni, de egyet sem látok, pedig a tavalyi fotó kiállításra is került... De most nincs.
Az út egy lovasudvar felé vezet, ahol lemeszelték a "Reiterhof" feliratot tavaly óta, és valaki rendet is rakott a munkagép-roncsok között. A kerítés mögött gyönyörűszép, hosszú sörényű kis póniló kelleti magát, pont olyan, mintha egy mesefilmből lépett volna ki.
A Tóti-hegy tetejéről igazi körpanoráma tárul fel a környék vulkáni tanúhegyeire
Jön a műút, amiről "halálszakasz" emlékeim vannak - de idén nincs olyan hőség, az erőnlétemmel sincs gond, úgyhogy nézelődve ballagok, már csak öt kilométer van hátra a túrából. Fodros lórom hatalmas tövei nőnek az út szélén. Egy tábla hirdeti: "vigyázat, veszélyes állatok!", körülnézek, hogy ugyan hol, de csak néhány báván maga elé meredő birkát látok a távolban. Ahol elkanyarodik a műút, én kicsit "kiegyenesítem", mert tudom, hogy egy darabig nem lesz lehetőségem "magánéletre", és bizony a megivott fröccs követeli a magáét... szóval, a susnyásban guggolva egyszercsak észreveszem, hogy nem vagyok egyedül. Két, vörösesbe hajló fekete szem figyel. Izmos, kigyúrt, combos-tokás test. Igazi "jó pasi". Zöld gyík! Nászruhában van, teste smaragdzöld, torka a Földközi-tenger türkizkékje. Lovagi viadalra készen áll, hogy harapásnyomokat beszerezve ugyan, de egy gyík-hölgy szerelmét elnyerje... ilyenkor ez a félénk állat is jobban megközelíthető, ez is hagyja, hogy egészen közelről fényképezzem.
Kővágóörs határában az út sajnos nem érinti a Kőtengert - ezt is meg kéne nézni egyszer - hanem a falun keresztül haladva kanyarodik a Balaton és a cél felé. Gyorsan fogynak a kilométerek, és ismét több túrázót látok magam előtt. Lábam alatt ismét a permi vörös homokkő törmeléke ropog - amikor ez keletkezett, akkor is voltak már gyíkok, mondjuk ilyen kezdetleges dínófélék, meg sok csótányszerű rovar - most viszont madárdaltól hangos az áprilisi erdő.
Ezúttal nem szándékosan egyenesítek ki egy kanyart, de még időben észreveszem, hogy ez a rész tavaly mintha nem lett volna, visszafordulok, aztán meg is van a háromszög jelzés a Fülöp-hegyi kilátó felé.
Volt egy kis szél a Tóti-hegy tetején...
A kilátónál sok a kiránduló. Az épület olyan, mint egy vörös kőből rakott rakéta, felcaplatok a csigalépcsőn, odafent valaki hegedűn játszik, a szél elkapkodja a hangokat és szétszórja a Balaton felett... a felhők árnyéka tintakék foltokat fest a víztükörre, távolabb a Badacsony lilás tömbje, odalent piros háztetők. Megkapom a bélyegzést, fotózok, aztán indulok is lefelé, Révfülöp felé.
Még most is akad érdekes növény: egy rejtélyes bükköny, füstike, kardos madársisak.
Az itiner szerint egy kilométer a célig, de úgy tűnik, mintha légvonalban mérték volna, mert a cikcakkok nehezen fogynak. A kiszemelt vonat - pontosan úgy mint tavaly - épp elhúz előttem, amikor a felüljáróhoz érek, de egy óra múlva van egy másik, nem kell sietnem.
Heverésző bivaly a salföldi természetvédelmi majorban
Nem is sietek, beballagok a célba - Halász utca, de nem rólam nevezték el - a hotel mögött felütött sátorban megkapom a zárópecsétet, az oklevelet és a kitűzőt. A tombolán idén sem nyertem. Aztán kiballagok a stégre, és csak nézem a vizet, és egy lassan elhaladó vitorlás fehér háromszögét. Két kacsa kergeti egymást hangos, méltatlankodó hápogással, két láthatatlan nádirigó harsány dala felelget egymásnak. Jó lenne eltölteni itt kicsit több időt!
De visszafordulok az állomás felé - a jegypénztár tavaly ilyenkor még nyitva volt, most már nem, majd a vonaton boltolok a kalauzzal - előveszem a megmaradt fröccsöt, egy zacskó ropit, és a padon üldögélve uzsonnázgatok, beszélgetek a többi, hazafelé tartó túrázóval, még ismerős is akad köztük. Kinyúlt kutya fekszik gazdája ölében, délutáni fények játszanak az égen, megnyúlnak az árnyékok.

Még röpke három óra a lassan leszálló tavaszi estében, a borzongatóan hűvössé váló éjszakában, vonaton, villamoson...
Szép nap volt!
Idill heverésző pacival Salföldön

A kedvenc kovácsoltvas kerítésem Kékkúton

Kari bácsi ellenőrzőpontja felé...

Apró gesztus: megszemélyesített zsíroskenyerek a Kari bácsi kilátója-ellenőrzőponton

Orvosi füstike - Fumaria officinalis

Bíboros kosbor - Orchis purpurea. Feltűnő orchideaféleség, védett is

Apácavirág - Nonea pulla

Kertből kiszökött kék írisz - Iris germanica

Jó étvágyú bikaborjú Kékkút határában

Gyapjasszövő lepke "hernyóbölcsője"

Nyúlszapuka - Anthyllis vulneraria

Magas gubóvirág - Globularia punctata

Parányi agárkosbor rejtőzik a száraz fűben (Anacamptis morio. Védett faj)

Tavaszi hérics - Adonis vernalis. Védett növény

Fura modern szobrok és egy túrázó alkotta csendélet a Kornyi-tó melletti dombocskán

Előttünk a Hegyestű
A Pusztapalota romja

Sóstókáli, Árpád-kori templomrom. Nyolcszáz éve építették, román stílusban

A sóstókáli templomot körülvevő kis dombos ligetecskék középkori épületromokat rejtenek

Hajdan itt falu állt...


Kezdem megérteni, miért akarnak a gyerekek pónilovat!

Az efféle táblák nehezen leküzdhető vonzerővel bírnak

 "Nászruhába" öltözött hím zöld gyík - Lacerta viridis
 
Hagyta magát megközelíteni

Daliás termetű kardos madársisak (Cephalanthera longifolia) a Fülöp-hegyen

Egy titokzatos bükkönyféle. Talán kaszanyűgbükköny, talán nem...

A Fülöp-hegyi kilátót a helyi permi vörös homokkőből rakták

Pompás kilátás nyílik a Badacsony felé...

... és természetesen Révfülöp felé is.