Összes oldalmegjelenítés

2013. június 28., péntek

Egy viharfelhő élete

Úgy tűnik, egyre szélsőségesebb az időjárásunk. Idén már volt földrengés (jó, tudom, nem időjárási jelenség), volt rekord árvíz (azért ez már összefügg az időjárással), háztetőket letépő tornádó, március 15-i kétméteres hófalak és júniusi hőségrekord. Zivatar is bőségesen volt, talán az idei, 2013-as esztendő hozza az "egy év alatt átélt öntött ürge állapot" rekordját is. Hetente legalább egyszer elkap valahol, és a vele járó szél miatt az esernyő mit sem ér ellene.

No de lássuk a zivatarfelhő meghatározását: a cumulonimbus a sztratoszféráig felnyúló, óriási, tömör zivatarfelhő, amiből zivatar, sőt jégeső eshet (esik is). A tetején a vízpára kifagyhat, ettől "kócos" lesz (Cb. capillatus), vagy jellegzetes üllő alakot ölthet (Cb. incus). A belsejében lévő levegő akár 100 kilométer/óra sebességgel is emelkedhet, ez lebegve tartja a vízcseppeket, amelyek megfagynak és kövér jegekké hízhatnak. A cumulonimbus név lefordítva "halmozott felhőt" jelent. Napsütés, meleg, instabil levegő, nagy légnedvesség kell a keletkezéséhez: így leginkább gomolyfelhők megnövekedésével, illetve hidegfrontok előterében keletkezik.

Ez egy egyszerű viharfelhő története, ami döbbenetesen szép látványvilággal ajándékozott meg - Zuglóban voltam, és a kertvárosi negyedben gyakran felnézhettem az égre. Fényképezőgépemmel végig tudtam követni a hatalmas zivatarfelhő keletkezését, magát a zivatart (bőrig ázás a buszmegállóban) és elvonulását is.

Kora délután: intenzív feláramlás a nyári melegben, erős napsütés mellett.

Egy órával később. Tömörödik, már tornyos gomollyá alakult

Az események felgyorsulnak. Szépen fejlett zivatarfelhő tornyosul az ég szélén. A szürke csík egy jellegzetes másodlagos felhősáv a zivatarfelhő előterében

Apokalipszis a zuglói utca végén

Karfiolszerű formák: jellegzetes cumulonimbus alak

A zivatarfelhő széltépázta maradványfelhőzete

Alkonyi fényben látszik, ahogy a zivatarfelhő Buda felé halad

Jól látszik a kifagyott, jégtűs rész a cumulonimbus tetején

2013. június 27., csütörtök

Nyári színpompa: az Ördögorom-kőfejtőtől a Széchenyi-hegyig

A Széchenyi-hegy 447 méter magasan fekszik, és bár mi hegynek nevezzük (na jó, erre mondta anyu tadzsik ismerőse, hogy "á Pámír, áz hegy"), teteje inkább lapos fennsík. Széchenyi István grófról kapta a nevét. Itt van a Gyermekvasút (régi nevén Úttörővasút) egyik végállomása, és messzire látszik a fennsíkot uraló 192 méter magas mikrohullámú adótorony. Innen jön a Petőfi, a Kossuth és a Bartók rádió, de innen szórják meg a népet a Barátok közt-tel is (RTL Klub).
Valószínűleg a "hadiüzemnek" (médiaháború, ugye) számító antenna miatt nem építették be teljesen a hegytetőt, bár bőven akad itt, persze a budapesti panorámás oldalon, századelős meg újabb kori kastélyforma villa. Viszonylag érintetlen terület, talán mert a pesti nép inkább a közeli Normafát lepi el. Így nem csoda, hogy ezen a nyári délutánon még egy vadnyúllal is találkoztam.

Egyik kedvenc helyem lett a június eleji gérbics-túra óta. Azóta még egyszer jártam itt, amikor megpróbáltam megtalálni az Ördögoromnál élő vörösbarna nőszőfüvet (nem sikerült). Ennek az orchideafélének ez az egyetlen ismert élőhelye Budapest környékén. Hihetetlen, hogy milyen gyorsan változik a természet: az ibolyás gérbicseknek már nyoma sincs, most, június végén a hajdani kőfejtőt a kardos peremizs és a gombos törpezanót sárga virágai díszítik. Tegnap délután tehát megint nekivágtam a kőfejtőnek, ezúttal pontosabb útmutatással nőszőfű-ügyben. Így se találtam volna rá, ha nem kérek telefonos segítséget... ezúton is köszönöm!

Vörösbarna nőszőfű - epipactis atrorubens. Talán Budapest környékének legritkább növénye!

A nőszőfű lefényképezése után, ami indokolatlanul sok időt vett igénybe, tekintettel a növény parányi voltára, szedtem a lábam felfelé a zöld háromszög jelzésen. Hatalmas, fekete viharfelhők gyülekeztek, pár csepp eső is esett. Az erdő mélyén szinte esti sötétség honolt. A Svábhegy és a Széchényi-hegy közötti szurdokban rábukkantam egy igazi méregzsákra, a farkasölő sisakvirágra. Mire lefényképeztem, félig felfaltak a szúnyogok.

Kardos peremizs - inula ensifolia

Gombos törpezanót - chamaecytisus supinus

Jól esett megállni egy rövid időre az áhítatot sugalló Úti Madonna-kápolnánál. A félhomályban gyertya lángja táncolt. Örültem, hogy nyoma sincs vandalizmusnak - talán túl eldugott a hely.

Innen még egy szalajtásnyi távolság, és kibukkantam az erdőből a Széchenyi-hegy rétjére. Mint mindig, most is elképesztett a fajgazdagság, ami ezen a kis területen megtalálható. Néha egyetlen szín nem is elég a virágoknak: valószínűtlen párás lila és sárga színkombinációval pompázik a kéküstökű csormolya, lila és pink kosztümjében díszlik a tarka imola. A virágfotózás, a szépség keresése egészen kikapcsolt, megfeledkeztem a munkahelyi ügyekről, de még magánügyeimről is. Nagyszerű élmény volt a lemenő nap hidegfronti, döbbenetesen éles fényében különleges növényeket keresni a néptelen fennsíkon. Ezeknek meglepően nagy része védett, esetleg gyógynövény, vagy mérgező növény, de legalábbis érdekes néphitek kapcsolódnak hozzájuk.

Hadd mutassam meg, miket is találtam!

Gumós macskahere - phlomis tuberosa
 A gumós macskahere (phlomis tuberosa) védett reliktum faj, az árvacsalánfélék atyafiságába tartozik. Évelő. Gyökérgumóját régen ették az emberek. Illett volna felismernem, mert Ócsán már láttam.

Farkasölő sisakvirág - aconitum vulparia
 A farkasölő sisakvirág (aconitum vulparia) egy igazi méregzsák. Őshonos, és szintén védett faj. Akonitin alkaloidát tartalmaz, ami akár bőrön keresztül is képes felszívódni, egyébként szív- és légzésbénító hatása van, halálos is lehet. Szóval fogdosni sem ajánlatos. Régen mérgezett csalétket készítettek belőle, trópusi rokonaiból pedig nyílmérget lehet kivonni. 

Sugaras zsoltina - serratula radiata

A sugaras zsoltina (serratula radiata) szintén védett, fészkesvirágzatú növény.

Harangcsillag - asyneuma canescens

Íme a harangcsillag (asyneuma canescens). Harangvirágféle, védett, elég ritka. Egy rokonát, a látványos, erdőszélen pompázó olasz harangvirágot (campanula bononiensis) is megtaláltam itt, a Széchenyi-hegyen.

Bunkós hagyma - allium sphaerocephalon

Sötétlila fejei szinte feketének tűnnek, jó sok virágzik belőle most: ez a bunkós hagyma (allium sphaerocephalon). Ez is védett, persze. Vannak nemesített, kerti változatai is.

Budai imola - centaurea sadleriana

Az egyik kedvencem a budai imola (centaurea sadleriana). Nevét Sadler József botanikus professzorról kapta. Csak nálunk honos, igaz a Pilisben és a Budai-hegységben elég gyakori. Ezzel együtt, természetesen, védett.

Tarka imola - centaurea triumfettii
 Találkoztam egy számomra különösen kedves, nem védett rokonával, a tarka imolával (centaurea triumfettii) is. Ez volt az egyik első növény, aminek hatására kitört rajtam a "botanitisz". Ez a lila-pink virág annyira tökéletes és pompás a maga nemében, hogy többet akartam megtudni róla - és a láncreakció megállíthatatlanná vált... :-)

Közönséges orbáncfű - hypericum perforatum

A közönséges orbáncfű (hypericum perforatum) egyáltalán nem közönséges: nagyon is különleges megjelenésű és hasznos gyógynövény. Depresszió és magas vérnyomás kezelésére használják. A levelében olajtartók vannak, amelyeknél szinte áttetsző a levél: ha fény felé fordítjuk a levelét, ezektől a tűszúrás-szerű pöttyöktől átszurkáltnak, perforáltnak látszik.

Osztrák ökörfarkkóró - verbascum austriacum

Az osztrák ökörfarkkóró (verbascum austriacum) nagyon feltűnő, nagy termetű növény, amit még látványosabbá tesznek a sárga virágkehelyben pompázó mélylila porzók. Ennek egy gyakoribb rokona, a molyhos ökörfarkkóró ismert gyógynövény. Kétéves: az első évben csak tőlevélrózsát növeszt, második évében rakétaként emeli magasba virágját.

Kéküstökű csormolya - melampyrum nemorosum

Csormolya van taréjos, van szakállas, van kéküstökű. Punk is not dead! Valószínűtlen színű és formájú növények ezek, életmódjuk nem kevésbé szokatlan: szívógyökerük rákapcsolódik más növények gyökereire, amiktől így vizet és tápanyagokat szívnak el. A csormolyák igazi hackerek. Enyhén mérgezőek, a jószág felismeri és nem legeli le, van olyan, hogy "riasztószínek" a növényvilágban? A virágon látszik, hogy a tátogatók közé tartozik: olyan, mint egy sárkányszáj. Itt a Széchenyi-hegyen a kéküstökűvel (melampyrum nemorosum) és a szakállassal (melampyrum barbatum) találkoztam.

Tejoltó galaj - galium verum

A tejoltó galaj (gallium verum) hasznos gyógynövény. Virágzó hajtásából tea, lemosó, borogatás készül pikkelysömör és nehezen gyógyuló, égési sebek ellen. A tejoltás azt jelenti, hogy enzimet tartalmaz, amit a sajtkészítésnél használnak, egyben sárga festékanyaga meg is színezi a sajtot. A néphit szerint megvédi a szülő anyát és csecsemőjét a rontástól.

Közönséges párlófű - agrimonia eupatoria

A közönséges párlófű (agrimonia eupatoria) is gyógynövény. Senki nem hinné (aki nem botanikus), hogy a rózsafélék közé tartozik! Apróbojtorjánnak is nevezik, gyulladáscsökkentő és hasmenés elleni tea készül belőle.

Sarlós gamandor - teucrium chamaedrys

A sarlós gamandor (teucrium chamaedrys) szintén gyógynövény. Epeserkentő, gyomor- és bélrenyheség kezelésére használják - de régen bájitalt is főztek belőle.

Lózsálya - salvia verticillata

Íme, a lózsálya (salvia verticillata), az ígéretes gyógynövény. Intenzív zsályaillatáról ismertem meg, a virága nem tipikusan zsályaszerű. Nyüzsögtek rajta a nektárszerető rovarok. Gyűrűs zsályának is nevezik, a képre nézve rögtön érthető, hogy miért!

Köszönöm a Növényhatározó csoportnak a meghatározásban nyújtott segítséget! :-)

Erdei mályva - malva sylvestris

Tarka imola - centaurea triumfettii

Sugaras zsoltina - serratula radiata

Olasz harangvirág - campanula bononiensis

Szakállas csormolya - melampyrum barbatum

Árlevelű len - linum tenuifolium

Mezei nyúl - lepus europaeus



2013. június 25., kedd

Sorrento

Ez a Sorrento nem a Nápolyi-öbölben van, hanem a budai hegyekben. Voltam mindkét helyen. Szerintem a Nápolyi-öbölben lévő Sorrento városka egy egészen más világ, sziklák ide vagy oda. Milyen kék ott a tenger, és micsoda citromfagyijuk van! De ibolyás gérbicsük és István király-szegfűjük biztos nincs...

Baracklevelű harangvirág - campanula persicifolia
A budai Sorrento érdekes, meredek sziklaformái porló-töredező dolomitból alakultak ki az időjárás hatására, a különleges alapkőzeten pedig ritka növény- és rovarfajok találnak otthonra. Védett terület, természetesen, és kedvelt kirándulóhely. A sziklák tetejéről egészen messzire ellátni a Pesti-síkságon. Szép hely, nagyon szeretem. Valaha beültették feketefenyővel a környéket, így most valami egészen döbbenetes erejű nyári fenyőillat lengte be a meredek sziklák vidékét.

A Sorrento-sziklák
A kirándulás ötletét, útvonalát a Turista Magazinból vettem. Egy napos, meleg vasárnap délután, a 21-es busszal mentem fel a végállomásig, a KFKI-ig. Itt a sárga kereszt, majd sárga csík jelzésen, végig lejtős ösvényen haladhattam az erdőben. Ami érdekes volt, hogy csupa "méregzsákkal" találkoztam útközben: volt itt nadragulya, amiből valaha csábító tekintetet kölcsönző, pupillatágító cseppeket készítettek. Aztán láttam sárga gyűszűvirágot (ez is veszedelmes növény), no és a burgonya mérges rokonával, a kúszónövény ebszőlő csucsorral is. Gomba is akadt bőven: persze ezek sem voltak ehető fajtájúak.

Bimbós pöfeteg - lycoperdon perlatum

Harkály tintagomba - corinopsis picacea
Nadragulya - atropa belladonna
A Sorrento-szikláknál valósággal részegítő illatok fogadtak. Az illatot persze lehetetlen fotókon visszaadni. Fenyőillat télen: Karácsony, fenyőillat nyáron: nyaralás mediterrán országban... Fenyőgyanta, bodzavirág, sőt: szegfűillat! 2012-höz képest sokkal több Lumnitzer- (régi, ismertebb nevén István király-)szegfű nyílott mindenfelé, valósággal fehér csillagokkal pettyezték a lejtőket. Annyira finomak ezek a szirmok, az egész növény olyan különleges! Az izzasztó nyári melegben felkapaszkodtam az ösvényen a sziklák tetejére és a túloldali dombra is. Hopp, egy elvirágzóban lévő ibolyás gérbics! Az idei tavasz sok esője kedvez az orchideaféléknek...

Lumnitzer (István király) szegfű - dianthus lumnitzeri
Kicsit nehezen értelmeztem a Turista Magazinban említett "jelzetlen utat", de persze meglett: ha azt írták volna, hogy murvás autóút, nem ösvényt keresek... tele van a környék jelzetlen ösvényekkel... na mindegy, gyönyörű vidéken vezetett az utam, az út szélén pazar színpompával nyíltak a lila baracklevelű harangvirágok és az élénksárga repcsény.

Baracklevelű harangvirág - campanula persicifolia

Baracklevelű harangvirág és repcsény
A Farkas-hegynél aztán kiérve az erdőből óriási kék égkupola feszült fölém, vakító fehéren világítottak a csupasz ösvények (a vékony talaj nagyon sebezhető, és nehezen regenerálódik: nagyon nem ide valók pl. a terepbiciklisták!). A kis hegytető kiemelten védett, nem is véletlenül.
Az alig észrevehető keskenylevelű ezüstvirág kicsit mohaszerű párnái közelről megnézve csodavilágot rejtenek: valóban, mintha egy ezüstműves mestermunkáját látnánk. Hanem a repülős emlékmű részben az enyészet, részben az alumíniumtolvajok martalékává lett. Kár érte.

Keskenylevelű ezüstvirág (ezüstaszott) - paronychia cephalotes
Zászlós csüdfű - astragalus onobrychis
Hogy ma se maradjak kosbor nélkül, az erdőbe visszajutva a piros jelzés mentén, megpillantottam egy még bimbós orchideát: alighanem egy széleslevelű nőszőfű volt az illető. Ide vissza kell jönnöm fotózni, ha kinyílik...
Kíváncsiságból - ennyi különféle, fantasztikus illat után - a turbánliliomot is megszagoltam. És, igen: van illata, nem is akármilyen!

Széleslevelű nőszőfű - epipactis helleborine
Turbánliliom - lilium martagon
Ez egy rövid kirándulás volt, amolyan vasárnap délutánra való, körülbelül hét kilométeres séta. A sok látnivaló miatt mégis érett délután volt már, amikor hazaértem... és a napzáró zivatart ezúttal is sikerült elkerülnöm. Gyönyörű és változatos táj, viszonylag rövid szakaszon, igazi kincsesbánya a természetszerető ember számára!

Ebszőlő csucsor - solanum dulcamara

Tarka imola - centaurea triumfettii

Lumnitzer-szegfű - dianthus lumnitzeri

Szibériai vagy pongyola harangvirág - campanula sibirica

Osztrák zsálya - salvia austriaca

Zászlós csüdfű - astragalus onobrychis

Csilláros ökörfarkkóró - verbascum lychnitis

Csilláros ökörfarkkóró virága közelről

Orlay-murok vagy orlay-turbolya - orlaya grandiflora
Vajvirág vagy szádor - orobanche sp.
Kilátás a Farkas-hegyről